Top Baneris

Kuriant rytojaus architektūrą: šiuolaikinių fasadų įvairovė

2024 sausio 22 d.
Kuriant rytojaus architektura siuolaikiniu fasadu ivairoveTik SA
Pasidalykite straipsniu

Justina KABAKAITĖ

Šiuolaikinė architektūra yra dinamiška, o jos pokyčius diktuoja besikeičiantis klimatas ir augantys žmonių poreikiai. Daugybė pastatų pasaulyje šiandien laikomi meno kūriniais, o didžiausias dėmesys dažnai tenka fasadui, kuris turi atsispindėti ne tik pastato funkcijos idėją, bet ir kūrėjų architektūrinę žinutę. Šiandien fasadas nėra tik pastato „drabužis“ – jis atlieka daugybę funkcijų. 

Dažniausiai kūrybiškumo išraišką lemia, o kartais ir riboja keli svarbūs veiksniai. 

• Pastato stilius. Architektūros stilius diktuoja tam tikras taisykles, kurių projektuodami turime laikytis. Šiuo metu populiariausi modernūs fasadai daugiau kalba apie laisvę, išskirtines formas ir netradicinius sprendimus.

• Medžiagos. Kartais manoma, kad modernus fasadas būtinai turi būti iš stiklo, tačiau šiandien toks fasadas kuriamas iš gelžbetonio, aliuminio tinklo ir netgi iš medienos elementų. 

• Forma. Netradicinės formos nebūtinai yra atsakas į kūrybines paieškas. Šiandien didelis iššūkis yra sukurti tradicinių, griežtų formų pastatą taip, kad jis taptų išskirtinis ir atitiktų modernaus fasado kriterijus. 

• Fasado tekstūra. Vadinamasis šlapiasis fasadas naudojamas vis plačiau, vis dažniau derinami stiklo elementai su mediena, pasirenkamas natūralus akmuo. Užduotis architektui – suderinti ir suvaldyti skirtingas tekstūras sukuriant stilistiškai vientisą pastato fasadą. 

Kokie fasadai padeda atsiskleisti architektūros kūrybai?

Kiekvienas fasadas – potencialus meno kūrinys. Taigi kokie sprendimai leidžia įgyvendinti kūrybiškiausias idėjas?

• Parametrinė architektūra. Tai technologija, leidžianti sukurti fasadus su įvairiais netradiciniais geometriniais sprendimais naudojant specialias programas ir skaičiavimus. Vienas tokių pastatų fasadų pavyzdžių – visą pasaulį sužavėjęs Fenikso akies formos Ateities muziejus Dubajuje. Muziejaus fasadas yra iš plieno plokščių, kurios spausdintos robotų. Ant visų 1024 plokščių išraižyta arabiška kaligrafija.

Daugiau apie parametrinę architektūrą ir programas, padedančias kūrybos procese, galite sužinoti SA.lt straipsnyje.

• Ergonomiškumas ir funkcionalumas. Šiandien kūrybos reikalauja sprendimai, lemiantys ne tik pastato išvaizdą, bet ir jo funkcionalumą. Štai šiemet, spalio pradžioje, verslo parkas „Business Garden Vilnius“ sulaukė tarptautinio pripažinimo už pavyzdingą įsipareigojimą siekti tvarumo. Pastatui, remiantis itin aukštais kriterijais, suteiktas „Energy and Environmental Design“ (LEED) sertifikatas. Tai pirmas verslo centras Baltijos šalyse, gavęs tokį aukštą įvertinimą, taigi verslo centras lygiuojasi į 10 tokį įvertinimą turinčių pastatų Europoje. 

3 Doarchitects Businessgarden ©NorbertTukaj 0306
„Business Garden Vilnius“ pastatui, remiantis itin aukštais kriterijais, suteiktas „Energy and Environmental Design“ (LEED) sertifikatas (arch. „Do Architects”)

SA.lt galite sužinoti daugiau apie fasado technologijas ir tvarius pastato sprendimus.

• Susiliejimas su aplinka. Daug kūrybinių idėjų reikalauja pastatai, kuriuos reikia tarsi įsprausti į jau esančią aplinką. Štai 2022 m. Vilniuje, Nemenčinės plente, atidarytas prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvės pastatas išskirtinis, nes jo statyboms griežtai prieštaravo vietiniai gyventojai. Jie baiminosi, kad čia bus iškirstos šimtametės liepos. Galiausiai priimtas kompromisas išsaugant kuo daugiau medžių, o parduotuvei sukurtas prekybos tinklui nebūdingas pastato fasadas, įliejantis statinį į aplinką. 

Ar žinojote, kad yra renkami gražiausi pastatų fasadai? Čia galite susipažinti su daugiau tokį titulą Lietuvoje gavusių pastatų fasadų, apie kuriuos rašė SA.lt. 

STIKLAS

Stiklo fasadas – kitoks žvilgsnis į pasaulį

Stiklas leidžia architektams sukurti netradicinius, originalius ir akį traukiančius sprendimus. Išskiriami keli tradiciniai stiklo fasadų pranašumai. 

• Estetika. Stiklo fasadas yra stilingas, švarus, skaidrus. Todėl toks pasirinkimas vertinamas kuriant pastatus ne tik miestuose, bet ir šalia gamtos. Stiklo fasadas atspindi gamtą, įsilieja į ją ir taip padeda sukurti urbanistikos ir natūralumo sintezę. 

• Spalvų deriniai. 2021 m. Vilniuje atidarytas Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centras „Sunrise Valley“ sukurtas siekiant atspindėti pastato funkciją. Pritaikytas stiklo fasadas suderino skirtingas spalvas. 

• Vizualiniai sprendimai. Stiklo fasadas yra pats patogiausias norint sukurti įvairias vizualines iliuzijas. Pavyzdžiui, minėtas „Sunrise Valley“ pastatas su stiklo fasadu sukurtas taip, jog apatiniai aukštai tarsi permatomi, atrodo, kad pastatas šiek tiek pakilęs virš paviršiaus. 

• Dvigubas fasadas. Vis dažniau sutinkamas dvigubas fasadas. Jis panaudotas ir „Balticum“ biurų pastate „k29“, Vilniuje. Dvigubas fasadas čia užtikrina, kad visas pastato erdves pasiektų natūrali dienos šviesa, taip pat jis padeda reguliuoti klimatą ir apsaugo nuo išorinio triukšmo. Tad nenuostabu, kad jau kitais metais po atidarymo pastatui už visus pritaikytus sprendimus suteiktas „Excellent BREEAM In-Use“ sertifikatas. 

5 2 Evaldas Lasys
„Balticum“ biurų pastate „k29“, Vilniuje, dvigubas fasadas užtikrina, kad visas pastato erdves pasiektų natūrali dienos šviesa. (arch. „PLH Arkitekter” „Archinova”)

METALAS

Metalo fasadai – sprendimai, leidžiantys nejausti metalo svorio

Modernūs pastatų projektai pastaruoju metu kuriami ir pasitelkiant metalo fasado sprendimus, kurie kartais visai neprimena, atrodytų, sunkaus ir kieto metalo. Moderniausias sprendimas – surenkamasis gelžbetonio fasadas, su kuriuo galima dirbti bet kokiomis oro sąlygomis. Jis tvarus, atsparus ugniai ir aplinkos poveikiui. Surenkamasis gelžbetonis kartu atlieka ir šilumos izoliacijos funkciją, o svarbiausia – suteikia plačių kūrybinių idėjų įgyvendinimo galimybių. 

Vilniuje neseniai „Tesonet“ atidarytame technologijų miestelyje „Cyber City“ pastatų fasaduose pritaikytas surenkamasis gelžbetonio fasadas čia užtikrina ilgaamžiškumą ir energinį naudingumą. (arch. „Cloud architektai“)

Metalas fasade naudojamas ir kitokia forma – tai tinklas. Dalis architektų mano, kad pastato paslėpimas po tinklu – prastų kūrybinių idėjų išraiška. Visgi, kokie tokio fasado pranašumai?

• Apsauga nuo saulės ir vėjo. Metalinis tinklas padeda apsaugoti patalpas nuo tiesioginių saulės spindulių, o aukštuose pastatuose sulaiko didelį vėją.

• Perregimumas. Kai kurie tokie fasadai sukurti taip elegantiškai, jog iš pirmo žvilgsnio sunku pasakyti, kad tai metalas. 

• Garso izoliacija. Nors atrodo, kad tinklas sukuria permatomą fasadą, toks sprendimas gerai sulaiko išorės triukšmą.• Nauji apšvietimo sprendimai. Pastato apjuosimas tinklu leidžia ieškoti naujų ir išskirtinių apšvietimo sprendimų. Per tinklą krintanti šviesa gali sukurti originalius raštus tiek pastato viduje, tiek aplink jį.

Medis – medinio fasado atgimimas

Kadaise tradiciniu laikytas medinis fasadas šiandien atveria vis platesnių kūrybinių galimybių. Tokie fasadai sutinkami ir privačiuose A++ pastatuose, kur pasirenkami ir mediniai langai. Mediniai, aliuminiu kaustyti pastatų fasadai – šiuolaikiškas sprendimas, leidžiantis sukurti išskirtinio dizaino fasadą, kuris ne tik stilingas, bet ir energiškai patikimas. 

Medienos fasadas populiarus tiek Vakarų šalyse, Lietuvoje, tiek Skandinavijoje. Mediena čia jau kuris laikas pritaikoma siekiant sukurti originalaus dizaino, išskirtinius fasado sprendimus. Pavyzdžiui, 2014 m. Norvegijoje, Knarviko mieste, pristatyta margos pušies fasado bažnyčia, sukurta taip, kad primintų origami gervės formą. 

8 3
Mediniai šiaurės šalių architektūros fasadai (arch. „Reiulf Ramstad Arkitekter”)
8 1
Dar 2010 m. Kinijoje, Šanchajuje, „World Expo“ parodoje, pristatytas Ispanijos paviljonas, kurio fasadas buvo sukurtas iš medienos elementų ir atspindėjo ispanišką klimatą per architektūros prizmę (arch. „Miralles Tagliabue EMBT”)

Šiandien kuriame architektūrą rytojui

Šiandien statytojams, projektuotojams ir architektams remiantis šiandieninėmis technologijas tenka kurti fasadus, kurie atlieptų rytoj dar tik kilsiančius iššūkius. Koks fasadas šiandien gali būti priskirtas prie rytojaus architektūros? 

• Tvarus. Saulės kolektoriai, atsinaujinantys ištekliai, į aplinką reaguojančios žaliuzės, pasyvių pastatų sprendimai, elektrochrominiai langai ir panašūs sprendimai, ko gero, jeigu dar nėra, tai bus artimiausios ateities pastatų fasado pagrindas.

• Dinamiškas. LED fasadai populiarėja visame pasaulyje ir tai toli gražu nėra tik JAV privilegija. Futuristiniai aukštųjų technologijų fasadai – dar viena šių laikų tendencija ir kūrybos forma. 

• Minimalistinis. Populiarumo viršūnėse įsitvirtina minimalistiniai fasadai. Tai dar vienas iššūkis kūrėjams, kaip, laikantis griežtų ir tiesių formų, medinius, stiklo, betono fasadus paversti kūrybiškais ir išskirtiniais.

• Biofilinis. Vis platesnių kūrybinės išraiškos galimybių artimiausiu metu atneš ir populiarėjantys biofilinio fasado sprendimai, metantys iššūkį kūrėjams – atrasti vis daugiau originalių idėjų, kaip gamtos elementus integruoti į modernų ir šiuolaikišką fasadą. Gyvos žaliosios sienos, sodai ne tik ant stogo, bet ir ant fasado tampa dar viena nauja architektūrine tendencija. 


Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2023 RUDUO



Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video