Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija išnagrinėjo apeliacinius skundus dėl Mažeikių rajone esančiame draustinyje neteisėtai pastatytų namelių. Praėjusią savaitę teismas pastatų valdytojų skundus atmetė bei paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo namelių valdytojai įpareigoti šiuos neteisėtai pastatytus statinius nugriauti.
Tyrimas, siekiant išsiaiškinti, ar draustinyje nameliai yra pastatyti legaliai, buvo pradėtas dar 2018 m., kai į prokuratūrą kreipėsi Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, prašydama ginti viešąjį interesą.
2019 m. prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmus, nurodydamas, kad neįteisinti, neįregistruoti nekilnojamojo turto registre 58 statiniai (šiuo metų likę 56 statiniai, iš jų 53 – nekilnojamieji statiniai ir 3 – kilnojamieji daiktai), esantys Plinkšių kraštovaizdžio draustinio miškų ūkio paskirties žemės sklype, nuosavybės teise priklausančiam S. Š., yra pastatyti pažeidžiant įstatymus ir turi būti likviduoti. Statiniai pastatyti savavališkai, negavus privalomų leidimų, nėra statybos užbaigimo ir statinių pripažinimo tinkamais naudoti aktų. Žemės sklypas su jame stovinčiais statiniais yra valstybės saugomoje teritorijoje – draustinyje. Nurodyta, kad minėti statiniai pažeidžia Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo nuostatas, reglamentuojančias statybos darbus saugomose teritorijose, o kartu ir viešąjį interesą saugoti ypač vertingas vietoves. Teismas tąkart prokuroro ieškinį tenkino ir įpareigojo S. Š. per 12 mėnesių savo lėšomis statinius nugriauti.
Su tokiu teismo sprendimu nesutikęs S. Š. ir dalis trečiųjų asmenų apeliaciniu skundu kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą, prašydami panaikinti Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmų 2019 m. sprendimą, priimti naują sprendimą ir atmesti prokuroro ieškinį. Apeliacinį skundą atmetus buvo pateiktas kasacinis skundas.
Išnagrinėjęs kasacinį skundą, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2020 m. nutartimi konstatavo, jog žemės savininkas šioje byloje yra tinkamas atsakovas atsakyti pagal ieškinio reikalavimą nugriauti mažiausiai tris jam priklausančius namelius, tačiau nustatė ir tai, jog byloje nebuvo išnaudotos visos galimybės nustatyti kitus ginčo namelių savininkus, todėl prokuratūros reikalavimas žemės savininkui pašalinti ir kitus sklype esančius namelius, teismo nuomone, buvo pareikštas nesilaikant įstatyme (Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo 14 straipsnio 1 dalyje) įsakmiai reglamentuoto eiliškumo, todėl bylą Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmams grąžino nagrinėti iš naujo.
Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmai, išnagrinėję patikslintą Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroro ieškinį, 2021 m. gegužės 19 d. priėmė sprendimą įpareigoti žemės sklypo savininką S. Š. su jam priklausančiais trimis statiniais bei kitus 53 statinių valdytojus per 12 mėnesių nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos savo lėšomis nugriauti jų valdomus statinius. To neįvykdžius, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai leista nugriauti savavališkai pastatytus ir valdomus statinius ir sutvarkyti statybvietes atsakovų lėšomis.
Namelių valdytojai, nesutikę su tokiu teismo sprendimu, teismui dar kartą pateikė apeliacinius skundus. Apeliacinės instancijos teismas, išnagrinėjęs visumą byloje esančių įrodymų ir įvertinęs apeliacinių skundų argumentus, nusprendė, jog pirmosios instancijos teismas tinkamai nustatė faktines bylos aplinkybes bei objektyviai įvertino įrodymus, todėl lapkričio 8 d. nutartimi apeliacinius skundus atmetė ir paliko galioti nepakeistą 2021 m. gegužės 19 d. Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmų sprendimą.
Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmų sprendimu žemės sklypo ir kelių statinių savininkas S. Š. bei kiti 53 statinių valdytojai yra įpareigoti savo lėšomis nugriauti jų valdomus statinius per 12 mėnesių. Atsakovams to neįvykdžius, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai leista nugriauti savavališkai pastatytus ir valdomus statinius ir sutvarkyti statybvietes atsakovų lėšomis.