Top Baneris

Nyksta riba tarp vonios kambario ir gyvenamosios erdvės: kokių galimybių suteikia šiuolaikinės technologijos

2023 sausio 26 d.
Vonios kambario interjerasTik SA
„Pixabay“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vonios kambariui įgaunant vis daugiau gyvenamosios erdvės bruožų, o kartais tampant ir jos dalimi, dizaineriai suranda vis įvairesnių apdailos sprendimų, o vonios įrangos gamintojai stengiasi pateikti rinkai subtilių paviršiaus padengimų ar formų gaminių. Kaip nepasiklysti gausoje ir į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

Ilgalaikiai sprendimai ir kokybiški produktai vonioje

Vonios kambarys įrengiamas ilgam, madingus raštus ir ornamentus keičia kiti, tad kad nereikėtų vonios kambario atnaujinti kas 5 metus, interjero specialistai pataria nepasiduoti efekto vaikymuisi, nesižavėti laikinais mados šablonais ir rinktis ilgaamžiškus, kokybiškus gaminius bei patvarius apdailos sprendimus, atsižvelgiant arba į pastato architektūrą, arba į asmeninius poreikius bei pomėgius. Net ir įrengiant charakteringą, individualų vonios kambario interjerą pakanka kelių detalių su ryškesniais stilistiniais bruožais, laikantis principo – mažiau yra daugiau. Svarbiausia nepamiršti funkcionalumo, kuris iš dalies ir padiktuos, kokius apdailos būdus ir gaminius pasirinkti.

Šiuolaikinio vonios kambario bruožai ir pasirinkimo kriterijai

Architektė Jurgita Ambraškaitė pripažįsta jaučianti mados bangas: „Vienu metu visiems labai reikia gelsvų, paskui baltų sienų.“ Tačiau pasaulinės tendencijos, anot jos, yra visada ieškoti originalių, laikui nepavaldžių sprendimų.

„Siūlau užsakovams kaip interjero elementą panaudoti kokybišką gelžbetonio sieną ar lubų plokštę. Ją sutvarkius, impregnavus, tai bus pati atspariausia danga. Tam tikslui yra specialūs impregnantai, skirti akmeniui – granitui arba marmurui. Jų yra įvairių variantų, priklausomai nuo to, kokia yra betoninės laikančiosios detalės funkcija vonios patalpoje“, – pataria architektė.

Neatsisakyti kokybę užtikrinančių technologinių sprendimų

„Man labai patinka žodžių derinys „vonios kambarys“, – sako J. Ambraškaitė. – Dar prieš keliolika metų pati stebėjausi, keliaudama po JAV, šiuo terminu (angl. bathroom). Šiuolaikinėje statyboje jau turime visaverčius vonios kambarius, dažnai su langu ar papildoma niša unitazui, vieta bidė. Vertiname dienos šviesą, vaizdus, todėl šiuolaikiniai vonios kambariai jau turi langus iki grindų.

Jurgita Ambraskaite

„Vienu metu visiems labai reikia gelsvų, paskui baltų sienų. Tačiau pasaulinės tendencijos – visada ieškoti originalių, laikui nepavaldžių sprendimų“, – apie mados bangas pasakoja architektė Jurgita Ambraškaitė.

Dabartinės tendencijos džiugina – tai arba vonia su didžiuliu stoglangiu, arba su išėjimu į terasą ar balkoną, kurio tęsinys gali būti sūkurinė vonia ar dušas. Mes tobuliname gyvenimo kokybę ir vienas iš jos rodiklių jau tapo vonios kambarys.“

Drąsiai rinktis alternatyvas vonios kambaryje

Anot architektės, visuomet reikia įvertinti ir praktiškumą – dangas rinktis taip, kad būtų paprasta prižiūrėti, lengvai valytųsi. Tačiau dėl to nebūtina visą vonios patalpą iki lubų klijuoti plytelėmis – galima dalį sienų dažyti, dengti veidrodžiu, tapetuoti, klijuoti baldinę plokštę. „Jau prieš 20 metų teko apdengti unitazo rėmą baldine MDF plokšte ir iki šiol jai nieko nenutiko. Taip pat galima naudoti ir stiklą, akmenį, tik reikia profesionalių įgūdžių viską teisingai išdėstyti. Visiškai nebijau tapetų vonios kambariuose. Jų panaudojimas priklauso nuo vonios kambario dydžio (jis turi būti ne mažesnis nei 4 kv. m), taip pat ir nuo prietaisų išdėstymo“, – sako specialistė.

full ARAN Curio green
„Tubadzin” nuotr.

„Suprantama, pačioje dušo kabinoje tapetų neklijuosime. Tačiau juos galima klijuoti ant priešingos sienos. O ten, kur liejasi vanduo, gali būti betonas, akmens plokštės, ant sienos klijuotasis stiklas. Jeigu sumanymas atsisakyti plytelių, tokiu atveju naudoju fasadams skirtus dažus. Fasadiniai dažai natūralesni nei epoksidiniai, kvėpuoja ir yra atsparūs drėgmei. Mediniuose pastatuose rekomenduočiau vonios sienų kambario dalis, ties kuriomis yra dušo kabinos, vis tik dengti drėgmei atsparia danga, nepalikti atvirų, nes medis ilgainiui neatlaikys ir net neverta jo „kankinti“. Tačiau likusi sienų dalis gali būti dengta medžiu, tik reikėtų jį impregnuoti, geriausia alyva, nes lakas drėgnoje patalpoje sutrūkinėja ir ilgai nesilaiko. Ir, aišku, nepamiršti kokybiško bei funkcionalaus apšvietimo, kuris paryškina sumanymą ir sujungia viską į visumą“, – pataria architektė.

Praplėsti galimybes vonioje su didelių gabaritų plokštėmis

Didelių gabaritų plokštės ar plytelės pastaruoju metu vis dažniau keičia natūralų akmenį – akmuo, nepaisant puikių parametrų ir raštų įvairovės, nėra lengva medžiaga apdoroti; tai brangu, o perdirbimas yra sudėtingas. Dėl šios priežasties rinka ieškojo alternatyvos. Didelių gabaritų plytelės leidžia padengti paviršiaus plotus su mažiau jungčių, o kartu atspindi natūralių akmenų raštus. Plonesnės ir didelio formato plytelės suteikia dizaineriams galimybę jas naudoti ir ant baldų bei anksčiau akmens pramonei skirtose vietose.

full ARAN Grand Cave White Grand Cave Graphite
„Tubadzin” nuotr.

Ispanų gamintojas „Cosentino“ siūlo vonios patalpoms naudoti didelių gabaritų plokštes, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra mineralai. „Cosentino“ turi du dirbtinio akmens prekės ženklus – „Dekton®“ ir „Silestone®“. „Dekton®“ plokštės yra gaminamos iš daugiau nei 20-ies skirtingų mineralų, esančių gamtoje, o „Silestone®“ kuriamas iš mineralų, kvarco ir perdirbto stiklo.

Didelių gabaritų plokštės vonioje
„Cosentino“ nuotr.

„Kiekvienoje šalyje, kur yra „Cosentino“ padalinys, savo partnerius visada apmokome, kaip dirbti su šio gamintojo plokštėmis, suteikiame rekomendacijas, kokius įrankius ir kitas medžiagas naudoti, siekiant geriausio rezultato. Taip pat turime „Cosentino PRO TV“ „Youtube“ kanalą, kuriame dalinamės naudinga informacija tiek meistrams, tiek interjero dizaineriams ar architektams. Meistrams reikėtų vadovautis klijų paruošimo instrukcijomis. Užtepti tinkamus klijus be oro burbuliukų yra pagrindiniai dengimo darbai“, – rekomendacijomis dalijasi įmonės „Cosentino“ atstovė Lietuvoje Edita Motiejūnė.

Santechninė įranga įgauna gyvenamajai erdvei būdingų bruožų

„Riba tarp vonios kambario ir gyvenamosios erdvės mažėja augant gyvenimo kokybei.Vis dažniau matome su miegamuoju ar drabužine sujungtus vonios kambarius. Pandemija holuose ar tambūruose paskatino pradėti įrengti praustuvus. Juk saugu ir malonu nusiplauti rankas vos grįžus namo, – sako Ignas Jankauskas, gamintojo „Ideal Standard“ atstovas Baltijos šalyse. – Vonios funkcinius elementus perkeliant ar integruojant į gyvenamąsias erdves sprendžiamas estetikos ir integralumo klausimas. Dažnai maišytuvai ar keramikos gaminiai parenkami netradicinių spalvų, taip sumažinant tiesiogines asociacijas su vonios kambariu. Kaip erdves jungiantys elementai yra naudojami veidrodžiai ir baldai. Vonios įrangai tinkami baldai gaminami didelių, voniai neįprastų gabaritų, patogūs ir kokybiško dizaino. Nežinant yra sunku nustatyti tikrąją baldo paskirtį: ar ant jo reikės statyti televizorių, ar praustuvą.“

Vonios įranga gyvenamame kambaryje
Norberto Tukajaus nuotr. Interjero autorė Ieva Prunskaitė

Vonios paviršiaus padengimai, spalvų ir formų įvairovė

I. Jankauskas pažymi, kad vonios kambario įrangoje mėgstama, o ypač maišytuvuose dažnai sutinkama, yra matinė juoda spalva. „Juodos spalvos populiarumas stebimas jau kelerius metus ir ji linkusi dar labiau įsitvirtinti, – įsitikinęs specialistas. – Lyderiaujantys gamintojai, kaip „Ideal Standard“, juodos spalvos maišytuvams gali suteikti minkštumo ir švelnumo jausmą juos liečiant. Tai yra naujas pozityvus potyris vonioje – erdvėje, kur dažnam norisi šilumos ir jaukumo. Gaminant juodos spalvos maišytuvus, parenkami specialūs polimerai, kuriais padengti prietaisai atrodo švelnūs tarsi šilkas.

Mūsų įmonė šios kolekcijos produktus pavadino „Silk black“. Šilko jausmo efektą pradedame vis dažniau sutikti ir keramikos gaminiuose. Matinė balta spalva iš kolekcijos „Silk white“ vis dažniau yra pastebima autoriniuose interjeruose. Tai produktai, kurie suteikia minkštumo ir švelnumo vonios kambariams. Kartu tai dvelkia modernumu, nes anksčiau tokios spalvos vonios ar praustuvo paprasčiausiai nebūdavo.“

Kas formuoja vonios interjero tendencijas?

Anot I. Jankausko, kompanija „Ideal Standard“ jau daug metų vertina talentus ir tiki, kad modernių technologijų ir į žmogų orientuoto dizaino sėkminga kombinacija tampa tendencija. Technologijas kuria mokslininkai ir tai yra tikslūs ir pamatuojami procesai. „Mes galime tiksliai pasakyti, kada „Ideal Standard“ sukūrė keraminę maišytuvo kasetę ar berėmį unitazą – technologijas, kurios pakeitė vonios kambario įrangos industriją. Dizaino srityje kompanija dirbo su tokiais talentais kaip Gio Ponti ar Achille Castiglioni. Yra ne vienas ikoniškas baldas, šviestuvas, praustuvas ar vonia, kurio dizainą kūrė šie kultiniai dizaineriai. Šiuo metu pagrindinis įmonės dizaineris yra Roberto Palomba. Gamintojų atsakomybė yra sujungti dizainą ir technologiją. Jei tai padaroma teisingai, vartotojai pradeda formuoti tendenciją.“

‎‎

Ambiences Onirika Awake 01
  • Kokia Cosentino plokščių sudėtis, iš ko jos gaminamos?

Pagrindinė „Cosentino“ plokščių sudedamoji dalis yra mineralai. „Cosentino“ turi du dirbtinio akmens prekinius ženklus – „Dekton®“ ir „Silestone®“. „Dekton®“ plokštės yra gaminamos iš daugiau nei 20-ies skirtinų mineralų esančių gamtoje, o „Silestone®“ yra kuriamas iš mineralų, kvarco ir perdirbtų stiklo.

  • Meistrams iššūkis klijuoti didelių gabaritų plyteles, į mažesnę patalpą kartais sunku būna jas net įnešti – ką rekomenduotumėte norintiems nestandartinių gabaritų plokščių? 

Mes kiekvienoje šalyje, kurioje dirbame, savo partnerius visuomet apmokame, kaip dirbti su „Cosentino“ plokštėmis, suteikiame rekomendacijas kokius įrankius ir kitas medžiagas naudoti, siekiant geriausio rezultato. Visada esame pasiruošę pakonsultuoti klausimams iškilus. Taip pat turime „Cosentino PRO TV“ Youtube kanalą, kuriame dalinamės naudinga informaciją tiek meistrams, tiek interjero dizaineriams ar architektams.

  • Kaip reikia paruošti paviršius, norint jas kokybiškai suklijuoti?

„Dekton®“ ir „Silestone®“ plokštėms nereikia specialaus paruošimo. Meistrams reiktų vadovautis klijų paruošimo instrukcijomis. Užtepti tinkamus klijus be oro burbuliukų – yra pagrindiniai dengimo darbai.


Pasidalykite straipsniu
PAA
PAA
Komentarai

Rekomenduojami video