Top Baneris

Interjero ergonomika – raktas į patogesnį gyvenimą

2024 balandžio 8 d.
ergonomiskas stalas
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Architektė Ernesta Andrė

Kuriant naujų namų interjerą neretai laikomasi standartinių planavimo principų, neatsižvelgiant į gyventojų individualius poreikius ir fizinius duomenis. Interjero ergonomika yra būtent apie tai – kaip sukurti patogias ir saugias naudoti erdves, kurios skatina gerą laikyseną, mažina fizinę įtampą ir stresą namų aplinkoje.

Šiame straipsnyje aptarsime svarbiausius interjero ergonomikos principus, jų pritaikymo galimybes ir naudą žmonių kasdieniame gyvenime. Panagrinėsime, kaip tinkamai sukurtas interjeras gali pagerinti darbo ir poilsio sąlygas, padėti išvengti traumų namų aplinkoje, o kartu ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę. Ergonomiškas dizainas atsižvelgia į fizinius naudotojų poreikius, tokius kaip laikysena, judėjimas ir patogumas, kad būtų sukurtos patogios ir saugios naudoti erdvės.

Dimensions for a comfortable relaxing seat at the water table

Kodėl projektuojant svarbus ūgis?

Tai kas patogu aukštam žmogui, nebūtinai tiks žemam. Projektuojant namų interjerą svarbu atsižvelgti į būsimų gyventojų ūgį. Tarkime virtuvės stalviršio aukštį pritaikyti būtent tam šeimos nariui, kuris daugiau gamina namuose. Spinteles projektuoti tokiame aukštyje, kad paimant kasdienius daiktus nereikėtų kas kartą pasistiebti arba pasilenkti. Darbo stalą galima pagaminti reguliuojamo aukščio, kad jis būtų maksimaliai pritaikomas keliems naudotojams. Taip pat tinkamame aukštyje turi būti sumontuoti šviesos jungikliai ir durų rankenos. 

download 26

Judėjimo laisvė

Nesvarbu, ar tai būtų didelė ar maža erdvė, ergonomiškas baldų išdėstymas nulemia kasdienį komfortą jūsų namuose. Tarkime, miegamojo lova turi būti pastatyta taip, kad ją būtų patogu apeiti. Minimalus atstumas iki kito baldo ar sienos turėtų būti apie 70 cm. Kartais geriau yra pasirinkti mažesnio pločio miegamojo lovą, bet turėti patogų priėjimą iš abiejų pusių. Baldų išdėstymas patalpose turėtų būti racionalus, neapriboti patekimo iš vieno kambario į kitą, neblokuoti praėjimų.

Funkcinės zonos

Funkcines zonas atskirti galime ne tik patalpoje, bet ir projektuojant baldus. Ar tai būtų virtuvės baldai ar miegamojo rūbų spinta, iš anksto numačius, kur koks daiktas bus laikomas, išvengsite netvarkos. Pabrėžtina, kad svarbu pasimatuoti ir daiktų aukštį, kad vėliau nereikėtų jų kilnoti iš vienos lentynos į kitą. Projektuojant rūbų spintą, reikėtų nuspręsti, kiek žmonių ja naudosis ir paskirstyti zonomis. Visi dažnai naudojami daiktai ar rūbai turėtų būti projektuojami tokiame aukštyje, kad nereikėtų stiebtis ar atsitūpti, o rečiau naudojamiems daiktams galima paskirti ir aukštesnes lentynas ar stalčius apačioje.

ergonomiskas interjeras

Tinkamas apšvietimas

Planuojant erdves namuose svarbu tinkamai suprojektuotas apšvietimas. Jį taip pat reikėtų paskirstyti pagal funkcines zonas. Darbo vietoje, vonioje ir virtuvėje apšvietimo reikės ryškesnio, o poilsio zonoje – prislopinto, foninio. Puiku, jei yra galimybė reguliuoti šviesos srautą, taip išvengsite per daug ryškaus apšvietimo, kuris gali sukelti akių nuovargį ir galvos skausmą. Šviesiuoju paros metu išnaudokite natūralų apšvietimą, o tamsiuoju – rinkitės šiltą baltą šviesą raminančiai atmosferai.

baldu aukstis 1
The Ultimate Guide To Interior Lighting Design

Daugiafunkcė darbo vieta 

Įsirenkite darbo vietą, kuri skatins judėti. Pirmiausia pradėkime nuo darbo vietos sureguliavimo, tai padės sumažinti raumenų įtampą darbo metu ir pagerins efektyvumą bei patogumą. Pavyzdžiui, kėdės aukštis turėtų būti toks, kad atpalaidavus pečius, rankos ant stalo būtų padėtos 90 laipsnių kampu, o kojos turi pilnai siekti žemę. Monitorius turėtų būti truputį žemiau akių lygio. Jei dirbama prie nešiojamojo kompiuterio, galima papildomai įsigyti stovą ir jį pakelti aukščiau. Pasirinkite ergonomišką balansinę kėdę ar gimnastikos kamuolį, keiskite sėdėjimo pozicijas. Jei stalas reguliuojamo aukščio, galite dirbti stovėdami ar net pasistatyti nešiojamąjį ėjimo takelį. Tai ypač aktualu, jei visą dieną praleidžiate sėdėdami prie kompiuterio.

Ergonomine darbo viet

 Vaiko kambario ergonomika

Ergonomika interjere svarbi ne tik suaugusiems, bet ir mažiesiems. Vaikų kūnas greitai auga ir nuolat keičiasi, todėl svarbu, kad baldai būtų sukurti atsižvelgiant į jų unikalius poreikius, kad būtų užtikrinta saugi ir patogi aplinka mokytis, žaisti ir augti. Praktiškas sprendimas yra reguliuojamieji „augantys“ baldai, kurie bus puikiai pritaikyti mažam vaikui, o jam paaugus, baldus galima atitinkamai padidinti.  Žemesnis stalas ir kėdė mažam vaikui užtikrins, kad jis galėtų patogiai sėdėti neįtempdamas kūno. Nedidelio aukščio lova ar lentynos palei grindis padės vaikui lengviau pasiekti norimus daiktus be tikimybės nukristi ir susižeisti.

Spalvų įtaka erdvei

Tinkamai parinktos spalvos interjere gali pagerinti mūsų nuotaiką, motyvuoti, nuteikti pozityviau. Šiltos spalvos – geltona ir oranžinė – paprastai sukuria šilumos ir energijos jausmą, o šaltos – mėlyna ir žalia – skatina atsipalaidavimą ir ramybę. ‎‎Spalvos ne tik puošia mūsų gyvenimą, bet ir daro didelę įtaką kasdienei veiklai.

Ergonomika interjere apima visas sritis – nuo darbo vietos ir miegamojo išplanavimo iki virtuvės ir drabužinės baldų projektavimo. Įtraukdami ergonomikos principus į savo namų interjero dizainą, sukursite patogesnes erdves, kurios bus saugios ir efektyvios visiems namų gyventojams.

Architektė
Ernesta Andrė
Tel. +370 672 36 883

info@ernestaandre.lt
www.ernestaandre.lt


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video