Top Baneris

Suomijoje klesti medinė statyba: nuo įspūdingos pirties ir koncertų salės iki medinių kvartalų

2023 sausio 19 d.
Medinė sauna SuomijojeTik SA
Nuotr. ignant.com
Pasidalykite straipsniu

Suomijos mieste Lahti, kuris jau nuo seno yra miestas-novatorius tvarumo srityje. Jam Europos Komisija 2011 m. suteikė garbingą žaliosios sostinės vardą. O čia vykusioje konferencijoje „Construction goes Circular“ aptarti iššūkiai ir galimybės, kurios atsiveria, statyboms judant žiedinės ekonomikos keliu. Konferenciją rengę ISCOWA, „Peikko“ grupė ir Suomijos žaliųjų pastatų taryba renginiui pasirinko Sibelius koncertų salę – įspūdingą medinių konstrukcijų pastatą, kuris apglėbia pramoninį miesto paveldą – šimtametę raudonų plytų gamyklą. Statyboms vis labiau perimant žiediškumo principus, medinės konstrukcijos ir visos su medine (hibridine) statyba susijusios inovacijos tampa itin svarbios. Inžinerinė mediena, laikoma viena iš ateities statybinių medžiagų favoričių, jau šiandien džiugina Suomijos turistų ir vietinių gyventojų akis šiuose penkiuose išskirtiniuose objektuose.

Sibelius koncertų salė

Moderni koncertų salė Lahti mieste atidaryta 2000 m., per du dešimtmečius jos dizainas ir akustika sugebėjo užkariauti milijonų žiūrovų širdis. Medinės sienos koncertų salėse nėra retenybė, tačiau čia architektai medį naudojo ir pastato konstrukcijoms.

Medinė Sibelijus koncertų salė
Aatu Heikkonen nuotr.

Projekto konkursas statyti kongresų ir koncertų salę iš medienos buvo paskelbtas dar 1997 metais. Svarbiausiais atrankos kriterijais tapo novatoriški inžineriniai sprendimai. Kurtas prasmingas naujos architektūros ryšys su senuoju pastatu – toje pačioje vietoje įsikūrusia senąja miesto lentpjūve. Vystytojas visų projektavimo komandų akustikos ekspertu pakvietė būti Russelą Johnsoną iš „Artec Consultants Inc“. Salės suplanavimas turėjo atitikti tiksliai apibrėžtus kriterijus.

Siekiant pritaikyti didelį naujojo pastato tūrį esamam senam pramoniniam pastatui, kompleksas buvo suskirstytas į blokus, kurių konstrukcijos atitiko paprastas ir tikslingas gamyklinių pastatų linijas.

Helsinkio medinis rajonas

Naujajame Helsinkio rajone „Wood City“ beveik visi pastatai – mediniai. Šis kvartalas medinę statybą Suomijos sostinėje pakylėja į naujas aukštumas.

CAM Woodcity Exterior Evening hero 2000x1200 1
SRV nuotr.

Statyba iš medienos Suomijoje turi senas tradicijas, siekiančias XVI amžių. Iki šiol medinių pastatų daugumą sudarė nedideli gyvenamieji būstai. Pastaraisiais metais švelnėjo daugiaaukštėms medinėms konstrukcijoms taikomi reglamentai, atsirado medinės gamybos naujovių, plėtojosi skaitmeninių technologijų taikymas, dėl to vystytojams tapo itin patrauklūs aukšti mediniai pastatai.

Minėti pokyčiai ir didelė butų bei darbo vietų paklausa Helsinkyje ir lėmė „Wood City“ atsiradimą. Naujasis rajonas viename iš buvusių miesto krovos uostų formuojamas beveik vien iš medienos. „Wood City“ tapo pagrindine atnaujinto Jätkäsaari kvartalo, kuriame gyvena 17 tūkst. žmonių, dalimi.

anttinenoiva woodcity photo mikahuisman 4853 scaled 1
Mika Huisman nuotr.

Löyly Sauna

Šį restoraną ir viešąją pirtį Helsinkio krantinėje „Avanto Architects“ suprojektavo tarsi su mediniu apsiaustu, kad pastatas atrodytų kaip natūralaus kraštovaizdžio dalis.

Medinė moderni sauna
ignant.com nuotr.

Kampuotas, geometriškas fasadas, kurį pertraukia siauri įėjimai, slepia antrą struktūrą: paprastą stačiakampį juodo betono tūrį, kuriame yra Löyly restoranas ir viešosios pirtys. Sumani architektūra suteikia lankytojams privatumo, bet neriboja Baltijos jūros panoramos. Vienas iš pastato autorių Ville Hara statinio medinę fasado konstrukciją lygina su žaliuzėmis: iš vidaus matai išorę, bet iš išorės nematai vidaus.

Medinė sauna Suomijoje
ignant.com nuotr.

Löyly – suomiškas žodis, reiškiantis garus, kylančius liejant vandenį ant įkaitusių akmenų. Pramogų kompleksas atidarytas 2016 m. gegužę. Jis pastatytas žmogaus sukurto pusiasalio pakraštyje, kažkada buvusioje pramoninėje miesto zonoje, vos už mylios nuo Helsinkio centro. Siekdami išsaugoti kiek įmanoma daugiau esamos kranto linijos ir neužblokuoti vaizdo į jūrą butų savininkams, „Avanto Architects“ suprojektavo žemą, siaurą pastatą, kurio laisvos formos skraistė primena natūralias reljefo formas. Sauna dar harmoningiau įsilies į kraštovaizdį, kai termiškai apdorota pušies mediena laipsniškai pakeis spalvą į akmens pilką.

Daugiabutis HOAS Tuuliniitty

Helsinkio studentų būsto fondo HOAS užsakymu pastatytas 13 aukštų daugiabutis HOAS Tuuliniitty yra Espoo Tapiola rajone, Suomijoje. 2021-aisiais, objekto užbaigimo metais, tai buvo aukščiausias pasaulio pastatas, pastatytas tik iš CLT modulių, ir šiandien jis išlieka aukščiausiu mediniu pastatu Suomijoje.

studentu bendrabutis
puuinfo.fi nuotr.

Daugiabučio architektai – studija „Arkkitehtipalvelu“. Visus medinius pastato elementus pagamino suomių kompanija „Elementti Sampo“. 42 m aukščio pastatas turi 165 kambarius po 27 m2. Universiteto miestelio bendrabutis apdovanotas ne vienu prizu už novatoriškas medinės statybos technologijas. Tik pirmas aukštas betoninis, o visas pastato karkasas, taip pat ir lifto šachta, yra medinis.

 Eskolantie medinis daugiabutis

Vienu perspektyviausių šiuolaikinės statybos metodų laikomi surenkamieji moduliai. Suomijos kompanija „Stora Enso“ yra viena pirmaujančių pasaulyje kryžminės laminuotos medienos (CLT) plokščių gamintojų. Gyvenamųjų namų moduliai gaminami pagal tam tikrą projektavimo specifikaciją ir yra greitai surenkami.

TU 150911 eskolantie 018
puuinfo.fi nuotr.

Pasak Matti Iiramo, architekto, atsakingo už projektą „Eskolantie Wood Quarters“, darbas su surenkamaisiais CLT moduliais yra dėkingas dėl didelės kūrybinės laisvės projektuojant pastato fasadą. Pačiame surenkamajame modulyje tolygiai paskirstyta plokščių apkrova leido architektui laisvai projektuoti išorinį fasadą, nesijaudinant dėl atramos ​​apkalai. Rezultatas – išraiškinga dailylenčių kompozicija, kurią, architekto nuomone, būtų sunku pasiekti įprastais metodais.

Moduliai gaminami uždaroje aplinkoje, kur lauko temperatūra neturi jokios įtakos našumui. Nepalankios oro sąlygos, kurios paprastai vilkina statybos eigą, šiuo atveju buvo nereikšmingos. Projektas buvo įgyvendinamas žiemos sezonu nuo 2014 m. rugpjūčio iki 2015 m. vasario. Surenkamoji statyba padidino našumą ir leido sutaupyti.

TU 150825 eskolantie 007
puuinfo.fi nuotr.
pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video