Top Baneris

(Ne) nutolę nuo miesto: Kanados miškų prieglobstyje – ikoninis off-grid namas

2022 gruodžio 1 d.
w21109 062Tik SA
Pasidalykite straipsniu

Vida Kuzmickaitė

Kanadiečių architekto Paulo Kariouko (studija „Kariouk Architects“) suprojektuotas namelis „m.o.r.e.“ tapo ikoniniu modernaus off-grid gyvenimo pavyzdžiu. Visiškai nuo tinklo atsijungusių namų koncepciją ir tvarumo filosofiją puoselėjančio architekto manymu, ateityje tokių namų vis daugės, todėl jo atstovaujama studija jau šiandien kuria drąsius eksperimentus. Kanados miškuose iškilusio namo „m.o.r.e.“ plotas – 90 kv. m. Jis yra atsijungęs nuo bendrųjų inžinerinių tinklų, atokiau nuo miesto, be to, išsiskiria tvariais sprendimais.

P. Karioukas pabrėžia, kad yra miestietiško gyvenimo būdo šalininkas, o off-grid terminas reiškia tik tai, kad namas atsijungęs nuo bendrųjų inžinerinių tinklų. Nepaisant to, kaip pažymi architektas, dažnai atrodo, kad žmonės įsivaizduoja, esą off-grid namas yra visiškai atsijungęs ne tik nuo bendrųjų tinklų, bet ir nuo bendro miesto gyvenimo – tarytum tai būtų namas pačiame dykumos viduryje.

w21109 374 Pano 1

„Bet kuris miesto pastatas gali pats pasigaminti elektros energiją savo poreikiams, to reikia siekti, tačiau dalytis bendru vandens tiekimu ir nuotekomis kol kas yra daug efektyviau nei kiekvienam pastatui savarankiškai rinkti ir valyti vandenį bei tvarkyti atliekas“, – mano architektas.

Visgi projektuodamas off-grid namą sau, architektas siekė sukurti ypatingą erdvę, kurioje galėtų nevaržomai mėgautis ramybe gamtos apsuptyje. Namelis „m.o.r.e.“ net 5 km nutolęs nuo kelio – jis pastatytas atokioje miškingoje teritorijoje, kurioje nenumatoma kaimynystė.

Individualūs sprendimai

„Mano butas mieste visiškai paklūsta miesto taisyklėms ir struktūrai, jame neturiu galimybės įlieti reikšmingo architektūrinio indėlio, tuo tarpu nedidelio off-grid namelio architektūriniai ir kiti sprendimai visiškai paklūsta mano kontrolei. Nepaisant to, kad šio nuošalesnio statinio kūrimas teikė džiaugsmo, siekiau būti kiek įmanoma labiau atsargesnis ir rėmiausi australų architekto Glenno Murcutto terminu, kad šie namai „lengvai liestų žemę“, – teigia P. Karioukas.

wDSCF8208

Off-grid namai išsiskiria tuo, kad naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius, pavyzdžiui, saulės ar vėjo energiją. P. Karioukas įsitikinęs, kad šie sprendimai reikalauja ypatingo lankstumo:

„Atsijungus nuo tinklų reikia atkreipti dėmesį ir priimti tokius dalykus kaip oro nepastovumas. Svarbu pabrėžti, kad nors saulės moduliai ir baterijos ir toliau vis labiau tobulės, visada bus dienų ir savaičių, kai saulės energija bus ribota. Šiandien jau retai pasitaiko, kai neprijungtas prie tinklo namas neturi atsarginio generatoriaus.“

Architekto teigimu, nepastovus klimatas galėtų skatinti plačiąją visuomenę normuoti energiją: „Jei visi gautų tik X galios per dieną, jie, žinoma, nustatytų prioritetus ir taip pat daugiau dėmesio kreiptų į tokius dalykus kaip oras. Pavyzdžiui, jei debesuotą dieną galėtų gauti tik 25 proc. X galios.“

„Mes galime siekti sukurti vis pažangesnes technologijas, tačiau akivaizdu, kad tai nėra ilgalaikis sprendimas, galiausiai žmonės turės gyventi vartodami mažiau energijos, medžiagų, vietos ir pan.“, – pabrėžia architektas.

Namelis „m.o.r.e.“: tvarūs sprendimai

Namelio „m.o.r.e.“ architektūra apverčia įprastinių, visiškai į gamtinį landšaftą įsiliejusių off-grid namelių koncepciją. Architektai greta ežero suprojektavo virš žemės iškilusį ir nuo kraštovaizdžio vizualiai atsiskyrusį, tvarų statinį, kuris tarytum lengvai liečia žemę.

Namo statybai buvo naudojama kryžmai sluoksniuotų medienos plokščių (CLT) sistema. Ši sistema leido pasiekti gerą šiluminę varžą, šiluminį komfortą bei statinio sandarumą. Buvo pasirinktas 3 sluoksnių CLT, kurio atsparumą ir tvirtumą užtikrina speciali lankstymo technologija.

Namelį aukščiau žemės iškėlė plieniniai poliai, leidę sumažinti betoninių pamatų dydį ir CO2 pėdsaką. Papildomai buvo išsaugotas vandens baseinas ir išvengta erozijos, taip pat paaukštinta statybų zona.

Namelis „m.o.r.e.“ atsijungęs nuo bendrųjų inžinerinių tinklų, jame naudojama atsinaujinanti saulės energija. Šilumą užtikrina didelio efektyvumo vadinamoji žaliosios anglies malkinė krosnis. Vėsinimui naudojama kryžminė ventiliacija.

Taip pat tvarumo rodiklių padeda siekti ir viena namelio „m.o.r.e.“ misijų – padėti išsaugoti nykstančių rudųjų šikšnosparnių natūralią buveinę.


Pasidalykite straipsniu
offgrid biblioteka
offgrid biblioteka
Komentarai

Rekomenduojami video