Top Baneris

Paveldui saugoti vokiečiai pasitelkia novatoriškas medžiagas

2016 vasario 15 d.
Pasidalykite straipsniu

Jugendo stiliaus vila Leipcige atnaujinta laikantis ir paveldosaugos, ir energinio efektyvumo reikalavimų Vokiečiai gali būti dėkingi šiuolaikinėms technologijoms, prisidėjusioms prie to, kad paveldosaugos objektams priskirta Jugendo stiliaus vila Leipcigo mieste būtų išsaugota ir nesugriūtų.

Restauracijai panaudota mineralinė išorinių sienų ir lubų šiltinimo iš vidaus sistema „TecTem® Insulation Board Indoor“ kartu su kalkinio tinko sistema „Knauf Rotkalk“ leido pastatui autentiška išvaizda toliau džiuginti miestiečius bei turistus. Be to, panaudojant patalpų temperatūros kontrolės sistemą įrengtos patalpos, atitinkančios visus reikalavimus, keliamus moderniems būsto patogumams.

Iššūkis – suderinti sena ir nauja

Jugendas – tai ornamentinis stilius, kurio pagrindas – lenktos linijos, asimetrinė kompozicija ir netaisyklingų linijų ritmai. Pagrindiniai motyvai – gamta, antikos meno ir mitologijos atspindžiai. Architektūroje jugendo stilius pasireiškia funkcionalia pastato konstrukcija ir gausiai dekoruotu fasadu, pasitelkiant visas statybinės išraiškos priemones, pradedant langų ir durų angų forma, erkeriais, baigiant reljefais, skulptūromis, ornamentų linijomis ar didesniais jų plotais, vitražais.

Būtent tokio stiliaus 125 metų senumo vila Leipcigo miesto Lindenau dalyje, Demmeringo gatvėje, ilgą laiką buvo apleista ir atrodė labai prastai. Nenaudojamas pastatas iro akyse, nors jau gana ilgai dėl puošnaus fasado jį saugojo vokiečių Istorinių paminklų apsaugos tarnyba. Viltis rasti pirkėją, kuris norėtų įsigyti šį architektūros brangakmenį ir rūpestingai, tačiau apsvarstęs visą koncepciją prižadintų jį iš gilaus miego, buvo beveik prarasta.

Trijų aukštų gyvenamąjį namą pastarąjį kartą bandyta modernizuoti 1960 metais. Tačiau dėl netinkamai pasirinktų metodų ir statybinių medžiagų namo būklė tik blogėjo. Pro nesandarų stogą tekėjo lietaus vanduo, gegnės ir senos grindų lentos pradėjo pūti. Dėl drėgmės rūsyje puvėsis ir grybelis galėjo pažeisti mūrą bei kitus laikomuosius konstrukcijos elementus.

Vasarnamio likimas jau atrodė nuspręstas. Tačiau 2012 metų gegužę namą įsigijo architektė Katja Czogalla. Vien tam, kad galėtų profesionaliai jį suremontuoti ir išlaikyti atitinkamą stilių. Iššūkių buvo daug: restauruoti sudėtingo plano pastatą, atnaujinti jį atsižvelgiant į energijos efektyvaus naudojimo koncepciją. Būtent pagal ją buvo numatytas ne tik išorinių sienų šiltinimas iš vidaus „Knauf TecTem®“ perlito izoliacinėmis plokštėmis, bet ir efektyvi sausojo montavimo grindų šildymo sistema.

Pagerino viso pastato mikroklimatą

Dėl struktūrinio fasado su frizais ir išlikusiais karnizais išorinių sienų termoizoliacija galėjo būti klojama tik pasirinkus šiltinimo iš vidaus variantą. Norėdama kartu sukurti tinkamą patalpų mikroklimatą, architektė tam pasirinko izoliacines perlito plokštes, kurios vėliau būna tinkuojamos.

Šiuo atveju buvo naudota šiltinimo iš vidaus sistema „Knauf TecTem®“ su 50 milimetrų storio plokšte. Tai novatoriška 100 proc. natūrali beplaušė izoliacinė plokštė, pagaminta iš perlito. Dekoratyvinį tinką naujoji pastato šeimininkė išsirinko iš kalkinių tinkų sistemos „Knauf Rotkalk“. Taip buvo pagerintas viso namo mikroklimatas, oro kokybė. Visos atitvaros, besiribojančios su išorinėmis sienomis, ir jungtys buvo atitinkamai izoliuotos kaip šilumai laidžios konstrukcijos, siekiant išvengti pelėsių susidarymo dėl gerokai nukritusios paviršių temperatūros ir rizikos išsiskirti kondensatui.

Padeda sukurti norimą paviršių struktūrą

Prieš montuojant šiltinimo iš vidaus sistemą, nuo išdžiūvusių sienų paviršių reikėjo pašalinti seno tinko, glaisto, dažų, kitų atšokusių medžiagų likučius ir dulkes. Nelygios sienų vietos išlygintos panaudojus išlyginamąjį tinką „Knauf Rotkalk“. Izoliacinės plokštės priklijuotos pasitelkus klijavimo mišinį „Knauf TecTem® Klebespachtel“. Kad izoliacines plokštes prie langų ir durų būtų galima dėti švariai ir hermetiškai, ant rėmų iš anksto pritvirtinti atitinkami profiliai ir naudotos sandarinamos išsiplečiančios juostos. Baigtos montuoti plokštės nugruntuotos „Knauf TecTem® Grundierung“ gruntu.

Toliau sienas buvo galima tinkuoti. Tam naudota „Knauf Rotkalk“ sistema. Pirmasis sluoksnis – 5 milimetrų storio kalkinis tinkas „Knauf Rotkalk Fein“, kartu per visą plotą naudojant armavimo tinklą. Galiausiai glaistykle padengtas dekoratyvinis „Knauf Rotkalk“ sistemos tinkas. Jo grūdėtumas ir spalva padeda sukurti norimą paviršių struktūrą.

Sienų šildymo sistema buvo įrengiama dviem būdais: šildymo vamzdžius montuojant ant „Knauf TecTem®“ sistemos ir tiesiai ant mūro. Abu sprendimai yra patikrinti, pasitvirtinę ir statybose lengvai įgyvendinami.

Montuojant šildymo sistemą ant izoliacinių plokščių „TecTem®“, plastikiniai vamzdžiai prieš tinkuojant pripildomi, ir patikrinamas jų atsparumas slėgiui. Tvirtinimui naudojami laikikliai, kurie padeda šildymo vamzdelius reikiamu atstumu atitraukti nuo izoliacinės plokštės. Vėliau šildymo vamzdžiai padengiami mažiausiai 10 milimetrų storio tinku „Knauf Rotkalk“, kuris yra laidus vandens garams, o tai yra būtina sąlyga kiekvienam šios sistemos sluoksniui.

Praėjus maždaug dviem savaitėms, laikantis gamintojo nurodymų, galima paleisti šildymo sistemą. Tik po to, panaudojant baigiamąjį kalkinio tinko „Knauf Rotkalk Fein“ sluoksnį, visas sienos plotas padengiamas armuojamuoju tinklu, užtinkuojant jį maždaug 5 milimetrų storio tinko sluoksniu. Darbai užbaigiami struktūrinio dekoratyvinio „Knauf Rotkalk“ sistemos tinko sluoksniu.

Panašiai buvo atliekamas ir sienų šildymo sistemos elementų montavimas tiesiai ant mūro – čia vamzdžiai tvirtinimo bėgeliais fiksuojami tiesiai prie laikomosios sienos. Visi kiti darbo etapai yra tokie pat, kaip ir atliekant darbus ant izoliacijos plokščių.

Efektyvus grindų ir lubų šildymas

Sprendimą termoizoliuoti 235 kvadratinių metrų gyvenamojo ploto senovinį vasarnamį, apšiltinant grindis ir sienas, lėmė kelios priežastys. Pirmiausia norėta pasiekti aukštą energinį efektyvumą, t. y. sunaudoti šildymui pagal nustatytus standartus 17,2 kW energijos per metus vienam kvadratiniam metrui. Šilumos šaltiniu pasirinktas šilumos siurblys „oras–vanduo“. Žemos šilumnešio temperatūros sistemai tinkamiausia yra grindų ir sienų šildymo sistema.

Modernią ir patogią naudoti patalpų temperatūros kontrolės sistemą architektė siekė suderinti su sausosios statybos principais. Sausųjų šildomų grindų sistemos pranašumas – greitas montavimas ir mažesnis drėgmės kiekis, palyginti su šlapia liejamųjų ar betonuojamų grindų sistema. Šildymo vamzdeliai, integruoti į specialias sienines gipso plaušo plokštes, leidžia atsisakyti radiatorinės sistemos ir jai būdingų trūkumų.

Patalpos, esančios pirmame ir viršutiniame aukštuose, šildomos naudojant grindų šildymo sistemą „Uponor Siccus“. Ji paklota ant medinių sijų perdangos, o ant jos plaukiojančiu principu – gipso plaušo plokštė „Knauf Brio“. Tokios grindys pasižymi mažu aukščiu, nedideliu svoriu, gera smūginio garso izoliacija. Ant jų galima kloti visas įprastas grindų dangas: linoleumą, kiliminę dangą, plyteles, laminuotas grindų dangas, parketą ir t. t.

Kompleksinis sprendimas duoda daug naudos

knauf_logoIr mineralinė šiltinimo iš vidaus sistema „Knauf TecTem®“, ir sausojo montavimo „Knauf“ kartu su „Uponor“ grindų šildymo sistema sukurtos taip, kad būtų galima įvykdyti specifinius reikalavimus, keliamus atnaujinamiems paveldo pastatams. Naudojant šiltinimo iš vidaus sistemą galima pagerinti ne tik fasado su dekoratyviais elementais, lizenomis, frizais ir karnizais su energija susijusias charakteristikas. Tuo pat metu nedegi „Knauf TecTem® Insulation Board Indoor“ izoliacinė plokštė, turinti daugybę smulkių porų, padeda reguliuoti ir patalpos klimatą: izoliacinės beplaušės ir difuzijai atviros plokštės iš natūralios vulkaninės kilmės uolienos perlito gali sugerti patalpos oro drėgmę ir laikinai ją sulaikyti. O turėdamos šarminių ypatybių (pH vertė 10) plokštės apsaugo sienas nuo pelėsių susidarymo.

Įrengta grindų ir sienų šildymo sistema spinduliuoja šilumą ir tolygiai šildo patalpas, neleidžia susidaryti skersvėjams. O drėgmę sugerti linkusios sijų sandūros viršutiniame aukšte apsaugomos nuo kondensato susidarymo, ir taip sumažinamas šilumos tiltelių skaičius bei pelėsių atsiradimo rizika. Patalpos temperatūros reguliavimas per sienas ir grindis padeda papildomai sukurti šiluminį komfortą, kuris, palyginti su radiatorių skleidžiama šiluma, yra daug malonesnis ir senos statybos patalpose aukštomis lubomis – efektyvesnis.

Dėl mažų temperatūros skirtumų tarp patalpos oro ir šildomo ploto kone nėra oro judėjimo, todėl patalpoje beveik nesusidaro dulkių sūkurių.

Leipcigo viloje į šildymo sistemą tiekiamo vandens temperatūra ribojama iki 42°C. Todėl garantuojama, kad esant žemai paviršių temperatūrai šiluma bus spinduliuojama tolygiai.

Objektas: Jugendo stiliaus vila Leipcige, Demmeringo gatvėje
Architektė, užsakovė: diplomuota inžinierė Katja Czogalla (Leipcigas).
Pastato tipas: trijų aukštų masyvios konstrukcijos gyvenamasis pastatas.
Statybos metai: 1885 m.
Atnaujinimo darbų metai: 2012–2013 m.
Bendras pastato plotas: 389 m².
Paviršiaus ploto ir tūrio santykis: 0,58.
Langų ploto dalis: 10 proc.
Energijos poreikis: 24,74 kWh (m²/m.).
Pirminis energijos poreikis: 68,96 kWh (m²/m.).
Šilumos perdavimo koeficientas: 0,53 W/(m²K).
Atnaujinimui naudotos sistemos: šiltinimui iš vidaus „Knauf TecTem® Insulation Board Indoor“; vidaus tinkavimui „Knauf Rotkalk“.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video