Miesto sociologo paskaita: architektūra kaip dalijimosi platforma 

Miesto sociologo paskaita: architektūra kaip dalijimosi platforma 

akva 2023 5 177 scaled
Justės Pečiulytės dizainas

Nors architektūros „žvaigždės“ peikia Venecijos architektūros bienalę kaip nevertą architektūros (meno!) vardo, tarptautinius laurus skina į žmones orientuotos architektūros kūrėjai. Vienas tokių yra LACOL Arquitectura Cooperativa kolektyvas, 2022 metais pelnęs garbingiausią Europos apdovanojimą – Mies van der Rohe premiją „Naujos architektūros“ kategorijoje.

Kaip ir jų tveriama architektūra, LACOL Arquitectura Cooperativa yra grįstas bendruomeniškumu. Šis architektų kooperatyvas 2009 metais buvo įkurtas Barselonoje, Ispanijoje. Biuras veikia kaip darbuotojų kooperatyvas, grįstas horizontalia darbo sistema. Šiuo metu jame dirba 12 kooperatyvo narių ir 7 darbuotojai, iš jų 4 praktikantai ir 2 licencijuoti architektai bei architektas-braižytojas.

LACOL kolektyvas

Ispanų architektų biuro LACOL Arquitectura Cooperativa kolektyvas

Jie siekia sukurti bendruomenės infrastruktūrą, palaikančią gyvenimo tvarumą kaip pagrindinę ekologinio socialinio perėjimo priemonę, pasitelkiant architektūrą, kooperatyvizmą ir dalyvavimą. Jie tiki, kad miestą pakeisti gali aktyvus jame gyvenančių žmonių įsitraukimas ir aktyvi veikla.

Puikus tokios prieigos pavyzdys – La Borda kooperatyvo būstas Barselonoje yra savarankiškai, „iš apačios“, organizuota nekilnojamojo turto plėtra, atvėrusi kelią nepasiturintiems gyventojams įgyti nespekuliacinį būstą, užtikrinantį orias gyvenimo sąlygas. Jame yra 28 butai (40, 60 ir 75 m² ploto) ir kelios bendruomenės erdvės: virtuvė-valgomasis, skalbykla, daugiafunkcė erdvė, svečių kambariai, sveikatingumo erdvė, sandėliukai ir išorinės bei pusiau išorinės erdvės, tokios kaip terasa, dviračių stovėjimo aikštelė ir terasos.

Architektūros kokybės vystymo asociacijos kvietimu, birželio 8 d. paskaitą apie pamatinį kūrybos principą – Architecture as a Platform for Sharing („Architektūra kaip dalijimosi platforma“) (paskaita anglų k.) – skaitys architektas, miesto sociologas Carlesas Baigesas Camprubís. Jis aptars, kaip kooperatyvinio būsto projektai gali būti pasitelkti eksperimentuojant kolektyvinio būsto statyboje. Tai leidžia įveikti kai kuriuos įprasto valstybinio ir privataus būsto plėtros suvaržymus. Kooperatyvo modelio ypatumai suteikia galimybę kvestionuoti iš anksto nustatytas vertybes ir praktiką.

Carles Baiges Camprubi

Lektorius – architektas, miesto sociologas Carlesas Baigesas Camprubís

Pasak lektoriaus, architektūra turi būti reaktyvi. Norint permąstyti aplinkos ir bendruomenės sugyvenimo santykį, būtina iš naujo apibrėžti perėjimą tarp viešojo ir privataus, „išblukinant“ griežtas namų erdvės ribas. Taip pat svarbu permąstyti naujas kolektyvines programas, pritaikytas kiekvienos bendruomenės sambūvio modeliui. Erdviniu požiūriu, judėjimo koridoriai kartu su kooperatyvo bendruomeninėmis erdvėmis atlieka pagrindinį vaidmenį tokiame pastate. Tai iš tikrųjų gali stiprinti sambūvį ir socializaciją tarp kooperatyvo narių, taip pat su visa kaimynija.

C. B. Camprubí paskaita – paskutinė iš 2023 m. pavasarį vykstančio Architektūros kokybės vystymo asociacijos rengiamo paskaitų ciklo „Naujasis Existenzminimum: architektūros kokybės klausimai“, skirto minimalaus būsto miesto viešųjų erdvių kokybės klausimams aptarti. Juo kviečiame architektūros profesionalus ir visuomenę reaguoti į pastarųjų metų tendencijas, klimato krizės keliamus iššūkius, ir apmąstyti, kaip, traukiantis miesto viešosioms ir būsto erdvėms, vis dažniau patenkant į krizines (karščio bangų, liūčių, etc.) situacijas, užtikrinti žmogui būtiną gyvenimo kokybę. 

Ciklą, kurio partneris yra žurnalas „Statyba ir architektūra“ / SA.lt ir kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, sudaro 5 paskaitos.

DATA: penktoji ciklo paskaita vyks 2023 m. birželio 8 d. (ketvirtadienį).

Paskaitoje laukiami visi: tiek architektai profesionalai, tiek kraštovaizdžio ar paveldo specialistai, sociologai, politikai, žmonės, neabejingi savo aplinkai, ateičiai.

Programa

10.30–11.00 Registracija ZOOM platformoje;

11.00–12.30 Architecture as a Platform for Sharing („Architektūra kaip dalinimosi platforma“) (paskaita anglų k.) (lekt. architektas, miesto sociologas Carles Baiges Camprubí | LACOL Arquitectura Cooperativa; moderuoja Matas Šiupšinskas);

12.30–12.45  klausimai / atsakymai.

Paskaita (nemokama) vyks nuotoliniu būdu ZOOM konferencinėje platformoje (užsiregistravusieji pakvietimą gaus el. paštu). 

Registruotis BŪTINA: https://arch-akva.lt/straipsniai/naujasis-existenzminimum-5-dalis/

Organizatorius: Architektūros kokybės vystymo asociacija

Partneris: žurnalas „Statyba ir architektūra“ / SA.lt

Ciklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Apie lektorių

Ispanų architektas, miesto sociologas Carlesas Baigesas Camprubís yra vienas Architektų kooperatyvo LACOL, pelniusio 2022 Mies van der Rohe prizą „Naujos architektūros“ kategorijoje, steigėjų.

C. B. Camprubís yra architektas, mokytojas ir miesto sociologas. Mokėsi architektūros Barselonos architektūros mokykloje (ETSAB / UPC (2011)) ir dalyvavimo proceso Katalonijos atvirajame universitete (UOC (2012)). 2015 m. jis įgijo Miesto sociologijos magistro laipsnį Amsterdamo universitete (Nyderlandai).

C. B. Camprubío domėjimo ir veiklos sritis – socialiniai ir erdviniai klausimai, savo žinias jis taiko projektuose ir tyrimuose, susijusiuose su gyventojų dalyvavimu architektūroje, miestų planavime ir kooperatyvo būstuose. Jis koordinavo ir kartu redagavo leidinius „Kolektyvinė statyba. Dalyvavimas architektūroje ir urbanistikoje“ (Building Collectively. Participation in Architecture and Urban Planning, 2018) ir „Gyventi bendruomenėje“ (Habitar en comunidad), kartu su Catarata leidykla (2018).

C. B. Camprubís šiuo metu dėsto BAU (Barselonos menų ir dizaino koledže), UC DAVIS (Kalifornijos universitete) ir kitur.

Temos: Carles Baiges Camprubí

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai