Pakruojo rajonas: rodikliai – neiškalbingi ir daug nežadantys

Pakruojo rajonas: rodikliai – neiškalbingi ir daug nežadantys

EKSPERTO ŽVILGSNIS
Neatlieka namų darbų
Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas Rekašius

Laurynas Rekašius
Laurynas Rekašius

Pakruojo rajono savivaldybė Lietuvos laisvosios rinkos instituto sudaromame Lietuvos savivaldybių indekse užėmė 35 vietą iš 53 rajono savivaldybių. Investicijų srities įvertinimas gerokai atsiliko nuo šalies vidurkio (49 balai) ir sudarė 20 balų (iš 100 galimų). Šis rezultatas signalizuoja apie blogėjančią investicinę aplinką Pakruojo rajone, palyginti su praėjusių metų indekso įvertinimu.

Savivaldybė kenčia nuo investicijų trūkumo, o šią problemą tik dar labiau paaštrina faktas, kad nėra investicijoms iš anksto paruoštų žemės sklypų. Vienam gyventojui tenkantis materialinių investicijų kiekis yra mažesnis nei šalies vidurkis, panaši situacija – ir su tiesioginėmis užsienio investicijomis, jos irgi nesiekia šalies vidurkio.

Situaciją pritraukiant naujų investicijų apsunkina ir nepalanki mokesčių aplinka, kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas, informacijos lietuvių ir anglų kalba investuotojams stygius interneto svetainėje. Savivaldybėje taikomas maksimalus nekilnojamojo turto mokestis, fiksuojami vieni aukštesnių žemės mokesčio tarifų. Informacijos apie esamą verslą, darbo jėgos kvalifikaciją stygius, kitos svarbios informacijos trūkumas daugelį potencialių investuotojų priverčia dairytis į aplinkines savivaldybes, kurios jau yra atlikusios namų darbus.

EKSPERTO ŽVILGSNIS
Didesnių marškinėlių net nesimatuoja
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas

Sigitas Besagirskas
Sigitas Besagirskas

Pakruojui nemažą įtaką daro du vietos „oligarchai“ – įmonės „Kanrugėlė“ ir „Davra“. Pirmoji verčiasi itin kokybiškų tautinio paveldo mėsos produktų gamyba, turi nemažą metinę apyvartą, yra gražiai sutvarkyta, dirba labai skaidriai. Įmonės produkcija neparduodama didžiuosiuose prekybos centruose, nes yra tikrai išskirtinė. Antrosios bene geriausiai žinomas produktas yra „Varniukų“ alus.

Yra ir dar keletas smulkiųjų įmonių, tačiau jų veikla neypatinga. Pakruojo rajonas yra žemės ūkio kraštas, daugiausia čia veiklos sutelkta būtent šiame sektoriuje. Rajono valdžios aktyvumas prieš keletą metų pasireiškė tuo, kad visi pinigai buvo investuojami Pakruojo dvaro sodybai sutvarkyti. Istorijos kulminacija – buvęs meras iš potencialaus investuotojo į dvarą paprašė kyšio, ir šis išsigandęs pabėgo. Bet valdžios korupcijos šleifas tęsiasi iki šiol.

Dabar Pakruojo dvarą yra išsinuomojęs lietuvis verslininkas, tačiau ir jam nelabai sekasi. Dvaras yra didelis, gražus, bet tam, kad čia veikla būtų nenuostolinga, reikia specifinio investuotojo. Tačiau geografinė objekto padėtis nėra palankiausia, jis yra atokiai nutolęs nuo didesnių miestų.

Pakruojo rajono valdžia pokalbiuose rodo didelį entuziazmą, tačiau nelabai žino, kaip ir kur link reikėtų žengti. Nepasikviečiama ekspertų, kurie galėtų pakonsultuoti, nesuburiama darbo grupė, kuri dirbtų investicijų pritraukimo klausimais. Todėl, viena vertus, Pakruojo rajonas išaugti iš žemės ūkio krašto marškinėlių kol kas neturi galimybių. Kita vertus, o kaip rasti darbuotojų investuotojams tokiame rajone?

EKSPERTO ŽVILGSNIS
Viskas sukasi aplink žemės ūkį
Nekilnojamojo turto kompanijos „Ober-Haus“ Vakarų Lietuvos regiono
vadovas Linas Juozaitis

Linas Juozaitis
Linas Juozaitis

Pakruojo rajonas vertinant nekilnojamąjį turtą išsiskiria tuo, kad čia užfiksuotas žemės ūkio paskirties sklypo pardavimo kainos rekordas – 22 tūkst. litų už hektarą. Tačiau tokios kainos gali stebinti kitų rajonų žemvaldžius, bet tik ne Pakruojo. Čia žemės yra vienos derlingiausių Lietuvoje, todėl ir žemės ūkio paskirties plotai yra brangūs. Ūkininkai Pakruojo rajone ekonomiškai stiprūs, gerai išplėtoję veiklą. Važiuojant rajono keliais vargu ar galima pamatyti dirvonuojantį žemės plotą – visi laukai užsėti, dirbami.

Pakruojo rajone visos investicijos į nekilnojamąjį turtą susijusios su žemės ūkio paskirties žemės sklypais. Investuoti į gamybinės paskirties objektus vargu ar apsimoka – čia pernelyg maži miesteliai, gyventojų nėra daug, ypač kvalifikuotos darbo jėgos.

Nekilnojamojo turto poreikis Pakruojo rajone – labai lokalus, skirtas individualiems poreikiams, o ne verslui plėtoti. Kalbant apie būstą, naujos statybos daugiabučius čia plėtoti vargu ar įmanoma, tačiau senųjų renovacija reikalinga.


ŠIAULIŲ APSKRITIES SAVIVALDYBĖS:
Lietuvos_apskritys
Šiaulių miesto savivaldybė
Šiaulių rajono savivaldybė
Akmenės savivaldybė
Joniškio savivaldybė
Kelmės savivaldybė
Pakruojo savivaldybė
Radviliškio savivaldybė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.