Top Baneris

Sodybos interjeras: kaip išsivaduoti iš nuobodaus medinuko stereotipo? 

2023 lapkričio 10 d.
04 2 scaledTik SA
Leono Garbačausko nuotraukos
Pasidalykite straipsniu

Rūta Anusevičienė

Pagrindinis įkvėpimo šaltinis kuriant sodybos interjerą – gamta, o čia pat, už lango, esanti žaluma veikia magiškai: ji nuramina mintis ir protą, padeda išsivaduoti iš miesto šurmulio, skubėjimo, pabėgti nuo streso. Sodybose įprasta medžiaga – mediena, tačiau, pasak ekspertų, ją naudojant nereikia per daug įsijausti ir persistengti, nes rizikuojame sukurti nuobodų, jau kažkur matytą interjerą. Medinės grindys, sienos ir visi baldai signalizuoja apie idėjų ir fantazijos trūkumą. 

Taip pat sodybose nebūtinai turi stūksoti senovinis pečius ar krosnis, nebūtina kaskart skaldyti malkų bei iš šulinio kibiru neštis vandens. Jokiu būdu nereikėtų pamiršti komforto, padedančio atsipalaiduoti ir mėgautis gamtos prieglobsčio kuriama ramybe. Jau beveik privalomais sodybų atributais tapo šiuolaikiški židiniai, pirtys ar lauko sūkurinės vonios. 

Elegantiška gamtos spalvų paletė, natūralios medžiagos sodyboje

Esminė miško prieigose esančių sodybų puošmena – mediniai rąstai, sijos, atspindinčios medžių stiprumą ir tvirtumą, natūralaus akmens stalviršiai ir kt. Šios medžiagos kuria namus su istorija, interjeras tampa nepavaldus laikui ir nuolat kintančioms tendencijoms. Tvirtos ir natūralios medžiagos niekada neišeina iš mados, nepasensta, jas pasirinkus nereikia aukoti rafinuotumo. 

Užmiesčio sodybų interjere turėtų vyrauti gilios, natūralios spalvos, sodrios tekstūros. Reikėtų rinktis atspalvius, kuriuos padiktuoja gamtinės ar iš dalies gamtinės medžiagos – mediena, metalas ir kt.  

Pastarosios pasirinktos ir kuriant 252 kv. m „Medžiotojo namo“ interjerą, o tradicinių žaliavų spektrą papildo cementas bei mikrocementas. Visoje namo aplinkoje, norint sukurti kontrastą šviesiai medienai, pasirinkti tamsių atspalvių baldai. 

„Medžiotojo name“ dominuoja rąstinės sienos: jos išliko pagrindiniu pastato akcentu, ypač pirmajame aukšte, tačiau žvelgiant į interjerą neapima nuobodulys. Siekiant paryškinti medienos faktūrą visi rąstai buvo specialiai smėliuojami, dažomi. 

Biofilinis dizainas   

Biofilinio dizaino sąvoka mūsų šalyje – dar visiškai nauja, mažai kam girdėta, nors jo principai įgyvendinami jau ne vienerius metus. Esminis biofilinio dizaino ypatumas – kuriamas paprastumo, natūralumo, buvimo arčiau gamtos pojūtis. Pasitelkiant biofilinį dizainą žaidžiama su natūralia šviesa, interjere naudojami augaliniai motyvai ar patys augalai, pasirenkamos medžiagos, primenančios gamtą. Čia puikiai tinka fontanėliai, akmens, bambuko motyvai. 

Medžiotojo namo pirmajame aukšte sąmoningai suplanuota labai daug langų. Dalis svetainės erdvės driekiasi per du aukštus, o pro antrojo aukšto langus ir stoglangius taip pat intensyviai skverbiasi šviesa. Įspūdį sustiprina natūrali mediena.

07 2

Jaukūs ir patogūs baldai, kuriems beveik nereikia priežiūros

Kietoms, šaltoms medžiagoms stilistinę atsvarą kurti padeda aksominės pagalvėlės, pliušiniai pledai ir kita tekstilė. Visai kaip miške, kur vyrauja minkštos samanos ir tvirta žievė. Taip pat galima naudoti akmens akcentus, natūralią odą, medienos imitacijos medžiagas. 

„Medžiotojo name“ parinkti praktiški, lengvai prižiūrimi baldai iš medienos, ją imituojančių medžiagų, natūralios odos. Puoselėjamos neįmantrios formos, žemiškos tamsesnės nevienalytės spalvos, kad kuo daugiau laiko būtų galima praleisti gamtoje ir mėgautis poilsiu, o ne prižiūrint ir valant namus. Iš „Medžiotojo namo“ tekstilė beveik eliminuota: ji intensyviau naudojama tik miegamuosiuose. 

Karaliaujantis minimalizmas bei tvarumas sodybos interjere 

Vos žvilgtelėjus į „Medžiotojo namą“ formuojamas įspūdis, kad jame – jokių nereikalingų detalių, jokių daiktų, neturinčių konkrečios paskirties. Minimalizmas – dar vienas vis labiau populiarėjančių principų. 

Virtuvėje šį stilių puoselėja vienoje plokštumoje įrengti baldai su integruota buitine technika, svetainėje – parinkti tik būtiniausi baldai, kurie neužgožia ir neapkrauna erdvės. Miegamuosiuose apsiribojama tik lovomis, kukliais staliukais prie jų, drabužiams ir daiktams susidėti skirtais baldais. „Medžiotojo namo“ vonios kambaryje minimalizmą kurti padeda stalviršyje suformuoti praustuvai, berėmės dušo kabinos su labai kuklia, tačiau funkcionalia santechnika. Taip pat sumaniai paslepiamas ir apšvietimas: „Medžiotojo name“ matyti vos vienas kitas šviestuvas, o ir tas pats – kuklus, nekrenta į akis. 

Įsipareigojimas tvarumui – vienas iš šiuolaikinių statybų bruožų. Vis dažniau pasirenkamos perdirbtos arba lengvai perdirbamos medžiagos, o apdailai naudojamos saugios bei netoksiškos medžiagos. 

Išmaniųjų namų sistema – ir supant miško aurai

Gamtos įkvėptame interjere įdarbintos ir šiuolaikinės technologijos, kuriančios komfortą ir padedančios taupyti laiką. Čia įdiegta JUNG KNX išmaniųjų namų sistema. Tinkamiausius sprendimus parinko ir pritaikė UAB „Būsto automatika“. Visą sistemą galima valdyti tiek išmaniaisiais jungikliais, tiek mobiliuoju telefonu tiesiog sėdint patogiame fotelyje ar ilsintis miegamajame.

Vienas iš standartinių sprendimų – išmanusis apšvietimas. Buvo parinkti keli skirtingi apšvietimo scenarijai kiekvienai patalpai: nuo dekoratyvaus iki darbinio, nuo automatinio naktinio iki ryškaus dieninio. Kai kuriose patalpose, pavyzdžiui, vonios kambaryje, apšvietimas valdomas automatiniu būdu pagal paros laiką, kartu su apšvietimu automatiškai įjungiama ir foninė muzika. Sodybos svečiai lauke pasitinkami automatiškai apšviečiant takelius.

Šildymo sistema valdoma nuotoliniu būdu. Kai savininkų sodyboje nėra, automatiškai palaikoma žemesnė temperatūra: taip namas visiškai neatšąla, taupomi kaštai. Ventiliacijos sistema periodiškai vėdina sodybą net ir šeimininkams čia nesant.  

Pasak „Būsto automatikos“ vadovo Aliaus Paulionkos, vienas iš įdomesnių sprendimų – vyno rūsys su permatomu liuku. Svetainėje yra slaptas mygtukas, kurio vietą žino tik šeimininkai: jį spustelėjus vyno rūsio dangtis pakyla, įsijungia specialus apšvietimas – galima apžiūrėti kolekciją ar kažką iš jos paragauti. 

Taip pat name yra įrengta multimedijos sistema, kai vėlgi paspaudus mygtuką nusileidžia ekranas, žaliuzės, įsijungia projektorius, nustatomas vakaro apšvietimas filmų peržiūrai ir prasideda kino transliacija – svetainė pavirsta į nediduką kino teatrą. Visa tai padeda sukurti turiningą laisvalaikį gamtos pašonėje. 

Dešimtmetį veikiančios „Būsto automatikos“ profesionali komanda padės pasirinkti geriausiai klientų poreikius ir galimybes atitinkančią išmaniųjų namų sistemą, pasirūpins jos projektavimu, diegimu, programavimu – visa tai pritaikoma pagal klientų gyvenimo ritmą. Be to, įmonė visuomet rūpinasi savo klientais – prireikus išmaniųjų namų funkcijas koreguoja, papildo ir padeda atsakyti į visus klausimus.

Busto automatika

Sodybos durys – irgi palytėtos gamtos 

Prie šio unikalaus projekto prisidėjo ir UAB „Loskana“. Šiam objektui buvo gaminamos dviejų skirtingų konstrukcijų vidaus durys. Vienos – su paslėpta (nematoma) stakta, kitos – standartinės, su reguliuojamais apvadais. Vadinamosios nematomos durys išskirtinės tuo, kad varčia yra toje pačioje plokštumoje, kaip ir siena, o stakta montuojama, kol sienos dar nėra paruoštos. Varčia sumontuojama jau tik baigus sienų apdailą. Šio tipo durys yra mažiau pastebimos, atrodo labai šiuolaikiškai ir padeda sukurti minimalistinį interjerą. 

Vidaus durys yra dengtos natūralia šukuoto ąžuolo faneruote. Dėl šio sprendimo durų paviršius tampa malonus liesti, akcentuojamas natūralumas ir medžiagiškumas, atskleidžiamas natūralios medienos grožis. Durų varčiose atsikartoja parketlenčių raižiniai, o durų rankenoms ir baldų rankenėlėms panaudoti toks pats metalas ir oda: toks smulkių akcentų atsikartojimas interjere suteikia harmoningumo ir vientisumo.

Beicavimas padėjo išgauti norimą atspalvį. Siekiant, kad interjere atsikartotų juodo metalo tematika, durų šonuose suformuotos kaustytą metalą imituojančios juostos.

Jau beveik 3 dešimtmečių patirtį sukaupusios „Loskanos“ specializacija – nestandartinių durų gamyba. Įmonė intensyviai diegia inovacijas, nebijo iššūkių ir netradicinių sprendimų. Unikalius gaminius sukurti padeda pažangios technologijos bei pagal kiekvieno gaminio specifiką ir eksploatacijos ypatumus kruopščiai parinktos medžiagos. 

Taip pat įmonė klientus visuomet pakonsultuoja, kokias duris kiekvienu atveju rinktis palankiausia. Pavyzdžiui, įmonės vadovas Julius Stankevičius pataria, kad renkantis duris į sodybas, kuriose gyvenama ne nuolatos, reikėtų numatyti, ar patalpose nebus didelių temperatūrų skirtumų, ar nebus minusinės temperatūros, didelės drėgmės (60 proc. ir daugiau), kadangi tai gali daryti įtaką vidaus durų eksploatacijai. Žinant šiuos niuansus, parenkamos tinkamiausios medžiagas bei išvengiama netikėtų bei nemalonių situacijų.

loskana

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video