Top Baneris

VGTU kurta inovacija apsaugos nuo triukšmingų kaimynų

2015 birželio 4 d.
Pasidalykite straipsniu

Skundžiatės, kad per triukšmingai gyvena kaimynai? Gali būti, kad savo priekaištus turėtumėte išsakyti ne tik triukšmadariams, bet ir namo statytojams.

Žinodami apsaugos nuo triukšmo užtikrinimo aktualumą bei suprasdami, kaip jautriai lietuviai reaguoja į triukšmą, VGTU mokslininkai, bendradarbiaudami su keramikos gaminių kompanija, pagamino statybinius blokelius, kurie dėl dydžio ir svorio patogūs naudoti statybose bei pasižymi puikiomis garso izoliacijos savybėmis.

Kas svarbu garso izoliacijai?

Šalyje pastatų apsaugos nuo triukšmo reikalavimai yra suskirstyti į kategorijas pagal penkias garso klases. Pavyzdžiui, aukščiausia, taikoma penkių žvaigždučių viešbučiuose, yra A kategorija. Žemiausia ribinio akustinio komforto sąlygų klasė – E. Naujiems gyvenamosios paskirties pastatams taikomi C garso klasės reikalavimai, tačiau ne visos mūro sienos juos užtikrina. Atlikus eksperimentą, įrodyta, kad gyvenamasis namas, pastatytas iš VGTU mokslininkų sukurtų keramikinių blokelių, pasižymi reikalingomis akustinėmis savybėmis.

VGTU Akustikos laboratorijos vedėjas vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Aleksandras Jagniatinskis aiškino, jog inovatyvus blokelis puikiai izoliuoja garsą, nes subalansuotas ne tik jo svoris, bet ir atrastas optimaliausias įmanomas būdas išdėstyti blokelio vidinėje dalyje esančias tuštumas, vadinamas perforacijomis. „Nustatėme, kiek ir kokio dydžio perforacijos reikalingos blokelyje, kokia turi būti jo forma ir dydis“, – pasakojo A. Jagniatinskis.

Garso izoliacija vyksta pagal masės dėsnį: kuo sunkesnės plytos, tuo geriau iš jų sumūryta siena izoliuoja garsą. Deja, šiuolaikinėse statybose svarbi ne tik gera akustika, bet ir patogumas, taigi sunkūs blokeliai nepageidaujami. Siekiant pagaminti mažai sveriančias ir mūrininkų pakeliamas plytas, reikia gaminti blokelius su perforacijomis.

Blokelis – rinkoje pritaikyta naujovė

„Kai Lietuva tapo Europos Sąjungos (ES) nare, daug daugiau dėmesio skiriama žmogaus teisių, tarp jų ir gyvenimo komforto, užtikrinimui. Negana to, patys žmonės ėmė daugiau suprasti ir domėtis ramesniu ir tuo pačiu patogesniu gyvenimu. Taip atsirado aukštos garso klasės pastatų ir atitinkamas akustines savybes turinčių statybinių medžiagų poreikis“, – tikino A. Jagniatinskis.

Auganti VGTU inovacijos reikšmė buvo viena priežasčių, lėmusių, jog VGTU mokslininkų akustinis blokelis sulaukė Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) paramos. Kartu su bendrove „Palemono keramika“ buvo pagaminta bandomoji inovatyvių akustinių blokelių serija. Blokelių bandymai atskleidė, kad iš jų pastatyti namai atitinka pačius aukščiausius pastatų akustikai keliamus reikalavimus.

 Kol kas tai – naujiena, prie kurios reikia priprasti. Mokslininkas tai aiškina taip: „Sovietiniais laikais mes gaudavome socialinius butus, už kuriuos tik padėkodavome. Kaip sakoma, dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, taigi ir skundai dėl butų defektų nebuvo pageidaujami. Kai į butą investuojame patys, jau galime ir esame motyvuoti reikalauti kainą atitinkančios kokybės.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video