Top Baneris

Osmanų medinių namų įkvėptas modernaus meno muziejus Turkijoje

2021 birželio 11 d.
odunpazari turkeyTik SA
„Kengo Kuma and Associates“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Eskišechiro mieste, Turkijos šiaurės vakaruose, tiek vietinių, tiek viso pasaulio profesionalų akį traukia išskirtinis japonų architektų projektas – Odunpazari (OMM) modernaus meno muziejus. Pastato architektūrinė kompozicija ir medžiagiškumas suprojektuoti taip, kad atsižvelgtų į Odunpazari regiono istoriją, kultūrą, žmones ir kartu įgyvendintų savininko siekį populiarinti turkų meną ir prisidėti prie kultūros plėtros Eskišechiro mieste.

„Kengo Kuma and Associates“ architektų pasirinktas tradicinių Osmanų medinių namų įkvėptas dizainas leido persipinti šiuolaikiniam modernumui ir vietinėms tradicijoms, taip buvo sukurtas tvirtas ryšys tarp pastato ir jo lokacijos.

Odunpazarı modernaus meno muziejų suprojektavo tarptautiniu mastu pripažinta Japonijos architektūros įmonė „Kengo Kuma and Associates“. Sukūręs daugybę fenomenalių ir novatoriškų projektų visame pasaulyje, garsus architektūros biuras yra žinomas dėl minimalaus betono naudojimo ir teikiamos pirmenybės natūralioms medžiagoms, tokioms kaip mediena, akmuo ir popierius. Vienas esminių ir muziejaus projekto dizaino akcentų – taip pat natūrali mediena. Išorinis muziejaus gaubtas yra sudarytas iš tarpusavyje susikabinusių medinių sijų, atspindinčių istoriją vietovės, kuri anksčiau garsėjo plačiai paplitusia prekybos mediena rinka.

Vieta: Eskišechiras, Turkija

Architektai: „Kengo Kuma and Associates“

Fasado konstruktorius: „Ateknik Structural Design“

Pastato plotas: 4 500 kv. m.

Metai: 2019

Odunpazari turkey 6

Įkvėpimas – vietinė istorija

Odunpazari modernaus meno muziejus eksponuoja turkų šiuolaikinio meno kolekciją, kurią sukaupė projekto užsakovas. Jo pasirinktas Eskišechiras – universitetinis miestas, kuriame yra daug jaunų žmonių, gatvėse vyrauja gyva ir aktyvi atmosfera, todėl jis idealiai tinka atspindėti pagrindinei projekto idėjai – populiarinti turkų meną ir prisidėti prie kultūros plėtros visame regione.

Eskišechiras yra vietovėje, vadinamoje Odunpazari. Muziejaus statybvietei pasirinkta vieta ties naujai sukurtos miesto teritorijos slenksčiu ir tradicinių Osmanų medinių namų urbanistiniu kvartalu. Tradiciniai Osmanų mediniai namai, su konsoliniu tūriu viršutiniame lygmenyje, buvo statomi išilgai vingiuojančių mažų miesto gatvelių, todėl tiek gatvės urbanistika, tiek bendra patirtis vaikštant tomis gatvelėmis gana unikali ir netikėta. Architektai siekė atspindėti šią miesto gatvelių ypatybę ir naujojo muziejaus architektūriniame dizaine. Negana to, pats Odunpazari vietovės pavadinimas turkų kalba reiškia medienos turgų ir tai architektai įvardija kaip pagrindinius architektūrinio dizaino įkvėpimo aspektus. „Mus įkvėpė Odunpazari istorija, kultūra, žmonės ir gatvių vaizdas, norėjome, kad pastatas plačiai nuskambėtų keliais lygmenimis. Tikimės, kad muziejus įkvėps naują gyvybę Eskišechirui ir taps centriniu ir kviečiančiu miesto susitikimo tašku“, – pasakoja projekto architektai „Kengo Kuma and Associates“.

Odunpazari turkey 4
Odunpazari turkey 10

Naujas kultūrinis orientyras

Projekto dizaino strategija – sukurti visą statinio tūrį iš mažesnių detalių, tarsi vertikaliai sukrauti mažas dėžutes, kurios tarpusavyje kurtų miesto masto architektūrą. Sukrauti dėžučių tipo elementai prie gatvės projektuoti aplinkinių namų masteliu, o muziejaus centro link tūriai tampa aukštesni ir išsiskiria jau urbanistiniu masteliu, pastatas tarsi skelbiasi esąs naujas šios vietovės kultūrinis orientyras.

Sukrauti ir tarpusavyje sujungti dėžučių tipo elementai yra suprojektuoti įvairių dydžių tam, kad ir viduje būtų galima sukurti skirtingas erdves ir joms pritaikytas parodas. Tūriai pirmame aukšte suteikia galimybę pristatyti didelius meno kūrinius ir instaliacijas, o viršutiniuose aukštuose mažėjančios erdvės puikiai tinka mažesniems, intymesniems meno kūriniams eksponuoti. Muziejaus centre esantis atrijus sujungia visus pastato auštus tarpusavyje ir leidžia natūraliai saulės šviesai prasiskverbti pro visą pastatą.

architecture odunpazari

Dizaino akcentas – medinių konstrukcijų sistema

„Kengo Kuma and Associates“ savo dizaino filosofiją apibūdina kaip gamtos ir architektūros sujungimą būdu, sukuriančiu tvirtą ryšį tarp pastato ir jo lokacijos. Pasitelkdami vietinę Odunpazarı, Osmanų ir tradicinę Japonijos architektūrą, modernaus meno muziejaus architektai jo dizainą apibūdina keturiais pagrindiniais komponentais: geometrija, natūrali šviesa, vertikalus jungimas ir medienos panaudojimas.

Architektūrinė pastato kompozicija skiriasi nuo įprasto dizaino nestandartiniu įprastų geometrinių formų išdėstymu. Paprastos linijos kuria kompeksiškus vaizdus, įsileidžia į vidų daug natūralios šviesos. Vertikaliai sustatyti dėžučių tipo elementai ir fasadui pasirinkta medinių konstrukcijų sistema atspindi tai, kaip architektai interpretuoja istorinį Odunpazarı regiono urbanistinį audinį šiuolaikiniame kontekste. Tiek dėžutės formos blokai, tiek viena ant kitos sukrautos laminuotos medienos fasado sijos specialiai suprojektuoti taip, kad atrodytų lyg aplinkinių Osmanų namų urbanistikos tąsa.

mediniai laiptai odunpazari

„Mediena yra neabejotinai svarbi viso miestelio paveldui, – pabrėžia projekto vadovė Yuki Ikeguchi. – Mums buvo svarbiausia, kad pastatas kalbėtų ne tik apie savą, bet ir apie visą vietinę istoriją. Daugelyje savo kuriamų projektų stengiamės naudoti būtent medieną, kuri erdvei suteikia jaukumo, šilumos ir yra maloni aplinkai. Šiam projektui negalėjome rinktis nieko kito.“

Natūralumas interjere

Tradicinį urbanistinį miesto audinį buvo stengtasi perkelti ir į Odunpazari modernaus meno muziejaus interjero dizainą. Miesto detalės viduje perteiktos ne tik jau aptartais tūriniais elementais, bet ir emociniais – vietinių gatvelių fragmentai atkurti per nestruktūrizuotą kelionę muziejaus viduje, organišką vidinių praėjimų dizainą. Galiausiai pastatas atsiveria į didelę aikštę su laipteliais šalia, sujungiančiais senųjų pastatų erdves su naujuoju miesto plėtros projektu.

Pagrindinės modernaus meno muziejaus apdailos medžiagos išlaikytos neutralios ir natūralios: laminuota medienos pušis, kalkakmenis, ąžuolinės grindys, šviesus tinkas. Pagrindiniais interjero akcentais tampa eksponuojami meno kūriniai. Jiems nenusileidžia ir akį ne mažiau traukia pačiame centre suprojektuotas didžiulis atrijus, jungiantis visus tris pastato aukštus. Medžiu dengtos atrijaus sienos šiek tiek pasisuka kildamos link kvadratinio stoglangio, o natūrali dienos šviesa prasiskverbia į kiekvieną muziejaus aukštą ir reikšmingai papildo natūralumo interjere idėją.

Odunpazari turkey 9

Muziejuje kartu su laikinomis ekspozicijomis bus eksponuojami ir „Tabanca“ 1000 vnt. modernaus ir šiuolaikinio meno kolekcijos daiktai. „Siekėme susieti unikalų Osmanų namų, esančių šalia šios vietos, dizainą, sukraunant ir pasukant dėžučių tipo pastato dalis, kurios suteikia galimybę rengti skirtingo dydžio parodas ir įvairaus pobūdžio veiklas, – papildo Y. Ikeguchi. – Tikiuosi, kad lankytojai pajus ir susijaudinimą, ir jaukumą, ir kad muziejus bus ne tik vieta, skirta mėgautis menu. Tikiuosi, kad jie pajus ryšį su istorija ir vietos atminimą, siejantį su ateitimi.“

Apibendrinant

Odunpazari modernaus meno muziejus naktį miestui suteikia tiek pat gyvybės kiek ir dieną. Dėl savo įspūdingos architektūros pastatas nuo pat atidarymo dienos tapo išskirtiniu objektu Eskišechiro miesto panoramoje. Meno kolekcionieriaus ir verslininko Erolio Tabancos įkurtas muziejus kviečia tarptautinę auditoriją, norinčią pažvelgti į reikšmingą šiuolaikinio meno kolekciją, apimančią kūrinius nuo 1950-ųjų iki šiandienos. Pasak „Kengo Kuma and Associates“ architektų, pagrindinė muziejaus projekto idėja buvo panaudoti architektūrą tam, kad būtų sukurtas ryšys tarp žmonių ir meno, tarp modernumo ir senų tradicijų.

Odunpazari turkey 8 1

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video