Top Baneris

Sovietmečio masinės gyvenamosios architektūros kontroversijos

2016 vasario 23 d.
Pasidalykite straipsniu

Leidykla „Lapas“ vasario 24 dieną architektus ir architektūros entuziastus kviečia į vokiečių architektūros tyrinėtojo ir praktiko, leidyklos „Dom publishers“ vadovo dr. Philippo Meuserio paskaitą „Stambiaplokštis dizainas: sovietinės masinės gyvenamosios architektūros tipologija“.

Sovietinė masinė gyvenamoji architektūra yra prieštaringas, bet unikalus reiškinys. Ji dažniausiai peikiama dėl monotoniškiausios gyvenamosios aplinkos žmonijos istorijoje kūrimo ir suvokiama kaip individo laisvės suvaržymo ir susvetimėjimo simbolis.

Postalininiu laikotarpiu pradėta statybų programa buvo didžiausia viso pasaulio moderniojoje architektūros istorijoje. Kartu sovietinė masinė gyvenamoji statyba atliko didžiulės reikšmės socialinį vaidmenį suteikdama dešimtims milijonų šeimų nuosavą būstą. Ji formavo beveik visų Sovietų Sąjungos piliečių kultūrą ir kasdienybę. Tačiau būtent šių statybų mastas pavertė jas atskiru painiu pasauliu, kupinu mitų ir paslapčių, pasiekimų ir nesėkmių.

Sovietinė masinė gyvenamoji architektūra yra neabejotinai intriguojanti, tačiau ji vis dar nepakankamai tyrinėta. Todėl dabar yra tinkamiausias laikas šio ambicingo projekto kritiniam įvertinimui.

Šia tema Ph. Meuseris yra išleidęs studiją.

Apie lektorių: Philippas Meuseris (g. 1969) yra apsigynęs architektūros daktaro laipsnį. Studijavo architektūrą Berlyno technologijos universitete, vėliau architektūros istoriją ir teoriją Šveicarijos federaliniame technologijos instituto Ciuriche. Vienas iš „Meuser Architekten GmbH“ architektų biuro vadovų ir leidyklos „DOM Publishers“ vadovas. Nuo 1996 iki 2001 metų Ph. Meuseris konsultavo Berlyno miesto plėtros senatorių strategijos klausimais. Nuo 2001 metų kuruoja įvairius „Goethe-Institut“ projektus buvusiose Sovietų Sąjungos šalyse. Nuo 2002 iki 2005 metų vedė specializuotus seminarus Rusijoje, Kazachstane ir Uzbekistane, o 2004-aisiais dėstė Berlyno technologijos universiteto Gyvenamosios erdvės padalinyje (Habitat Unit). Nuo 2004 m. vadovauja planavimo ir statybų projektams daugiausia Rytų Europoje, musulmonų šalyse ir Azijoje, kur suprojektavo daugybę ambasadų pastatų. Jo tiriamoji ir leidybinė veikla koncentruojasi standartizuotos surenkamos gyvenamosios architektūros ir socialistinių šalių architektūros istorijos srityse. Gyvena ir dirba Berlyne.

Vieta ir laikas: vasario 24 d., trečiadienis, 19 val., Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius). Paskaita vyks anglų kalba be vertimo.

Leidyklos „DOM Publishers“ vadovas Ph. Meuseris – ir šiųmetės Vilniaus knygų mugės svečias. Čia jis skaitys pranešimą apie architektūros gidus kaip naująją kelionių literatūrą. Renginyje dalyvaus Vilniaus ir Kauno architektūros gidų vertėja į vokiečių kalbą Saskia Drude, bus pristatytas ką tik pasirodęs vokiečių kalba Ph. Meuserio vadovaujamos leidyklos išleistas Kauno architektūrai skirtas leidinys „Architekturführer Kaunas“.

Vieta ir laikas: vasario 25 d., ketvirtadienį, 15 val., 5.2 salė.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video