Top Baneris

Statybų vizionieriai ieško verslo angelų Lietuvoje ir Silicio slėnyje

2022 gruodžio 21 d.
AUSTEJA MIELKUTETik SA
Pasidalykite straipsniu

Statybų pramonės perversmui reikalingos ne tik investicijos, bet ir drąsi, laiką pralenkianti, netipinė komanda. Būtent tokia „Strato Group“ laiko Europos komisijos atstovas Lietuvoje Marius Vaščega, lapkritį aplankęs kantriai pastaruosius keletą metų dirbusią tarpdisciplininę startuolio tyrimų grupę.

Aplankę Vilniuje įsikūrusį contech startuolį „Strato Group“, pamatytumėte ne tik begalę 3D spaudinių, kanapių plokščių baldus, akustinę medžiagą iš grybienos ir alternatyvios armatūros bandinius, bet ir bėgius, vedančius iš jų erdvių patalpų devynių metrų aukščio vartų link.

Patalpos tiesiogiai atitinka užmojų dydį: dešimt startuolio darbuotojų entuziastų tikisi vos per vienerius metus šiais bėgiais išvežti gatavą 3D spausdintuvu atspausdintą namą.

Šį rudenį tylus darbas sprogo rezultatais: „Strato Group“ pasiūlytą inovaciją išbandė pastatų gamintoja INHUS, startuolis pelnė laurus „Proptech“ stovykloje Vilniuje ir, palikęs užnugaryje 300 kandidatų, pateko į NASA konkurso finalą.

IMG20221122145353
Europos komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega ir „Strato Group“ technologijų vadovas Jokūbas Vaišvila (foto – L. Svaldenienės).

Startuolis veikia keturiomis kryptimis

„Strato Group“ komandą sudaro specialistai, kurie gali dirbti tarpdiscipliniškai, jų kompetencijos apima labai įvairias sritis. Tai pastatų konstrukcija, architektūra, mechanika/robotika, 3D spausdinimas, skaitmeninė statyba BIM, energetika, didieji duomenys ir dirbtinis intelektas, programavimas, chemija, mikologija ir medžiagotyra.

Įmonėje kuriamos inovacijos yra skirtos statybų sektoriui, kadangi įmonės vadovai turi patirties nekilnojamo turto ir inovacijų vystyme, statybų įmonių plėtroje. Kelerių metų pastangos duoda rezultatų: tyrėjų komanda sukūrė unikalių produktų ir statybinių medžiagų.

IMG20221122142230
‎‎ „Gal jūs jau esate XXII amžiuje?“, „Strato“ komandos klausia Marius Vaščega.

Startuolis veikia keturiomis kryptimis: „Strato 3D Print“ turi vieną didžiausių Europoje 3D spausdintuvų, „Strato Homes“ siūlo tvarius, išmanius ir energetiškai efektyvius modulinius namus, „Strato AI” kuria dirbtiniu intelektu pagrįstą programinę įrangą, skirta modulinių namų gamybos automatizacijai, o „Strato Materials” siekia inovacijų statybinių medžiagų rinkoje.

Dirbdami su bio-plastiku bei bio-poliuretanu spausdinančiu itin didelių gabaritų spausdintuvu ir bandydami įvairias pirmines medžiagas, statybų sektoriaus inovatoriai išrado net keletą tvarių medžiagų: kanapių bei šiaudų pluošto plokštes, tinkamas tiek baldų gamybai, tiek statyboms, grybienos plokštes, kurios turi termoizoliacinių ir akustinių savybių, izoliacines poliuretano putas, naudojant biotechnologijas pagamintas iš perdirbto maistinio aliejaus.

Ieško galimybių plėtrai

„Strato Group“ tyrimų veikla finansuojama kelių šaltinių: startuolis turi verslo angelą, taip pat įmonė įgyvendina projektą pagal Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimo įgyvendinimo priemonę finansuojamą iš Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo. Ieškodama finansavimo, komanda kreipėsi į keletą fondų, taip pat nuolat kalbasi su potencialiais investuotojais bei galimais verslo partneriais, tarp jų ir „Autodesk“.

„Su Autodesk šiuo metu ieškome galimybės padaryti tarpdisciplininę partnerystę, kur mes užsiimtume dirbtinio intelekto projektavimo algoritmu, o jie pateiktų turimus įrankius, kurie papildytų mūsų sprendimą“, – paaiškino „Strato“ technologijų vadovas.

Startuolis savo produktus pristatė ir Silicio slėnyje. Iš Amerikos parsivežtos patirtys kai kuo primena „Microsoft“ istoriją: „Strato Group“ darbuotojai, nuvykę ieškoti investicijų į Silicio slėnį, apsistojo garaže. J. Vaišvila juokauja, kad šias istorines nuotraukas galima bus ištraukti tuomet, kai startuolis užaugs ir pasakos apie iššūkių pilną veiklos pradžią.

Sėkmei reikia ekosistemos

Pastaruoju metu „Strato Group“ gyvenimas išties intensyvus: vienu metu vyksta net keletas įspūdingų projektų ir veiklų. „Contech Lithuania“ kuriama nauja ekosistema suvaidino vaidmenį inicijuojant vieną iš jų: vieną didžiausių pasaulyje mišrių medžiagų spausdintuvą turintis startuolis sutiko pastatų gamintoją INHUS.

„Strato Group“ vienam iš veiklos procesų pasiūlė inovaciją, suteikiančią ne tik didesnę dizaino laisvę, bet ir užtikrinančią kur kas tvaresnę gamybą – startuolis statybų sektoriaus lyderiams iš bioplastiko atspausdino formas fasadų plokštėms lieti.

1666699928086
Mažesnių gabaritų kūrybiniai pavyzdžiai ir tikroji forma, realiai išbandyta gamybos procese.

Vizionieriški žaidimai neša toli

Dabar „Strato group“ intensyviai vysto projektą, su kuriuo rungiasi NASA maisto iššūkyje. NASA paskelbė norinti skraidinti astronautus į Marsą, ir tam, kad pramaitintų juos skrydžio metu, reikia maisto gaminimo įrangos. „Mūsų mintis yra beskrendant į kosmosą auginti tiek grybus, tiek ir lapines daržoves. Jau turime ruošinius, kurie galėtų atsidurti kosmose, t.y. būti įdėti į kosminį laivą“, – pasakoja J. Vaišvila.

Su šia koncepcija „Strato Group“ įveikė 300 konkurentų, perėjo tris atrankos etapus ir išėjo į NASA konkurso finalą. Nepaisant organiškai išsirutuliojusio nuokrypio į maisto tiekimą apsunkintomis sąlygomis, „Starto group“ save pozicionuoja kaip pastatų ekonomikos dalyvį.

Atspausdintas namas – jau po metų

Dar vienas visai šviežias įmonės laimėjimas – pagrindinis prizas „Proptech“ inovacijų stovykloje. Vienas iš klausimų, kurio „Strato Group“ nuolat sulaukdavo šioje stovykloje – tai kada gi bus atspausdintas namas? Jie pažadėjo, kad bus kitąmet!

Jau dabar iš savo sukurtų novatoriškų tvarių medžiagų „Strato Group“ komponuoja galimo pastato detales: lengvai transportuojami putų ir plastiko armatūros moduliai galėtų būti užpilami betonu statybos aikštelėje.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video