Top Baneris

Medinė statyba plinta vis sparčiau: vienur tai tradicija, kitur – tvari naujiena (2)

2023 kovo 14 d.
Medinė architektūra, užsienio objektai, tvarieji pastatai AustralijojeTik SA
Pasidalykite straipsniu

2022 metais Australijos vyriausybė paskelbė „Medinės statybos programą“, kad paskatintų medinės statybos populiarumą įvairios funkcijos objektuose ir pasiekti kuo didesnį energetiškai pasyvių pastatų statybų skaičių. Šiai programai buvo skirta 300 mln. dolerių, aplikuojantys projektai gali varijuoti nuo komercinių, administracinių iki edukacinių ir sveikatos įstaigų, o kai kuriais atvejais ir gyvenamųjų pastatų. Australija yra pasiryžusi „auginti“ medinius pastatus, kurie atspindėtų gamtinę estetiką ir tvarią statybų viziją.

f0b2207da94ea642679e2dafc46ccd29
Nuotr. Tome Roe
Pavadinimas: „25 King“ administracinis pastatas
Vieta: Brisbanas
Architektai: „Bates smart“
Kartu bendradarbiavo: „Aurecom Engineers“
Plotas: 14,965 m2
Metai: 2018
Pasikeitus vietiniams gaisrinės saugos įstatymams, tapo įmanoma statyti aukštesnius medinius objektus, vienas iš kurių – 10-aukštis administracinis pastatas, šiuo metu laikomas didžiausiu iš aukščiausių medinių konstrukcijų objektų Australijoje. Kas įspūdingiausia – projekte daugiausia panaudota iš Europos atvežti medienos gaminiai, CLT, skirti pastato statybai, bet pačioje Europoje nedaug kur galime pastebėti didesnius medinių konstrukcijų pastatus. CLT yra itin tankiai sluoksniuota mediena, kuri yra atsparesnė degimui nei įprastas medis, bet yra lengva, pasižymi net 15 kartų geresnėmis izoliacinėmis savybėmis nei mūras ir 400 kartų atsparesnė nei plienas. Pastato eksterjero sprendimuose medžio praktiškai neliko – fasadus visiškai juosia stiklo apdaila, tad galima tik subtiliai įžvelgti medines detales.

Australijos miškų ir medienos gaminių (angl. Forest and Wood Products Australia) organizacijos tyrimai parodė, kad didžiausią potencialą aplinkos gerinimui turi gyvenamieji, administraciniai ir edukacinės funkcijos pastatai. Daugiaaukštė medinė statyba iš principo yra gana sudėtinga užduotis tiek architektams, tiek inžinieriams, kadangi tai yra mažiau išnagrinėta sritis, kuriai taikoma griežtesnė įstatyminė bazė. Tačiau tai turi be galo privalumų tiek statybų aikštelėje, įskaitant greitesnį statybų procesą, mažesnį konstrukcijų svorį ir kainą, tiek tvarumo ir estetikos aspektais.

15941030236389 190117 Pingelly 0592
Nuotr. Peter Bennetts
Pavadinimas: „Pingelly“ poilsio ir kultūros centras
Vieta: Pingelis, Vakarų Australija
Architektai: „Iredale Pedersen Hook Architects“
Kartu bendradarbiavo: Patrick Beale
Metai: 2018

Vos virš tūkstančio gyventojų turinčiame miestelyje vakarų Australijoje, kurio bendruomenę vienija sporto užsiėmimai, pastatytas „INDE Awards 2022“ architektūros apdovanojimą pelnęs medinių konstrukcijų bendruomenės centras. Aktyvi veikla ir sportas atlieka didelės svarbos vaidmenį vietinių aborigenų kultūriniame ir socialiniame gyvenime, todėl tai lėmė šio centro funkcinę struktūrą.

Keturi pastato paviljonų korpusai erdviškai susijungia per bendrą ilgą verandą, kurioje yra aktyvaus laisvalaikio zona, apsaugota nuo smarkių vėjų ir stiprių saulės šviesos spindulių. Ši veranda yra pritaikyta neįgaliesiems, suteikia lanksčias erdves įvairioms veikloms visus metus, nuo jos taip pat galima stebėti ir sporto aikštyno veiklą, o pabaigoje suformuota socialinių susibūrimų erdvė, kepsninių zona ir vaikų žaidimų aikštelė. Daugiafunkcis sporto komplekso konstrukcijoms panaudota LVL (laminuota faneros mediena) karkaso sistema, o pačios konstrukcijos ypatybė – atramos ir sijose naudojama sudurtinė struktūra, tad nereikia papildomų mechaninių sujungimų. Sporto salės apdaila padengta perdirbtomis izoliacinėmis juostomis, kurios užtikrina aukštą šilumos izoliacijos lygį ir puikias akustines savybes, o pietvakarių fasadas padengtas gofruoto stiklo pluošto plokštėmis, pro kurias patenka dienos apšvietimas.

Pagrindinis objekto tikslas – sukurti bendruomenę vienijantį tvarios medinės statybos pastatą, kuris atspindėtų vietinių poreikius bei būtų lengvai prižiūrimas ir ilgaamžis. Medis panaudotas tiek pastato konstrukcijose, tiek jo apdailoje. Virš tūkstančio tonų medienos buvo atvežta iš pietvakarių miškų, o apdirbta – vietoje.

the exchange kengo kuma architecture public leisure sydney australia dezeen 2364 col 8
Nuotr. Martin Mischkulnig
Pavadinimas: „The exchange“ viešoji biblioteka ir laisvalaikio centras
Vieta: Sidnėjus
Architektai: „Kengo Kuma & associates“
Kartu bendradarbiavo: „Lendlease“, „ASPECT Studios“
Plotas: 6,680 m2
Metai: 2019

Medinę architektūrą pamilęs japonų architektas Kengo Kuma pristatė pirmąjį savo kūrinį Australijoje. Autoriaus tikslas – sukurti vietinės reikšmės dominantę, atpažįstamą iš visų netoliese esančių viešųjų erdvių. Erdvė, kuri apsupa ir „suapvalina“ patį objektą, kad jis taptų lengvai pastebimas ir apeinamas, ir sukuria šios architektūros koncepciją. Dinamiškas pastato fasadas yra tarsi sluoksniuojamas: parinkta permatoma apdaila, stiklas, kuri sukuria peršviečiamumo ir prieinamumo jausmą, o vėliau visas pastatas „apvyniojamas“ medžio lentomis lyg siūlų kamuoliu, kuris nurieda ir susijungia su aikšte prie pastato, nurodydamas kelią, vedantį vidun. Tokiu būdu pirmas aukštas tampa gatvės pratęsimu, kviečiančiu toliau tęsti socialines veiklas pastato viduje, kuriame įsikūrė vaikų darželis, biblioteka, turgelis ir restoranas.

Spontaniška dinamika ir ryšis su išore išlaikomas per visus 7 pastato aukštus, kuriuose atsiranda nereguliarios terasos. Neryškus barjeras tarp interjero ir eksterjero suteikia žavesio ir energijos pačiam projektui, kartu viduje esantis lankytojas jaučiasi apsaugotas pastatą juosiančio medinio „kiauto“. Nors pats objektas pastatytas iš betono konstrukcijų, pastate panaudota apie 20 tūkst. metrų lanksčios spygliuočių medienos detalių, kurios susipina viena su kita, sukurdamos žaismingą struktūrą aplink pastatą. „Mūsų tikslas – sukurti tokią architektūrą, kuri būtų atvira ir apčiuopiama, pasiekiama bendruomenei. Tai atsispindi žiedinėje geometrijoje, kuri sukuria prieinamą ir iš visų pusių atpažįstamą pastatą“ – sako projekto kūrėjas K. Kuma.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Dmitrijus

    2023-03-21, 21:46  

    Labai idomus konceptiniai sprendimai panaudojant tokia „paprasta” medziaga.

  • E.O.

    2023-03-15, 11:01  

    Atėjo metas keisti „Gaisrinės saugos pagrindinius reikalavimus” pagal laikmečio dvasią?

Rekomenduojami video