Top Baneris

Pirmasis Lietuvoje: įdarbinus 3D spausdintuvus Kauno rajone kyla gyvenamųjų kvartalas (1)

2021 rugsėjo 14 d.
stamita svajoniu slenisTik SA
Kvartalo „Svajonių slėnis“ vizual.
Pasidalykite straipsniu

Šiuolaikinėje visuomenėje formuojasi požiūris kuo efektyviau ir pigiau panaudoti įvairius išteklius. Todėl, projektuojant įvairias konstrukcijas, siekiama užtikrinti mažiausias gamybos, transportavimo ir montavimo sąnaudas. Bendrovės „Stamita“ naudojami 3D spausdintuvai padeda ne tik įgyvendinti šiuos tikslus, bet ir suformuoti sudėtingų formų pastato konstrukcijos elementus.

Greitis, taupumas, didesnės galimybės

3D spausdintuvai – senokai nebe naujovė. Jie dažniau pritaikomi gamybinėse įmonėse, bet sėkmingai dirba ir statybose – ir nors statybų sektoriuje masteliai kiti, tačiau 3D spausdinimo principas tas pats. Vienas dažniausiai minimų 3D spausdinimo technologijų taikymo statybose privalumų yra greitis. Tačiau jų yra ir daugiau: gamykloje spausdintuvais galima pagaminti tam tikrus, išbaigtus pastato konstrukcijos elementus ir beliks tik juos atgabenti į statybų aikštelę ir sumontuoti. Tokio elemento gamybos trukmė ne tik bus sutrumpinta nuo savaitės iki valandų, bet ir bus sutaupyta medžiagų, nes naudojant 3D spausdintuvus gerokai sumažėja atliekų. Tiek trumpesnis gamybos laikas, tiek mažesnis sunaudojamų medžiagų kiekis mažina gaminio savikainą.

svajoniu slenis uab stamita
kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Didelius 3D spausdintuvus galima atgabenti į statybų aikštelę, sumontuoti, kur jie suformuos tam tikrus namo elementus (sienas, pamatus ir kt.). Vėlgi viskas vyksta žymiai greičiau, medžiagų sunaudojama mažiau nei tradicinėse statybose, medžiagų transportavimas paprastesnis, statybų aikštelėje jos užima mažiau vietos. Be to, 3D spausdintuvų naudojimas statybose architektams siūlo kur kas didesnių galimybių, jie gali išpildyti išrankių klientų poreikius, pasiūlyti įvairių formų namo konstrukcijos elementus, pritaikyti projektus prie aplinkos specifikos.

Pirmasis Lietuvoje

Bendrovės „Stamita“ direktorius Andrius Stasiukynas pasakoja, kad jie Kauno rajone jau pradėjo statyti naują gyvenamųjų namų kvartalą „Svajonių slėnis“, kur pagrindiniai namo konstrukcijos elementai bus atspausdinti pačiame objekte 3D spausdintuvu. „Artimiausiu laiku mes statysime vieno ir dviejų aukštų gyvenamuosius namus, tačiau tokį spausdintuvą galima naudoti bet kokių objektų statyboje.

Kuo sudėtingesnės formos pastatas, kuo daugiau suapvalintų kampų, įmantrios formos namo konstrukcijos elementų (kolonų, arkų ir kt.), tuo labiau apsimoka naudoti 3D spausdintuvą – statant tradiciniu būdu, sudėtingos formos elementai reikalauja daug laiko, tai gana brangu, nes darbo daug, o naudojant spausdintuvą viskas vyksta žymiai greičiau, nes spausdintuvui tokios užduotys kaip kolonos ar arkos nėra iššūkis.

Spausdintuvas gali labai daug – kokį namą sugalvosite, tokį ir atspausdins. Jis žmogaus fantazijos neriboja: nebus problema, jei norėsite pasistatyti žvaigždės ar penkialapio dobilo formos namą“, – pasakoja A. Stasiukynas. Pasak „Stamitos“ direktoriaus, su 3D spausdintuvu dirba tik keli žmonės, kurie pastatys visą namą, nereikia mūrininkų brigados, nereikia pastolių ir tempas yra greitas – namą galima pastatyti per 3–4 dienas.

Energinės normos tokiai statybai irgi ne trukdis. 3D spausdintuvus sėkmingai galima naudoti ir A++ klasės namų statybai. „Stamitos“ pradėtas statyti 40 namų kvartalas, kuriame iškils keturių tipų namai, bus pirmasis toks Lietuvoje.

svajoniu slenis uab stamita

„Stamitos“ specialistai 3D spausdintuvus sėkmingai naudoja mažesnių gabaritų konstrukcijoms, t. y. mažosios architektūros gamybai, tad patirties jau yra nemažai. Bendrovės gamykloje gaminami suoliukai, kėdės, nedideli baseinai ir kiti aplinką puošiantis elementai. Ir šiuo atveju vietos fantazijai pasireikšti yra daug: kaip užsakovas nori puošti savo kiemą, ką jis nupiešia, tą „Stamitos“ gamykloje esantis spausdintuvas pagamins. „Stamita“ 3D spausdintuvais gamina ne tik dekoratyvines, bet ir ypatingos svarbos konstrukcijas: šulinių žiedus ir dangčius, namų kolonas ir kt.

Dirba du spausdintuvai

Namų statybai skirtą 3D spausdintuvą „Stamita“ kūrė kartu su savo partneriu inžinerine bendrove, prie šio projekto buvo dirbama 3 metus, siekiant jį pritaikyti statybų sektoriui ir jame naudojamoms inertinėms medžiagoms. Šiuo metu „Stamita“ turi du 3D spausdintuvus: mažesnis veikia gamykloje, kur gaminama mažoji architektūra ir atliekami įvairiausi eksperimentai, didesnis yra skirtas darbui objektuose – namų statybai.

„Stamitos“ direktorius A. Stasiukynas sako, kad spausdintuvo atvežimas ir sumontavimas objekte neužtrunka: „Realiai montavimas, prijungimai, pasiruošimas – vienos dienos darbas.“ Spausdintuvas naudoja labai gerų savybių perlitinį betoną, pasižymintį lengvumu, dideliu atsparumu, puikiomis šiluminėmis savybėmis, atsparumu ugniai ir lengvumu.

svajoniu slenis uab stamita

Aukšta kokybė

3D spausdintuvų naudojimas architektams leidžia įgyvendinti drąsiausius sumanymus. Paprastai sudėtingų formų pastatų statybos kaina labai išauga, tačiau kai namo statybai naudojamas 3D spausdintuvas, jo formos sudėtingumas didelės įtakos kainai neturi.

Gana greitas statybos tempas 3D spausdintuvu dažnai iškelia klausimą, ar tai neturi įtakos statybos kokybei. Užsienio šalių, kur 3D statyba naudojama plačiau, praktika rodo, kad jokios neigiamos įtakos nėra – 3D spausdintuvais statyti namai puikiai atlaiko ir nepalankias sąlygas, pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra atsparesni žemės drebėjimams, tokio statinio gyvavimo trukmė kur kas ilgesnė (kai kuriais duomenimis, siekia net 175 metus).

Galbūt 3D spausdinimas statybų rinkoje esminės revoliucijos nepadarys ir tradicinės statybos neišstums, tačiau jis puikiai užpildo tam tikras nišas, pasiūlydamas greitesnius ir sėkmingesnius sprendimus nei tradicinė statyba.

Stamita logo

 

handshake PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • X

    2021-11-04, 17:12  

    Mazos dezutes

Rekomenduojami video