Kodėl kartais tenka pakeisti patalpų paskirtį?

Kodėl kartais tenka pakeisti patalpų paskirtį?

Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento specialistų dažnai klausiama, ar galima savo gyvenamajame name vykdyti vieną ar kitą ūkinę veiklą, įsirengti kūrybines dirbtuves ar nedidelę įmonę.

Atvejai, kada gyvenamuosius ar negyvenamuosius pastatus ar jų patalpas nepakeitus jų paskirties galima naudoti Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriuje nurodytai negamybinei veiklai, išvardinti Statinio (jo patalpų) naudojimo ne pagal paskirtį atvejų ir tvarkos apraše. Jame nurodytas baigtinis veiklos rūšių sąrašas, kurias galima vykdyti vieno ar dviejų butų ir daugiabučiame name ar jų gyvenamosiose patalpose ir viešbučių, administracinės, prekybos, kultūros, poilsio paskirties pastatuose ar patalpose, nepakeitus jų paskirties.

Statinių naudotojai privalo statinį (jo patalpas) naudoti pagal paskirtį, išskyrus minėtame apraše nustatytus atvejus ir tvarką. Todėl asmuo, norintis vykdyti apraše nenurodytą ekonominę veiklą, privalo pakeisti pastato ar patalpų paskirtį. Jeigu ekonominę veiklą numatoma vykdyti ne visame pastate, o tik jo dalyje, neviršijančioje 50 procentų pastato bendro ploto, pastato naudojimo paskirties keisti nereikia.

Kai pastatą sudaro įvairių paskirčių patalpos, formuojamos kaip atskiri nekilnojamieji daiktai (maitinimo, sporto, mokslo ir t. t.), pastato paskirtis nustatoma pagal didžiausio bendrojo ploto patalpos, kaip atskiro nekilnojamojo daikto, paskirtį. Šios įvairių paskirčių patalpos, formuojamos kaip atskiri nekilnojamieji daiktai, turi atitikti normatyvinių statybos techninių, normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų ir kitų teisės aktų joms nustatytus reikalavimus.

Labai daug klausimų specialistai sulaukia dėl kūrybinių dirbtuvių ir jų paskirties. Kūrybinės dirbtuvės – patalpos, skirtos savo ar savo šeimos reikmėms, kuriose vienu metu dirba ne daugiau kaip 5 žmonės ir nenaudojami potencialiai pavojingi įrenginiai, gamybinės ir pramonės paskirties pastatams (patalpoms) nepriskiriamos. Tai reiškia, kad ne daugiau kaip 5 žmonių kūrybinių dirbtuvių patalpų paskirtis neprivalo būti gamybos ir pramonės.

Statybos techninis reglamentas „Statinių naudojimo priežiūros tvarkos aprašas“ nustato patalpų ir pastatų paskirties keitimo ir naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo reikalavimus. Svarbu neužmiršti, kad atliekant statybos darbus, kuriais pastatas ar patalpos pritaikomos naujai paskirčiai, ir keičiant patalpų ar pastatų paskirtį, kai nustatyta tvarka naujuose užbaigtuose statyti statiniuose neatliekami statybos darbai ar atliekami statinio paprastojo remonto darbai, privaloma gauti rašytinį savivaldybės administracijos įgalioto valstybės tarnautojo pritarimą parengtam paprastojo remonto aprašui. Tais atvejais, kai keičiant paskirtį reikalinga atlikti rekonstravimo ar kapitalinio remonto (ne paprastojo remonto darbus) darbus, reikia parengti atitinkamą statinio projektą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą.

Gavęs rašytinį savivaldybės administracijos įgalioto valstybės tarnautojo pritarimą patalpos ar pastato paskirties keitimui, statytojas (užsakovas), jei tai būtina, atlikęs statinio paprastojo remonto darbus, pateikia deklaraciją apie patalpos ar pastato paskirties pakeitimą formuojant naujus nekilnojamojo turto kadastro objektus arba jų neformuojant Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai.

Temos: Paskirties keitimas, Patalpų paskirtis, Statinių naudojimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai