Iki šiol mediena buvo laikoma degia ir neilgaamže medžiaga. Tačiau faktai liudija ką kita – seniausi iki šiol išlikę mediniai pastatai siekia XIII (Norvegijoje) ar net XI (Kinijoje) amžių.
Modernioms statyboms naudojami medžio elementai, iš kurių pašalinus medienos ydas, sukuriami patikimesni gaminiai. Kai kurie jų tvirtumu nenusileidžia ar net pranoksta plieną. Taip vadinamoji inžinerinė mediena Europoje yra reglamentuojama EN standartų.
Daugelį metų Lietuvoje, nuo seno turinčioje senas medinės statybos tradicijas, nebuvo plačiai vystoma statyba iš medžio, nes jos plėtrą ribojo priešgaisrinės saugos reglamentai, žinių stygius. Mediena rąstais buvo vežama į kaimynines šalis. Dėl paskelbto Europos žaliojo kurso laikas ir mums keisti savo požiūrį ir orientuotis į Skandinavijos šalis, kur mediena yra įprasta statybinė medžiaga. Norime supažindinti su medžio konstrukcijomis, iš kurių pasaulyje jau statomi daugiaaukščiai viešbučiai, gyvenamieji kompleksai, biurai.
Šiame straipsnyje pateikiame keletą pagrindinių inžinerinės medienos gaminių ir jų panaudojimo galimybių.
Medienos pagrindu sukurti produktai
1. Statybinė mediena
(strength graded structural timber)
3. Dantytuoju dygiu sujungta statybinė mediena
(structural finger jointed solid timber)
4. Klijuotieji sluoksniniai gaminiai
(glued laminated products)
5. Klijuotoji statybinė mediena
(glued solid timber)
6. Klijuotoji sluoksninė mediena
(glued laminated timber – Glulam)
7. Klijuotoji sluoksninė mediena su stambiais dygiais
(glulam with large finger joints)
8. Klijuotoji sluoksninė mediena, suklijuota blokais
(block glued glulam)
9. Kryžmai sluoksniuotoji mediena
(CLT; cross laminated timber)
Statybinė mediena (angl. strength graded structural timber) – pjautinė mediena (be dygių), gaminama pjaunant ar profiliuojant apvalią medieną. Statyboms skirta mediena klasifikuojama pagal jos stiprumą, ją galima skirtingai apdoroti, naudojant kaip žaliavą inžinerinės medienos gamybai.
Dantytuoju dygiu sujungta statybinė mediena (angl. structural finger jointed solid timber) – įvairaus ilgio dygiais sujungta mediena yra rūšiuota, džiovinta krosnyje ir obliuota masyvi mediena. Sujungimo dygiais specifikacijos pateiktos EN 15497.
Klijuotoji sluoksninė mediena (angl. GLT; Glue laminated timber) – mediena, gaminama klijuojant lygiagrečiai orientuotas lentas, mažiausiai iš dviejų lamelių, kurių storis – nuo 6 iki 45 mm. Galima suklijuoti homogeninę (visos sijos skerspjūvio lamelės priklauso vienai stiprumo klasei) ir kombinuotą (išorinės ir vidinės plokštelės priklauso skirtingoms stiprumo klasėms) klijuotąją laminuotą medieną. Kiekvienai iš šių dviejų konfigūracijų EN 14080 yra apibrėžtos skirtingos stiprumo klasės. Klijuotoji laminuota mediena ypač tinka komponentams, patiriantiems didelę įtampą arba dengiantiems didelius tarpatramius, kurie turi atitikti griežtus matmenų stabilumo ir išvaizdos reikalavimus. Gali būti gaminamos ir tiesios, ir išlenktos sijos. Sijos, statramsčiai, arkos, santvaros.
Klijuotoji statybinė mediena (angl. glued solid timber) – mediena, susidedanti iš tos pačios stiprumo klasės lentų. Masyvą sudaro iki penkių 45–85 mm storio plokščių (pagal EN 14080). Bendras sijos skerspjūvis neturi viršyti 280 x 280 mm. Klijuotoji masyvi mediena daugiausia lenkiama. Naudojama kolonoms, perdangų sijoms.
Kryžmai sluoksniuotoji mediena CLT (angl. CLT; Cross laminated timber) – mediena, gaminama kryžmai keliais sluoksniais klijuojant lentas. Naudojama tiek horizontalias, tiek vertikalias apkrovas perduodančioms konstrukcijoms: grindims, stogams, taip pat sienoms, laiptams. Parametrai priklauso nuo gamintojų. Ilgis gali būti iki 20 metrų.
Sluoksniuotojo lukšto mediena (angl. LVL; Laminated Veneer Lumber) – struktūrinės medienos rūšis, gaminama suklijuojant tekinimo staklėmis suklotą lukštą. Naudojama kolonoms, sijoms, santvaroms, taip pat sienoms ir perdangų plokštėms.
Dvitėjinės sijos (angl. I-joist/I-beam) – lengvos kompozitinės sijos, susidedančios iš įvairių medienos elementų, pavyzdžiui, sluoksniuotojo lukšto medienos (atsižvelgiant į stiprumą) ir tarpinės plokštės (dažniausiai orientuotos drožlių plokštės – OSB, kartais – tam tikros rūšies MDP ar faneros), juos klijuojant tarpusavyje. Naudojamos kolonoms, perdangų, stogo sijoms. Gaminių matmenys ir fizinės bei mechaninės charakteristikos pateikiamos skirtingų gamintojų, pagal ETA (European Technical Assessment) standartus.
Lygiagrečiai (išilgai) sluoksniuotoji mediena (angl. PSL; Parallel Strand Lumber) – gaminys iš maždaug 3 mm storio ir 15 mm pločio skiedrų juostelių. Fenolio derva naudojama atskiroms juostoms sujungti. Juostelės gali būti iki 2,6 m ilgio. Nepertraukiamu presu juostelės prispaudžiamos, kad susidarytų nesibaigianti sija. Skirta naudoti konstrukcijose su ilgais tarpatramiais. Norint gauti komponentus su dideliu skerspjūviu, šios medienos elementai gali būti sujungiami.
Medžio drožlių plokštė MDP (angl. PB; Particle board arba chipboard) – gaminys iš medienos dalelių arba lignoceliuliozinių žaliavų dalelių, naudojant rišiklį. Taip pat galima pridėti tokių priedų kaip vaško emulsija, kad padidėtų atsparumas vandeniui, arba medienos konservantų. Plokštės naudojamos atitvaroms, perdengimo plokštėms.
Medžio plaušo šilumos izoliacija (angl. WFI; wood fiber insulation) – medienos pluošto izoliaciją sudaro daugiau kaip 80 proc. medienos pluošto, produktas gaminamas gamykloje ir, jei reikia, dedama lipniųjų medžiagų ar kitų priedų. Produktas daugiausia naudojamas šilumos ir garso izoliacijai pastatų statyboje, gaminamas iš spygliuočių medienos ir yra kaip ritinys, kilimėlis ir lenta. Žaliava iš esmės yra medienos atliekos iš pjūklų, pavyzdžiui, plokštės ar drožlės. Yra du gamybos procesai: šlapias ir sausas.