Top Baneris

Tvarumo principais paremta Karalienės Mortos mokykla (1)

2019 gruodžio 29 d.
Karalienės Mortos mokykla
Karalienės Mortos mokyklos vizual.
Pasidalykite straipsniu

Statybos darbai eina į pabaigą, demontuoti pastoliai. Mažųjų piliečių Vilniuje, Kalnėnų mikrorajone, lauks trečioji, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, 1 000 vietų moderni mokykla, pavadinta karalienės Mortos garbei. Po jos stogu įsikūrė ir vaikų darželis „Vaikystės sodas“.

Finansuojama iš privačių lėšų

Trijų aukštų U formos mokykla su įspūdingu vidaus atriumu įsikūrė erdviame, 2 ha ploto sklype, suformuotame Kalnėnų mikrorajono vystytojų. Projektas finansuojamas iš privačių lėšų – 11 mln. vertės projektą finansuoja didžiausios Baltijos šalyse privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ (BInF). Tai jau trečioji „BaltCap Infrastructure Fund“ investicija nuo jo įkūrimo.

Buvo vystoma keletas koncepcijų

Mokyklos projektas turėjo būti įgyvendintas per labai trumpą laiką. Tai buvo didžiausias iššūkis tiek projektuotojams, tiek rangovams. Projektuotojai pasirinkti remiantis rekomendacijomis ir profesinėmis kompetencijomis – nebeužteko laiko konkursui organizuoti. Architektė Sigita Norviliūtė teigia, kad mokyklos koncepcija buvo vystoma keletą metų ir įvairiuose sklypuose.

Sigita Norviliūtė

„Ieškojome galimybių ir variantų, kaip įgyvendinti augančios Karalienės Mortos mokyklos poreikius, parengėme keletą mokyklos koncepcijų. Kadangi tokio pobūdžio pastatas yra labai priklausomas nuo sklypo, kiekvienu atveju buvo pateiktas unikalus sprendimas“, – sako S. Norviliūtė.

Dėmesys kokybei

Pastatui numatytas ekonominės klasės biudžetas neįspraudė projektuotojų į kampą – nebuvo taupoma kokybės atžvilgiu, buvo įgyvendinti sprendimai, sukuriantys kokybiškas darbo, rekreacines poilsio ir bendras erdves. Vienas esminių statinio architektūrinių ir funkcinių privalumų – centrinės atriumo erdvės su amfiteatriniais laiptais, dengtos stiklu, didelės sporto salės, futbolo aikštės. Atriumo erdvė pritaikyta ir kinui žiūrėti. Šioje mokykloje bus ne tik rekreacinių erdvių, bet ir mobilių sienų, plačių koridorių, kurie kartu bus ir bendros erdvės.

Karalienės Mortos mokykla

„Viskas kurta galvojant apie mokinį. Pavyzdžiui, erdvės yra multifunkcinės, skirtos socializacijai. Viename pastate mokysis vaikai nuo vienų iki aštuoniolikos metų, todėl skirta itin daug erdvės socioemociniams gebėjimams, lyderystei ugdyti“, – pasakoja architektė.

Surenkamos konstrukcijos paspartino statybos tempą

Laikančiosios pastato konstrukcijos ir fasadas – gamykliniai gelžbetoniniai gaminiai. Trumpinant statybos laiką ir minimizuojant papildomas apdailos išlaidas išorinėms sienoms naudotos surenkamos trisluoksnės plokštės. Visas pastatas gamintas „Betonika“ gamykloje ir surinktas vietoje. „Gamykloje gaminami betono gaminiai mažina atliekų kiekį, energijos sunaudojimą. LR normos konkrečiam pastato tipui yra labai griežtos, pvz., gaisrinė klasė, todėl, naudojant kito tipo medžiagas (medį ar metalą), kyla daug konstrukcinių ir statybinių problemų, kurių tipiniai sprendiniai dar neatidirbti. Taigi rinkomės patikimą skandinavišką sprendimą“, – sako S. Norviliūtė.

Įstiklintas atriumas (vidaus kiemelis) – centrinė pastato ašis

Iš pagrindinio įėjimo vestibiulio patenkama į centrinę pastato „šerdį“ – atriumą stikliniu stogu per visus tris aukštus, kuris sujungia cirkuliacines ir rekreacines erdves. Šalia atriumo suprojektuotos valgyklos ir sporto salės. Iš jų yra tiesioginis išėjimas į vidinį mokyklos kiemą. I aukšte numatytas vaikų darželio korpusas ir ikimokyklinukų mokymo patalpos. Iš visų I aukšto klasių numatytas išėjimas į lauką.

II aukšte prie atriumo suprojektuotos laboratorijų ir bibliotekos patalpos, atskiras sparnas skirtas vaiko gerovės komandai (vaiko gerovės komanda susideda iš logopedo, psichologo, socialinio pedagogo), bus įrengtas sensorinis kambarys.

III aukšto atriumo erdvėje yra neformalaus mokymosi zona ir administracinės patalpos.

Daugiau mobilumo vidaus erdvėse

Karalienės Mortos mokykla„Iš pradžių siekėme daugiau lankstumo dėl pastato plano, tačiau tyrimai rodo, kad vaikai turi dirbti ir individualiai, ir mažose bei didelėse grupėse, kad jų raida būtų visapusiška. Mokyklos, kurios buvo pastatytos atviros erdvės principu, jau dabar pasidarė pertvaras ir sienas. Mūsų projekte numatytos mobilios pertvaros – klases pagal poreikį bus galima sujungti ar atskirti. Suprojektuoti trys kabineto tipai – standartinis dydis, dvigubas standartinis ir numatytos atskiros perpus mažesnės už standartą, vadinamosios kalbų klasės. Dėl paties edukacinio principo – ar kabinetai skirstomi į dalykus, ar pagal amžių, tai priklauso nuo paties edukatoriaus. Dėl geros vaikų protinės savijautos ir sėkmingo mokymosi dažnai nepatartina būti visų įvykių sūkuryje. Šie sprendimai atitinka švietimo sistemos rekomendacijas 2020–2030 m.“ – paaiškina architektė.

Langų saulės kontrolė – kartu ir spalvoti fasado elementai

Pastato langams suplanuota pasyvi saulės kontrolė pietinėje ir vakarinėje pusėse – lengvų konstrukcijų „gaubtai“ ant langų nėra vien tik dekoratyvinis elementas, jie riboja tiesioginių saulės spindulių patekimą į patalpas ir prikaitinimą. Kur ant langų nėra gaubtų, numatytos išorinės saulės kontrolės žaliuzės.

Tvarus pastatas

Pastate naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai – šilumos siurbliai oras-oras, įrengtas mažai energijos sąnaudų sunaudojantis LED apšvietimas ir mechaninės rekuperacinės vėdinimo sistemos. Dėl gamykloje pagamintų surenkamų gelžbetoninių gaminių mažesnės atliekų ir energijos sąnaudos, nei liejant betoną statybų aikštelėje. Mokykla suprojektuota ir įgyvendinta pagal A+ klasės energinius reikalavimus. Pastate pagrindiniais prioritetais buvo laikomos klimato sąlygos, šiluminis komfortas, vidinė aplinka. Pritaikytos pasyvios saulės kontrolės priemonės – išorinės žaliuzės, langų gaubtai. Naudotos tvarios apdailos medžiagos. Visos magistralinės vėdinimo sistemos įrengtos koridoriuose, taip pasiekiamas geresnis klasių patalpų garso izoliavimas. Kelti aukšti reikalavimai durų ir stiklinių vitrinų intarpų gaminiams. Naudojamos akustinės kabamosios lubos.

Karlalienės Mortos mokykla

Apdaila – kartu ir akustikos elementai

Su atriumu besiribojančių patalpų sienos yra įstiklintos – III aukšte yra administracijos patalpos, todėl personalas visada gali matyti, kas vyksta mokyklos viduryje. II aukšte yra biblioteka, taip pat atvira per stiklinę sieną į atriumą. Atriumo apdaila – kompleksinės akustinės plokštės su išorine perforuoto aliuminio danga, sumontuotos kaip turėklai ir vitrininių sienų apdaila. Nustatėme jų medžiagiškumą, atlikdami skaičiavimus, kad atriumas būtų akustiškai komfortiškas naudotojams, šiuo atveju mokiniams ir pedagogams.

Didžiausias iššūkis – riboti terminai

Generalinis objekto rangovas UAB „Merko statyba“ susidūrė su dideliu iššūkiu pastatyti 7 500 m² pastatą per 13 mėnesių, turint ekonominio pobūdžio biudžetą. Savo darbą atliko puikiai, padedami UAB „Keista“ techninės priežiūros specialistų. „Statinį eksploatacijai atidavėme laiku, bendravimas su rangovais visada buvo konstruktyvus ir profesionalus“, – džiaugiasi architektė.

„Didžiausias iššūkis buvo statybos terminas. Tiek projektuotojų, tiek rangovų komandos dirbo labai įtemptu režimu, negaliu pasakyti, kad būtume per pastaruosius metus turėję kokį laisvą savaitgalį. Visi sprendiniai, kurių neįmanoma iki galo įvertinti techninio projekto metu, turėjo tilpti į turimas sąmatas. Tačiau galutinis rezultatas visų projekto dalyvių pastangomis visiškai atitinka lūkesčius“, – tvirtina architektė.

Virtualus turas po Karalienės Mortos mokyklą:

Prie projekto taip pat prisidėjo:

uab_keistaUAB „Keista“ objekte atliko techninę statinio statybos priežiūrą. Dėl numatytų trumpų projekto įgyvendinimo terminų daug dėmesio buvo skirta pasiruošimo statybai etapui, technologinių projektų parengimui – išsiaiškinti užsakovo lūkesčiai, rangovų vykdomų darbų technologiniai ir kokybiniai reikalavimai.

Mokyklos pastatui parinktos ilgaamžės sienų konstrukcijos, leidusios pagreitinti fasadų įrengimo darbus – trisluoksnės gelžbetoninės plokštės. Mazgai ir konstrukcijos suprojektuotos ir įrengtos siekiant užtikrinti aukštą pastato energinį efektyvumą.

Atliekant techninę statinio statybos priežiūrą labai padėjo ir šiuolaikinės priemonės – elektroninis statybos darbų žurnalas, kuriame skaitmenizuotai kaupiama statybinė dokumentacija. Ji visuomet pasiekiama – užsakovas turi galimybę matyti ir reikalauti, kad rangovas tinkamai ir savo laiku tvarkytų įrašus, toks viešas dokumentas labiau disciplinuoja statybos proceso dalyvius.

Naudotos įmonės atliekamų darbų ir patikrų kokybės užtikrinimo sistemos; bendravimas su rangovais, neatitikčių fiksavimas IT priemonėmis.

alanta_uabKaralienės Mortos mokyklai UAB „Alanta“ gamino langus, duris, vitrinas ir montavo cinkuoto metalo gaubtų karkasus insoliacijai per langus sumažinti bei patalpoms nuo perkaitimo apsaugoti.

Įmonė buvo pasirinkta kaip 28-erius darbo metus skaičiuojanti profesionali ir stabili partnerė, vykdanti konstrukcijų, nestandartinių metalo gaminių gamybos ir montavimo darbus, įvairios paskirties vamzdynų klojimo ir montavimo darbus (vandens, nuotekų, priešgaisrinis, techninis ir kt. vamzdynai), teikianti suvirinimo darbų, kėlimo kranų ir įrengimų montavimo bei remonto paslaugas. Sukaupta ilgametė patirtis ir žinios leidžia teikti profesionalius techninius sprendimus, o patikėtus darbus atlikti laiku ir kokybiškai.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba. Architektūra) | 2019 lapkritis.

RĖMĖJO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Anonimas

    2019-12-30, 13:48  

    Biudžetas mažas, terminai trumpi, žmonės dirba savaitgaliais 🙁 Nedaro garbės užsakovui

Rekomenduojami video