Top Baneris

Vilniaus regiono atliekų tvarkymo infrastruktūrai –dešimtys milijonų litų

2015 sausio 22 d.
Pasidalykite straipsniu

Atliekų kaupimo ir rūšiavimo klausimas ypač aktualus tapo po to, kai buvo perpildyta ir uždaryta vienintelė Vilniaus regiono statybos atliekų aikštelė. Plačiai eskaluotas klausimas, kur ir kaip rūšiuoti statybos atliekas, kas tai turi daryti. Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) vadovai ramina, kad panaši situacija su buitinėmis atliekomis regione tikrai nesusidarys. Neseniai baigtas įgyvendinti didžiulis projektas „Vilniaus apskrities senų sąvartynų uždarymas, kompostavimo aikštelių įrengimas, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių įrengimas“.

Projektas leido uždaryti 13 senų aplinkosaugos ir visuomenės saugos reikalavimų neatitinkančių sąvartynų ir Vilniaus apskričiai priklausančiose savivaldybėse įrengti 16 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių (DGASA) bei 6 žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės.

Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė Širvintų rajone. Širvintų rajono gyventojai buitinę techniką, elektroninius prietaisus, baldus ir kitas stambias buities atliekas jau gali priduoti į Šniponių kaime įrengtą DGASA. Šios atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai.

Planuojama, kad į DGASA Šniponių kaime kasmet bus surenkama apie 250 tonų didelių matmenų atliekų. Aikštelėje iš gyventojų priimamos ne tik stambios atliekos (baldai, tekstilės gaminiai, buitinė technika, lengvųjų automobilių padangos), bet ir perdirbti į antrines žaliavas tinkamos atliekos (stiklas, plastmasė, metalas, makulatūra), statybos bei griovimo atliekos.

DGASA Šniponių kaime iš gyventojų priimamos ir buityje susidarančios pavojingosios atliekos: netinkami naudoti buitinės chemijos gaminiai, dažų, lakų bei apdailos medžiagų atliekos, lengvųjų automobilių akumuliatoriai, tepalai, elektroninė technika ir pan.

Stambiųjų atliekų surinkimo aikštelių tikslas – skatinti gyventojus rūšiuoti atliekas. Beveik visos į DGASA patekusios atliekos atiduodamos perdirbti, tokiu būdu mažinamas jų kiekis, tenkantis sąvartynams.

„Gyventojai kol kas dar sunkiai įsisąmonina, kad rūšiavimas jiems patiems yra naudingas. Didžiąją dalį mokesčių už atliekų tvarkymą sudaro į sąvartyną pakliūvančių šiukšlių sutvarkymo sąnaudos. Kuo mažiau atliekų sutvarkoma, tuo mažiau tai kainuoja ir gyventojams. Todėl ne tik raginame visus teisingai rūšiuoti atliekas, bet ir kuriame tam reikalingą bei patogią infrastruktūrą“, – sakė VAATC vadovas Bronius Pavilanskas.

Žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė Švenčionių rajone. Maleikėnų kaime įrengiamoje aikštelėje – jau užbaigtuvės. Čia nuo kitų metų bus kompostuojamos biologiškai skaidžios žaliosios atliekos, surinktos iš Švenčionių rajono gyventojų. Bioskaidžias atliekas į aikštelę galės atvežti ne tik aplinkinių seniūnijų gyventojai, bet ir miesto tvarkymo įmonės bei kiti pavieniai atliekų tiekėjai. Šios aikštelės tikslas – užtikrinti, kad bioskaidžios atliekos nepatektų į sąvartyną. Planuojama, kad kasmet čia bus pagaminama apie 200 tonų komposto.

VAATC direktorius B. Pavilanskas mano, kad įrengus žaliųjų atliekų aikštelę buvusio Pabradės miesto sąvartyno teritorijoje į sąvartynus patenkančių atliekų gerokai sumažės. Europos Sąjungos (ES) direktyvose ir mūsų šalies teisės aktuose numatyta, kad 2020 metais į sąvartynus turi būti atgabenta tik apie 35 proc. 2000 metais ten patekdavusio bioskaidžių atliekų kiekio.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video