Top Baneris

Nuotekų tinklai: ką svarbu žinoti kiekvienam, statančiam namus 

2023 kovo 16 d.
nuoteku valymas 1 scaled
Bendrovės „Inžinerinė gama“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Įrengiant nuotekų tinklus reikia ieškoti geriausio sprendimo, nes tinkamas sprendimas veikia įrengtos sistemos ilgaamžiškumą bei kokybę. Ilgametę patirtį nuotekų valymo, vandentiekio, drenažo, lietaus nuvedimo sistemų srityje turinčios bendrovės „Inžinerinė gama“ vadovas Mantas Štukėnas pasakoja, į ką turėtų atkreipti dėmesį namą statantys savininkai, kad nekiltų problemų įrengiant ir eksploatuojant nuotekų sistemą. 

Objekto apžiūra – būtina

„Geriausia, kai viską – nuo projekto iki galutinio rezultato, – daro patyrusi bendrovė, tada namo savininkas tikrai sutaupys pinigų ir viskas bus įrengta greičiau. Būna situacijų, kai projektavimo paslaugos perkamos vienoje bendrovėje, montavimo darbais užsiima kita. Tokiais atvejais atliekant darbus išaiškėja, kad reikia atlikti projekto korekcijas, vėl derinti, nes ne viskas buvo įvertinta. Labai svarbu, kad objektas iš pradžių būtų apžiūrėtas – jei projektuotojas nėra matęs objekto, jis tiesiog nežino niuansų, galinčių trikdyti sklandų projekto įgyvendinimą. Tai galioja tiek įrengiant vietinius nuotekų tinklus, tiek prisijungiant prie centralizuotų tinklų“, – sako „Inžinerinė gama“ vadovas M. Štukėnas.

Ar verta prijungimu prie centralizuotų nuotekų tinklų užsiimti pačiam?

5 1

Kartais namų savininkai sugalvoja patys įsirengti nuotekų vamzdyną, esą taip sutaupys.

M. Štukėnas sako, kad tai įmanoma, bet reikia įvertinti, kad įvairūs etapai reikalauja vertinimo, t. y. iškasus tranšėjas ir paklojus vamzdžius, reikia išsikviesti atsakingą asmenį ir atiduoti darbus vertinti, viską užkasus vėl reikia, kad įvertintų galutinius darbus ir t. t. 

Gyventojai, nežinodami tvarkos, susikuria problemų, darbai išsitempia. Nereta situacija: žmogus pats pakloja vamzdžius, bet negali pateikti vertinti objekto, todėl kreipiasi į inžinerinius tinklus įrengiančias bendroves. Taigi savo jėgomis pradėtas darbas vėliau metamas, kreipiamasi į specialistus, kad jie viską užbaigtų.

M. Štukėno teigimu, labai svarbūs ir techniniai dalykai, kaip vamzdžių įgilinimas, nuolydžio kampai ir t. t., kuriuos išmano specialistai ir nuo kurių priklauso, ar sistema funkcionuoja tinkamai, ar nesikemša. 

Bendrovės „Inžinerinė gama“ nuotr.

Į ką atkreipti dėmesį peržiūrint nuotekų projekto sąmatą?

Įsigyjant paslaugas ar įrangą ne vien kaina yra svarbi. M. Štukėnas perspėja: „Reikia nepamiršti, kad pats vartotojas yra atsakingas už tai, kas pas jį įrengta sklype, tad rekomenduoju išsiaiškinti, ar įrangos parametrai atitinka šiuo metu galiojančius teisės aktus. 

Renkantis pigesnį įrangos ar paslaugų pasiūlymą, būtina panagrinėti darbų sąmatą, išsiaiškinti, koks yra siūlomas sprendimas, nes nuo to priklauso nuotekų įrenginių darbas. 

Reikia ištirti gruntą, sužinoti, ar jis sugebės sugerti valytą vandenį, ar reikia ieškoti kitokio sprendimo. Tokie klausimai derinami iš pat pradžių, apžiūrint objektą, ir nuo sprendinių priklauso, ar naujakurys galės normaliai naudotis nuotekų valymo įrenginiu, ar jis nepatvins.“  

Specialistas taip pat perspėja pasidomėti papildomais darbais. „Pavyzdžiui, ar mažesnę sąmatą siūlanti įmonė paskaičiavo atliekamo grunto išvežimą, ar jis bus paliktas sklype. Be to, vietinius nuotekų valymo įrenginius reikia prižiūrėti, o kad priežiūra nebūtų galvos skausmas, geriausia pasirašyti priežiūros sutartį su valymo įrenginius įrengusia bendrove. Labai svarbu, kad nevalytos nuotekos nepatektų į gamtą, nes tokiu atveju valymo įrenginys neatlieka savo funkcijos“, – paaiškina bendrovės „Inžinerinė gama“ vadovas.

Bendrovės „Inžinerinė gama“ nuotr.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video