Top Baneris

Paveldo tvarkyba: leisti ar drausti?

2013 liepos 16 d.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos architektų sąjungos laidoje „Reikia architekto“ rytoj, liepos 17 dieną, diskusija apie kultūros paveldo pritaikymą šių dienų poreikiams.

Kultūros paveldas – neabejotinas mūsų valstybės turtas, būtinas lietuviškai savasčiai, kultūrai išsaugoti. Tačiau ar teisingai su juo elgiamės? Kultūros paveldo apsaugos Lietuvoje principas – saugoti draudžiant. Šiandien Lietuvoje yra per 16000 į kultūros paveldo registrą įtrauktų objektų, daugiau nei 6000 iš jų saugo valstybė, kuri negali skirti pakankamų finansinių ir administracinių priemonių paveldui prižiūrėti. Dėl to kultūros paveldas fiziškai nyksta, nekalbant apie tai, jog neatlieka savo šviečiamosios misijos – retas kuris tautietis susidomėtų keliauti apžiūrinėjant apgriuvusius,  užkaltais langais pastatus.

Tuo tarpu privatus verslas investiciją į nudėvėtą kultūros paveldo objektą šiandien suvokia beveik kaip savižudybę: kartu su turtu įsigyjama ne galimybė plėtoti savo verslą, o puokštė problemų: ribotos rekonstrukcijos galimybės, labai brangūs statybos darbai, ilgiausi legalizavimo procesai.

Ar draudimais saugodami senamiesčius, dvarus, bažnyčias, namus nedarome meškos paslaugos neprižiūrimam, nykstančiam paveldui? Ar kultūros paveldas yra tik senų laikų liudininkas, į kurį galima tik žiūrėti it į muziejaus eksponatą ir „rankomis neliesti“, ar jis turi potencialo būti šiandienio gyvenimo dalimi?

Kaip išeiti iš šios aklavietės, kaip saugoti ir tausoti kultūros paveldą šiuolaikinės architektūros priemonėmis jį pritaikant šiandienos reikmėms laidos autorė Rūta Leitanaitė kalbės su Gediminu Rutkausku (nuotraukoje), VŠĮ „Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra“ vadovu, ir Projektavimo ir restauravimo instituto architekte, Valstybinės kultūros paveldo komisijos nare Giedre Miknevičiene. Abu pašnekovai taip pat yra ICOMOS (Tarptautinės paminklų ir paveldo vietovių tarybos) Lietuvos nacionalinio komiteto nariai bei ICOMOS nariai ekspertai.

Laidos klausykite 11.05 ir 16.25 val.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video