Top Baneris

Marijampolės vandentvarkos ūkyje – esminės pertvarkos

2014 gruodžio 8 d.
Pasidalykite straipsniu

Į prioritetinę Lietuvos aplinkosaugos sritį – vandentvarką – pastaraisiais metais investuojamos milijoninės lėšos leido užtikrinti ne tik sparčią teikiamų paslaugų plėtrą, bet ir jų kokybės augimą. Akivaizdžiais pokyčiais jau gali džiaugtis ir Marijampolės savivaldybės gyventojai. Ambicingus projektus įgyvendinanti bendrovė „Sūduvos vandenys“ nuosekliai didina centralizuoto vandens tiekimo bei nuotekų tvarkymo paslaugų prieinamumą, vandens patikimumą ir efektyviai sprendžia aplinkosaugos problemas.

 

Investuota beveik 90 mln. litų

Jau penktą dešimtmetį skaičiuojančios įmonės direktorius Algis Kadišius pripažino, kad „Sūduvos vandenys“ sprendžia panašias problemas, su kuriomis tenka susidurti ir visoms kitoms šalies vandentvarkos įmonėms. „Nesame kuo nors išskirtiniai, vandentvarkos ūkis Lietuvoje buvo plėtojamas panašiu laikotarpiu“, – kalbėjo įmonės vadovas.

Vien 2008–2013 metais „Sūduvos vandenys“ įgyvendino 10 skirtingos apimties ir pobūdžio projektų, į kuriuos bendrai investuota kiek daugiau nei 86 mln. litų. Didžioji lėšų dalis skirta iš Europos Sąjungos (ES) Sanglaudos fondo, likusi dalis – valstybės biudžeto ir Marijampolės savivaldybės pinigai.

Bene reikšmingiausias pastarųjų metų projektas – naujų nuotekų dumblo apdorojimo įrenginių statyba Marijampolėje. „Tai pats didžiausias ir brangiausias įmonės įgyvendintas projektas, kurio vertė – beveik 27 mln. litų, tačiau jis išsprendė ir didžiausias mūsų problemas“, – pasakojo „Sūduvos vandenų“ vadovas A. Kadišius.

Iki tol faktiškai visas nuotekų valykloje susidarantis dumblas būdavo kaupiamas 16-oje atviro tipo dumblo sausinimo aikštelių. Nors po metų sausinimo dumblo sumažėdavo, tolesnis jo naudojimas dėl keliamų reikalavimų būdavo ribotas, tad dumblo apimtys nuotekų valyklose kasmet didėdavo.

 

Gerokai sumažino dumblo tūrį

Įgyvendinus projektą Marijampolėje buvo pastatytas pūdytuvas su sausinimo įranga, dujų turbina, dumblo džiovinimo įrenginys ir išdžiovinto dumblo saugojimo aikštelė. Modernūs įrenginiai apdoros ne tik Marijampolės, bet ir Vilkaviškio, Kalvarijos, Šakių bei Kazlų Rūdos nuotekų valyklose susidarantį dumblą.

„Naujoji dumblo sausinimo sistema leidžia gerokai sumažinti susidarančio dumblo kiekį. Išdžiovintas dumblas pavirsta granulėmis – iš 450 kubinių metrų dumblo, susidarančio per parą, gaunamos 5 tonos granulių.

Tačiau problemos 100 procentų neišspręstos, nes kol kas tolesnio apdoroto dumblo naudojimo galimybės neapibrėžtos. 2015–2020 metais bus priimti sprendimai, ar dumblą teks tiekti į didžiąsias deginimo jėgaines. Mūsų atveju arčiausiai – Kaunas, tačiau galbūt statysime savo katilinę“, – svarstė įmonės vadovas.

Jau dabar dumblo pūdymo metu „Sūduvos vandenys“ išgauna metano dujas, kurias deginant turbinoje gaminama elektros energija, visiškai tenkinanti naujo dumblo apdorojimo cecho poreikius, o pažangios dumblo apdorojimo įrenginių technologijos prisideda prie grunto ir požeminio vandens taršos mažinimo.

 

Plėtra neaplenkia ir gyvenviečių

Svarbiausių įmonės strateginių tikslų sąraše – ir vandens tiekimo bei nuotekų šalinimo tinklų plėtra. Nuveikti darbai kokybiškas centralizuotas vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas užtikrino jau tūkstančiams naujų vartotojų.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video