Top Baneris

Naujos statybos daugiabučių gyventojams – dar vienas mokestis

2016 lapkričio 22 d.
R. Marčėnaitės nuotr.
R. Marčėnaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sovietmečiu statytų daugiabučių gyventojai gavo progą nors trumpai pasidžiaugti gyvenantys prieš keliasdešimt metų statytuose namuose. Bent jau Vilniuje. Jiems, priešingai nei daliai naujos statybos daugiabučių gyventojų, negresia kasmet vis didėjantis žemės mokestis. Šį mokestį šiemet turi sumokėti 3 tūkstančiais daugiau naujų daugiabučių gyventųjų nei pernai. Pasirodo, daliai jų papildomas mokestis tapo staigmena.

Kaip paaiškino nekilnojamojo turto bendrovės „Inreal“ analitikas Robertas Žulpa, dauguma daugiabučių namų pastatyti ant valstybinės žemės sklypo. Tokiu atveju butų savininkai turėtų proporcingai mokėti valstybinės žemės nuomos mokestį, kuris dažniausiai siekia nuo 0,1 iki 4 procentų žemės sklypo vertės.

Vilniaus miesto savivaldybės taryba yra priėmusi „Valstybinės žemės nuomos mokesčio tarifų ir administravimo taisykles“, pagal kurias daugiabučių namų (3 butai ir daugiau) užimtos žemės (išskyrus daugiabučiuose namuose juridinių asmenų nuosavybės teise valdomą nekilnojamąjį turtą ir fizinių asmenų komercinės ar ūkinės paskirties nuosavybės teise valdomą nekilnojamąjį turtą) yra neapmokestinamos.

Tuo tarpu, jeigu daugiabutis namas yra pastatytas ant nuosavybės teise priklausančio žemės sklypo, ir buto pirkimo-pardavimo sutartyje yra nurodoma, jog buto savininkas yra ir dalies žemės sklypo savininkas, buto ir žemės sklypo dalies savininkas turėtų mokėti žemės mokestį. Žemės mokestis apskaičiuojamas priklausomai nuo žemės mokestinės vertės. Savivaldybės žemės mokesčio tarifus nustato savarankiškai kiekvienais metais. Vis dėlto, jeigu žemės mokestis žemės sklypo ar dalies sklypo savininkui nesiekia 2 eurų, jo mokėti nereikia.

Nuo 2013 metų buvo pakeista žemės mokestinės vertės, nuo kurios skaičiuojamas žemės mokestis, apskaičiavimo metodika, todėl žemės sklypų mokestinės vertės, taip pat ir žemės mokestis išaugo nuo kelių iki keliolikos kartų. Dėl to žemės mokestinės vertės skaičiavimui buvo nustatytas 5 metų pereinamasis laikotarpis, t. y. jei 2013 metais pagal naują metodiką skaičiuojama žemės mokestinė vertė padidėjo lyginant su 2012 metų buvusia mokestine verte, tai iš 2013 m. mokestinės vertės atimama 80 procentų vertės padidėjimo (t. y. 80 procentų skirtumo susidariusio tarp 2013 m. mokestiniu laikotarpiu nustatytos mokestinės vertės ir 2012 m. mokestiniu laikotarpiu buvusios mokestinės vertės), 2014 m. mokestiniu laikotarpiu atimama 60 proc. vertės padidėjimo, 2015 m. – 40 procentų ir 2016 m. – 20 procentų, 2017 – 0 procentų.

Pereinamajam laikotarpiui artėjant prie pabaigos, kiekvienais metais auga privalomas mokėti žemės mokestis. Todėl, jeigu 2013 metais žemės sklypo savininko/bendraturčio žemės mokestis nesiekė dviejų eurų ir jo mokėti nereikėjo, tai 2014 ir vėlesniais metais jis galbūt jau viršijo 2 eurus ir jį jau tapo privalu mokėti.

Bendrovės „Inreal“ specialistai su atvejais, kuomet daugiabučiai statomi ant privačios žemės, susiduria palyginti retai, be to, į sutartį visuomet yra įtraukiamas punktas apie žemės nuosavybę, o klientui paaiškinama apie įgyjamą mokestinę prievolę, tad jokių nesusipratimų šioje srityje bent iki šiol nėra pasitaikę.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video