Top Baneris

Vilniuje pristatytos ateities namų technologijos

2019 gruodžio 6 d.
„Inovatyvūs sprendimai tvariems pastatams“
Seminaras „Inovatyvūs sprendimai tvariems pastatams“.
Pasidalykite straipsniu

Ketvirtadienį Vilniuje, Technopolio biurų pastate „Alfa“ vyko portalo SA.lt ir Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos organizuojamas seminaras „Inovatyvūs sprendimai tvariems pastatams“, kurio metu savo patirtimi dalijosi jau įgyvendintų tvariųjų projektų vystytojai, architektai, pritaikytų sprendimų kūrėjai ir jų diegėjai.

Į renginį susirinko inžinieriai, statybos įmonių vadovai, architektai, studentai, NT vystytojai ir kiti tvariųjų pastatų plėtros entuziastai.

Seminaras prasidėjo „Baltic Engineers“ BIM vadovo Liudo Galdiko pristatymu apie Lietuvoje populiarėjantį BREEAM pastatų standartą. Jis pasakojo apie faktorius, kurie lemia sertifikuotų pastatų populiarėjimą ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje.

„Yra du pagrindiniai faktoriai lemiantys sertifikuotų pastatų augimą: vystytojų susidomėjimas tvaria statyba dėl augančių nacionalinių bei ES reikalavimų ir ekologijos mada, jos teigiama prasme.

Liudas Galdikas

Liudas Galdikas

Biurų sektoriuje tai jau tapo standartu – gerosios žaliųjų pastatų praktikos neatankantys biurai investuotojų nebedomina. Tačiau, pavyzdžiui, gyvenamosios paskirties NT sektorius labai atsilieka. Galutinio vartotojo sąmoningumas žemesnis nei, sakykime, Skandinavijos šalyse, susiduriama su iššūkiu, kaip parodyti potencialiam gyventojui, jog investuoti į sertifikuotą butą verta, nes ilgainiui jo eksploatavimo išlaidos bus mažesnės, o namo savininko savijauta geresnė.

Tikriausiai, galėtume tikėtis sertifikuotų pastatų augimo šiame sektoriuje, tik jei jo kvadratinio metro kaina būtų nedidesnė nei kitų rinkoje esančių pastatų. Sertifikuotų švietimo įstaigų pastatų augimo galima būtų tikėtis, jeigu tai būtų valstybinių institucijų strategija ir reikalavimas“, – kalbėjo L. Galdikas.

UAB „Moderni Izoliacija“ direktorius Paulius Augūnas seminare kalbėjo apie Inovatyvias izoliacines medžiagas ir sprendimus šiuolaikinėje statyboje. Jis pristatė savo įmonės taikomą „Controlit GS“ hidroizoliacijos patikros sistemą, kuri leidžia patikrinti visas elektrai nelaidžias hidroizoliacijas. „Controlit GS“ sistemos pagalba galima rasti visus pratekėjimus ant įvairių pastato paviršių.

Paulius Augūnas

Paulius Augūnas

P. Augūnas pateikė ne vieną pavyzdį, kuomet dėl atsainaus požiūrio į hidroizoliaciją, statytojai patiria didelę žalą. Jo teigimu, „Controlit GS“ sistemą pripažįsta pasaulio statybų rinkos lyderiai.

UAB „CITUS“ komunikacijos vadovas Rytas Stalnionis ir šios įmonės projektų vadovas Artūras Žimaila seminare kalbėjo apie greta Kauno iškilusius ypatingus „Aeronamus“. Jie šį projektą pristatė kiek kitu kampu: kalbėjo apie iššūkius ir pamokas, be kurių, anot pranešėjų, neįmanomos inovacijos.

Anot R. Stalnionio, „CITUS“ vadovas Mindaugas Vanagas yra aistringas pilotas ir kartą su savo bičiuliu Luku sėdo į nuosavą lėktuvą ir skrido į Berlyną. M. Vanago draugas, taip pat esantis lakūnas, tuomet prasitarė, jog turi prie pat istorinio Dariaus ir Girėno aerodromo Aleksote turi sklypą, kuriame anksčiau buvo nedidelis kadetų viešbutis, ir pasiūlė ten vystyti kokį nors projektą. Taip gimė iki šiol Lietuvoje analogų neturintis „Aeronamų“ projektas – socialinėmis ir technologinėmis inovacijomis pasižymintis namas.

„Technologiškai „Aeronamai turėjo būti aukščiausios energinės klasės ir pasyvūs. Reiškia, būtini du sertifikatai: lietuviškasis A++ ir vokiškas „Passivhaus“. Lyg to būtų negana, buvo nuspręsta, kad pastatas turi pats pasigaminti visą reikiamą elektros energiją ir atrodyti išskirtinai – visai kitaip, nei įprastinis pasyvus namas.

Rytas Stalnionis.

Rytas Stalnionis

„Aeronamų“ koncepcija – pradedant pažangiausiomis technologijomis, automatizacija ir nuline tolerancija klaidoms, baigiant išmaniosiomis sistemomis, lėktuvo fiuzeliažą primanančiomis fasado medžiagomis bei saloną primenančiu interjeru.

Iš karto įvertinome, kad šis projektas dėl įvairių aspektų negali būti komercinis, todėl jis tapo įvaizdiniu CITUS projektu, inovacijų laboratorija, kurioje išsibandėme sprendimus ir galimybes juos taikyti savo projektuose“, – teigė R. Stalnionis.

UAB „Saulės elektrinių inžinerija ir ranga“ direktorius Andrius Džiaugys susirinkusiems kalbėjo apie saulės elektrinių naudą, pritaikymą ir galimybes.

„Saulė yra pats galingiausias atsinaujinančiosios energijos šaltinis. Ji kiekvieną sekundę skleidžia pakankamai energijos į Žemę, kad patenkintų visą žmogaus energijos poreikį daugiau nei dvi valandas.

Andrius Džiaugys.

Andrius Džiaugys

Saulės energija yra lengvai prieinamas ir atsinaujinantis energijos šaltinis. Tačiau nuo 2018 m. mažiau nei du procentai pasaulio energijos buvo gaunama iš saulės energijos. Dėka besivystančių technologijų saulės energijos panaudojimas pinga ir tampa vis efektyvesnis“, – teigė A. Džiaugys.

Jis įvardino pagrindinę naudą, kurią teikia saulės elektrinės ant pastatų stogų: CO2 mažinimas, patikimumas, nuolatos tobulėjanti technologija, gaunama valstybės parama ir finansų taupymas. Pranešėjas taip pat pateikė ir pavyzdžius, kuomet saulės elektrinės įrengiamos pastato fasade.

Anot A. Džiaugio, yra skaičiuojama, jog saulės energijos panaudojimas iki 2050 m. nuo 1 proc. išaugs iki 16 proc. Saulės energijos efektyvumas iki 2027 m. turėtų nuo 15 proc. išaugti iki 25 proc. Pranešėjas pridūrė, jog analitikų spėjimu, tobulėjant technologijoms, saulės elektrinių kaina pasaulinėje rinkoje turėtų kristi iki 27 proc.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video