Top Baneris

Australija – viena iš medinės architektūros šalių pirmūnių

2023 gruodžio 13 d.
1Hines1 Ned MeldrumTik SA
Pasidalykite straipsniu

Įvertinus santykinai nedidelį populiacijos kiekį didelėje šalyje, Australija turi nemažą medienos išteklių rezervą, todėl natūralu, kad ji paplito kaip plačiai naudojama statybinė medžiaga. Medienos universalumas, estetinis patrauklumas, tvarumas ir ekonomiškumas taip pat stipriai prisidėjo prie jos naudojimo statybose. Šios šalies gyventojai teikia pirmenybę medienos privalumams, įvertindami jos lengvumą, plastiškumą, teigiamą poveikį aplinkai, izoliacines savybes bei natūralią estetiką. Todėl Australijos didmiesčiuose ir mažuose miesteliuose iškyla įdomūs ir įspūdingi medinės statybos pastatai.

Medinis burio daugiaaukštis

1 arch viz
arch. vizualizacija

Melburno miesto centrą ką tik vainikavo aukščiausio medinių konstrukcijų pastato statybų pabaiga. 15-os aukštų, 18 200 kv. m biurų pastatą „T3 Collingwood“ suprojektavo žinoma vietos architektų studija „Jackson Clements Burrows Architects“. Vietinė valdžia stipriai palaiko medinės statybos iniciatyvą, dėl ko šiam projektui buvo skirta 70 mln. dolerių parama. Pastate buvo panaudotos dviejų tipų medžio konstrukcijos CLT (angl. Cross laminated timber) ir GLT (angl. Glue laminated timber), kas sumažino anglies dvideginio išmetimą 34 proc., palyginus, jeigu būtų naudotos gelžbetonio konstrukcijos.

1Hines1 Ned Meldrum
nuotr. Ned Meldrum

Vis dėlto pastato tvarumas nebuvo vienintelė architektų motyvacija. Mediena turi poveikį ir žmogaus emocinei būklei – tai ne tik atsinaujinanti ir perdirbama medžiaga, bet ir veikia darbingumą ir darbuotojo savijautą, jo energijos lygį. Medžio apdaila interjere suteikia jaukumo, sukuria atpalaiduojančią ir šiltą atmosferą, kas kelia bendrą gerovės ir produktyvumo lygį.

Pasak vystytojo (įmonė „Hines“), šis pastatas yra itin patrauklus, technologiškai pažangus ir pastatytas itin geroje lokacijoje kaip viešos paskirties pastatas. „Tai daugiau nei tiesiog biurai“, – kalba įmonės atstovas Deividas Varnerfordas.

Studentų bendrabučiai, kuriuose norisi gyventi

Tų pačių architektų studijos („Jackson Clements Burrows Architects“) kurtas studentų apgyvendinimo projektas sulaukė nemažo populiarumo ne tik dėl studentams itin patrauklaus dizaino, bet ir medinių konstrukcijų panaudojimo. Tai didelės reikšmės „La Trobe“ universitetui Melburne turintis projektas, įgyvendintas 2020 m. 18 tūkst. kv. m dviejų pastatų bendrabučių kompleksas tapo vienas pirmųjų studentų miestelio transformaciją paženklinusiu projektu, kuris sukūrė didelį kontrastą tarp buvusių 1960-aisiais statytų bendrabučių. Projekto sklypo sutvarkymas, bendra jo konfigūracija pagerino erdvines jungtis su šalia esančiais pastatais ir prisidėjo prie ateities urbanistinio vystymo vizijos.

2 John Gollings Peter Clarke 2
nuotr. John Gollings Peter Clarke

Kokybiška architektūra, žaisminga eksterjero ir interjero apdaila pasižymi įspūdingu kontrastu, kalbant apie tradiciškai įprastą studentų apgyvendinimą. Medienos konstrukcijų panaudojimas atsispindi ir vidaus erdvėse, kas suteikia daugiau natūralumo, jaukumo bendrų erdvių atmosferai.

Virš 75 proc. (apie 20 tūkst. kv. m) grindų ir stogo ploto ir apie 90 proc. konstrukcinių elementų (sienų, kolonų) buvo pagaminta iš CLT ir GLT medienos. 4500 kubinių metrų medienos išteklių panaudojimas statybai tapo vienu ambicingiausių medinės statybos projektų Australijoje. Šiam užmojui įgyvendinti prireikė itin skrupulingo darbo su gaisrinės saugos reguliavimu ir akustika.

Medinis interjeras akustikai: atnaujintas Sidnėjaus Operos teatras

50-ąjį jubiliejų šiemet švenčiantis žymusis Sidnėjaus Operos teatras (arch. Jørn Utzon, Peter Hall) šiemet atvėrė atsinaujinusį pagrindinės koncertų salės interjerą. Tokios svarbos projekte dalyvavo ne viena įmonė. Atnaujintą interjero įvaizdį projektavo „ARM Archtiecture“ studija kartu su „Arup“, paveldosaugos konsultantais „Design 5“, teatro konsultantais „Theatreplan“, „taylor“ konstruktorių komanda, „Steensen Varming“ inžinieriais, „Müller-BBM“ akustikos specialistais bei kt.

3 1
nuotr. Getty Images

„ARM Architecture“ pasiūlyme daugiausia dėmesio buvo skirta koncertų salės akustikai ir prieinamumo problemoms. Sprendžiant jas architektų komanda panaudojo australiško kietmedžio plokštes bei įgyvendino tam tikras intervencijas esamose baltojo beržo medienos lubose. Siekdami pagerinti koncertų salės akustiką architektai pakeitė originalius pakabinamus reflektorius naujais žiedlapių formos, pagamintais iš stiklo pluošto, kas pagerino bendrą akustiką tiek atlikėjams, tiek klausytojams. Ryškiai rausvai raudonos spalva primena originalias salėje suprojektuotas kėdes.

Žiedlapių formos reflektoriai buvo integruoti kartu su kitais akustiką gerinančiais sprendimais, tokiais kaip valdomi sieniniai reflektoriai ir raižytos medienos plokštės, apgaubiančiomis sceną ir pagrindines sėdimas vietas. Studijos vadovas teigia, kad šios priemonės buvo gyvybiškai svarbios dėl per aukštų lubų (kurios yra trečdaliu per aukštos tobuloms koncertų salės sąlygoms). „Tai lėmė orkestro garso „pasimetimą“ viršutinėje lubų dalyje bei prastesnę akustiką salės gale. Dabar klausytojai gali džiaugtis kokybiškesniu garsu, nepriklausomai nuo sėdimos vietos“, – kalba architektas.

3 3
nuotr. Getty Images

Aukščiausias pasaulyje medinis dangoraižis

Šių metų gruodį buvo pritarta 191,2 metro aukščio pastato projektui – jis taps aukščiausiu pasaulyje medinių konstrukcijų pastatu (panašus projektas, 180 m medinių konstrukcijų dangoraižis šiuo metu yra statomas Sidnėjaus mieste). Pietinėje Perto miesto dalyje numatytas dangoraižis pavadintas pagal anglies elementą periodinėje lentelėje „C6“. Tai tinkamas pavadinimas pirmajam pastatui Vakarų Australijoje, pašalinančiam daugiau anglies dvideginio iš aplinkos nei išmeta.

4 Fraser and Partners
arch. vizualizacija

„Dangoraižio statyboms bus panaudota apie 580 pušų, užaugintų tvariame miško ūkyje, – teigiama projekto svetainėje, –Mes negalime užauginti betono.“ CLT ir GLT mediena sudarys daugiau nei 42 proc. pastato konstrukcijų, apie 7,4 tūkst. kv. m, o jose bus panaudotas mažesnis plieno kiekis nei įprastose gelžbetonio konstrukcijose.

4 Fraser and Partners 1
arch. vizualizacija

„Wollongong“ universiteto Tvarių pastatų tyrimų centro direktorius susirūpinęs dėl neišnaudoto medienos potencialo. Jis teigia, kad vystytojai dažnai neįtraukia į skaičiavimus medienos išmetamo CO2 kiekio jos gyvavimo ciklo pabaigoje. „Tik apie 40 proc. vieno medžio yra panaudota gamybai, likusi dalis lieka pūti arba maža dalis dar pernaudojama popieriaus gamybai“, – sako T. McCarthy. O tai nemažas skaičius, įvertinus, kad medinė statyba turėtų atitikti klimatui neutralių statybų standartus. Vis dėlto, šiame projekte neminimas medžio panaudojimo santykis medinėse konstrukcijose.

4 Fraser and Partners 2
arch. vizualizacija

Projekto autoriai „Fraser and Partners“ studija sukūrė minimalistinės estetikos dangoraižį, kuriame atsispindėtų natūralumas ir būtų atidengtos medinės konstrukcijos, tarsi pabrėžiant pastato tvarius užmojus. Pastato architektūroje atsispindės biofilinio dizaino principai, o ant dangoraižio stogo įsikurs 3,5 tūkst. kv. m ploto terasa, poilsio zona, vieta auginamam daržui ir žaliajai erdvei. 85 proc. sklypo ploto bus atverta bendruomenei. Įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, gyventojai ir lankytojai taip pat galės mėgautis edukaciniu ir pramoginiu kinu bei džiaugtis sodininkystės ir žaliuojančio sodo rekreacinėmis erdvėmis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video