• tikkurila
 • ruukki
 • ruukki
 • tikkurila

Inžinerinė mediena – tvarioms ateities statyboms

Aušra Nyman 2021 birželio 16 d.
medine statyba inzinerine mediena
Pixabay nuotr.

Iki šiol mediena buvo laikoma degia ir neilgaamže medžiaga. Tačiau faktai liudija ką kita – seniausi iki šiol išlikę mediniai pastatai siekia XIII (Norvegijoje) ar net XI (Kinijoje) amžių.

Modernioms statyboms naudojami medžio elementai, iš kurių pašalinus medienos ydas, sukuriami patikimesni gaminiai. Kai kurie jų tvirtumu nenusileidžia ar net pranoksta plieną. Taip vadinamoji inžinerinė mediena Europoje yra reglamentuojama EN standartų.

Daugelį metų Lietuvoje, nuo seno turinčioje senas medinės statybos tradicijas, nebuvo plačiai vystoma statyba iš medžio, nes jos plėtrą ribojo priešgaisrinės saugos reglamentai, žinių stygius. Mediena rąstais buvo vežama į kaimynines šalis. Dėl paskelbto Europos žaliojo kurso laikas ir mums keisti savo požiūrį ir orientuotis į Skandinavijos šalis, kur mediena yra įprasta statybinė medžiaga. Norime supažindinti su medžio konstrukcijomis, iš kurių pasaulyje jau statomi daugiaaukščiai viešbučiai, gyvenamieji kompleksai, biurai.

Šiame straipsnyje pateikiame keletą pagrindinių inžinerinės medienos gaminių ir jų panaudojimo galimybių.

medinė statyba
Vila Švedijoje.
 • Statybinė mediena (angl. strength graded structural timber) – pjautinė mediena (be dygių), gaminama pjaunant ar profiliuojant apvalią medieną. Statyboms skirta mediena klasifikuojama pagal jos stiprumą, ją galima skirtingai apdoroti, naudojant kaip žaliavą inžinerinės medienos gamybai.
Statybinė mediena (angl. strength graded structural timber)

Parametrai

Aukštis (storis): 25, 32, 40, 44, 50, 60, 75, 100, 125, 150, 175, 200, 250 mm

Plotis: 45, 75, 100, 125, 150 mm

Ilgis: 6 m

Stiprumo klasės: C14, C16, C18, C20, C22, C24, C27, C30, C35, C40, C45, C50

 • Dantytuoju dygiu sujungta statybinė mediena (angl. structural finger jointed solid timber) – įvairaus ilgio dygiais sujungta mediena yra rūšiuota, džiovinta krosnyje ir obliuota masyvi mediena. Sujungimo dygiais specifikacijos pateiktos EN 15497.
Dantytuoju dygiu sujungta statybinė mediena (angl. structural finger jointed solid timber)

Parametrai:

Aukštis (storis): 30 mm

Plotis: 80–240 mm

Ilgis: pagal inžinerinės medienos produkto reikiamą ilgį

Stiprumo klasės: priklausomai nuo inžinerinės medienos gaminio stiprumo klasės

 • Klijuotoji sluoksninė mediena (angl. GLT; Glue laminated timber) – mediena, gaminama klijuojant lygiagrečiai orientuotas lentas, mažiausiai iš dviejų lamelių, kurių storis – nuo 6 iki 45 mm. Galima suklijuoti homogeninę (visos sijos skerspjūvio lamelės priklauso vienai stiprumo klasei) ir kombinuotą (išorinės ir vidinės plokštelės priklauso skirtingoms stiprumo klasėms) klijuotąją laminuotą medieną. Kiekvienai iš šių dviejų konfigūracijų EN 14080 yra apibrėžtos skirtingos stiprumo klasės. Klijuotoji laminuota mediena ypač tinka komponentams, patiriantiems didelę įtampą arba dengiantiems didelius tarpatramius, kurie turi atitikti griežtus matmenų stabilumo ir išvaizdos reikalavimus. Gali būti gaminamos ir tiesios, ir išlenktos sijos. Sijos, statramsčiai, arkos, santvaros.
Klijuotoji sluoksninė mediena (angl. GLT; Glue laminated timber)

Parametrai:

Aukštis: 100–2200 mm

Plotis: 60–240 (1200) mm

Ilgis: iki 40 m

Klasės ir rūšys:

GL20h, GL22h, GL24h, GL26h, GL28h, GL30h, GL32h (visos lamelės vienodos stiprumo klasės)

GL20c, GL22c, GL24c, GL26c, GL28c, GL30c, GL32c (išorėje aukštesnė stiprumo klasė, viduryje – žemesnė)

 • Klijuotoji statybinė mediena (angl. glued solid timber) – mediena, susidedanti iš tos pačios stiprumo klasės lentų. Masyvą sudaro iki penkių 45–85 mm storio plokščių (pagal EN 14080). Bendras sijos skerspjūvis neturi viršyti 280 x 280 mm. Klijuotoji masyvi mediena daugiausia lenkiama. Naudojama kolonoms, perdangų sijoms.
Klijuotoji statybinė mediena (angl. glued solid timber)

Parametrai:

Aukštis (storis): iki 280 mm

Plotis: iki 280 mm

Ilgis: iki 13 m

Stiprumo klasė: C24, C30

 • Kryžmai sluoksniuotoji mediena CLT (angl. CLT; Cross laminated timber) – mediena, gaminama kryžmai keliais sluoksniais klijuojant lentas. Naudojama tiek horizontalias, tiek vertikalias apkrovas perduodančioms konstrukcijoms: grindims, stogams, taip pat sienoms, laiptams. Parametrai priklauso nuo gamintojų. Ilgis gali būti iki 20 metrų.
Kryžmai sluoksniuotoji mediena CLT (angl. CLT; Cross laminated timber)

Parametrai:

Aukštis (storis): 60–320 mm

Plotis: iki 3000 mm

Ilgis: iki 16 m

Stiprumo klasė: C24–C30

 • Sluoksniuotojo lukšto mediena (angl. LVL; Laminated Veneer Lumber) – struktūrinės medienos rūšis, gaminama suklijuojant tekinimo staklėmis suklotą lukštą. Naudojama kolonoms, sijoms, santvaroms, taip pat sienoms ir perdangų plokštėms.
Sluoksniuotojo lukšto mediena (angl. LVL; Laminated Veneer Lumber)

Plokščių parametrai:

Aukštis (storis): 21–75 mm

Plotis: iki 2500 mm

Ilgis: iki 25 m

Sijų parametrai:

Aukštis (storis): 75–600 mm

Plotis: 21–100 mm

Ilgis: iki 23 m

Stiprumo klasė: 32–44 N/mm2

 • Dvitėjinės sijos (angl. I-joist/I-beam)–lengvos kompozitinės sijos, susidedančios iš įvairių medienos elementų, pavyzdžiui, sluoksniuotojo lukšto medienos (atsižvelgiant į stiprumą) ir tarpinės plokštės (dažniausiai orientuotos drožlių plokštės – OSB, kartais – tam tikros rūšies MDP ar faneros), juos klijuojant tarpusavyje. Naudojamos kolonoms, perdangų, stogo sijoms. Gaminių matmenys ir fizinės bei mechaninės charakteristikos pateikiamos skirtingų gamintojų, pagal ETA (European Technical Assessment) standartus.
Dvitėjinės sijos (angl. I-joist/I-beam)

Parametrai:

Aukštis (storis): pagal gamintoją

Plotis: pagal gamintoją

Ilgis: pagal gamintoją

Atsparumas ugniai: pagal gamintoją

Stiprumo klasė: pagal gamintoją

 • Lygiagrečiai (išilgai) sluoksniuotoji mediena (angl. PSL; Parallel Strand Lumber) – gaminys iš maždaug 3 mm storio ir 15 mm pločio skiedrų juostelių. Fenolio derva naudojama atskiroms juostoms sujungti. Juostelės gali būti iki 2,6 m ilgio. Nepertraukiamu presu juostelės prispaudžiamos, kad susidarytų nesibaigianti sija. Skirta naudoti konstrukcijose su ilgais tarpatramiais. Norint gauti komponentus su dideliu skerspjūviu, šios medienos elementai gali būti sujungiami.
Lygiagrečiai (išilgai) sluoksniuotoji mediena (angl. PSL; Parallel Strand Lumber)

Parametrai:

Aukštis (storis): 40–483 mm

Plotis: 40–280 mm

Ilgis: iki 20 m

Stiprumo klasės: pagal gamintoją

 • Medžio drožlių plokštė MDP (angl. PB; Particle board arba chipboard) – gaminys iš medienos dalelių arba lignoceliuliozinių žaliavų dalelių, naudojant rišiklį. Taip pat galima pridėti tokių priedų kaip vaško emulsija, kad padidėtų atsparumas vandeniui, arba medienos konservantų. Plokštės naudojamos atitvaroms, perdengimo plokštėms.
Medžio plaušo šilumos izoliacija (angl. WFI; wood fiber insulation)

Parametrai

Aukštis (storis): 6–40 mm

Plotis: 2070 mm

Ilgis: iki 5,610 m

Stiprumo (atsparumo) drėgmei klasės: P4, P5, P6, P7

Medžio plaušo šilumos izoliacija (angl. WFI; wood fiber insulation) – medienos pluošto izoliaciją sudaro daugiau kaip 80 proc. medienos pluošto, produktas gaminamas gamykloje ir, jei reikia, dedama lipniųjų medžiagų ar kitų priedų. Produktas daugiausia naudojamas šilumos ir garso izoliacijai pastatų statyboje, gaminamas iš spygliuočių medienos ir yra kaip ritinys, kilimėlis ir lenta. Žaliava iš esmės yra medienos atliekos iš pjūklų, pavyzdžiui, plokštės ar drožlės. Yra du gamybos procesai: šlapias ir sausas.

Medžio drožlių plokštė MDP (angl. PB; Particle board arba chipboard)

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 gegužė

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!

Dalintis:
Komentarai

offgrid nameliai konkursas
archicad