Aplinkos ministerija lapkričio 26 d. kviečia architektus, urbanistus, savivaldybių administracijų ir bendruomenių atstovus, nekilnojamojo turto vystytojus, miestų atsinaujinimu ir ateitimi besidominčius gyventojus į tradicinį Lietuvos urbanistinį forumą. Jis šiemet rengiamas jau penkioliktąjį kartą.
Pagrindinė forumo tema – „Urbanistikos kokybė šiandien: aktualijos, iššūkiai, perspektyvos“. Jo dalyviai diskutuos, kaip siekti kokybiškos urbanistikos, pasidalys nuomonėmis apie šalies miestų vystymosi prioritetus, aptars, kaip išlaikyti planavimo sistemos nuoseklumą. „Bus siekiama iškelti aktualiausias miestų problemas, aptarti jų vystymo procese dalyvaujančių šalių lūkesčius, atliepiančius urbanistikos kokybės kriterijus ir jų raišką teritorijų planavimo dokumentuose“, – sakė Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vyr. patarėja Algė Staniūnaitė-Tonkich.
Miestų ateičiai nemažos įtakos turės pastaruoju metu įvykę svarbūs sisteminiai pokyčiai: patvirtintas naujasis Lietuvos teritorijos bendrasis planas, įsigaliojo Teritorijų planavimo įstatymo pataisos ir naujasis Savivaldybių infrastruktūros įstatymas, pertvarkyta strateginio planavimo sistema, priimant su miestų vystymusi susijusius sprendimus daugiau teisių savivaldai suteiks keičiamas Regioninės plėtros įstatymas.
Urbanistiniam vystymuisi yra būtini strateginiai planavimo dokumentai, tačiau lieka nemažai neišspręstų socialinių, kultūrinių ir ekonominių problemų – apsiribojama tik fizinės aplinkos planavimu. Todėl miestų transformacijos procesuose dažnai trūksta kokybės ir kompleksinio požiūrio.
Forumo dalyviai aiškinsis, kokių trūksta specialistų ir kompetencijų, kaip teritorijų planais ar kitomis planavimo priemonėmis galima pagerinti urbanistinę kokybę, koks vaidmuo jos siekiant tenka verslui, savivaldai, kaip turėtų prisidėti visuomenė ir vietos bendruomenės. Pranešimų ir diskusijų rezultatai tradiciškai bus apibendrinti forumo rezoliucijoje.
Nuo 2007-ųjų Aplinkos ministerijos kartu su socialiniais partneriais kasmet organizuojamas Lietuvos urbanistinis forumas turi ilgametes bendradarbiavimo ir atvirumo tradicijas. Vienas iš pagrindinių jo siekių– integralus bendradarbiavimas, pripažįstant, kad urbanistinio planavimo problemos ir aktualijos negali būti sprendžiamos tik profesionalų. Todėl forumas visada atviras naujoms idėjoms ir diskusijoms.
Šiemet jį organizuojant prisijungė universitetai (Vilnius Tech, KTU, VDA), Vilniaus m. savivaldybė, Lietuvos architektų rūmai ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija.