Top Baneris

Lukiškių aikštės rekonstrukcijos autoriai atsižvelgė ir į visuomenės pastabas

2015 birželio 9 d.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus miesto vadovams pristatytas pakoreguotas Lukiškių aikštės sutvarkymo projektas. Jį pateikė architektas Rolandas Palekas, kurio projektas „Ramybė“ prieš kelerius metus vykusiame konkurse buvo pripažintas geriausiu, bet vis dėlto sulaukė pastabų. Kritikuota ir pernelyg didelė jo sąmata.

„Po konkurso projektui pastabų pateikė tiek Vyriausybės atstovai, įvairių nuomonių sulaukta žiniasklaidoje ir viešojoje erdvėje. Jas buvo privalu įvertinti koreguojant aikštės sutvarkymo projektą. Peržiūrėjome dar kartą visa, kas vertinga, ko negalima perdaryti, taip pat svarstėme, kokiomis detalėmis galima papildyti projektą“, – sakė architektas R. Palekas.

Anot jo, atnaujintame variante koreguoti du dalykai: pirmiausia atsižvelgta į visuomenės pastebėjimus, kad projekte numatyta per mažai žaliųjų zonų. Taip pat koreguota ir kritikos sulaukusi projekto įgyvendinimo sąmata.

Architektai kėlė sau užduotį Lukiškių aiškę labiau įkomponuoti į Gedimino prospekto erdvinę struktūrą. Žvelgiant iš viršaus, Lukiškių aikštė yra kur kas didesnė nei esančios kitos šalia centrinės miesto gatvės. Tad reprezentacinės aikštės dalies mastelį siūloma mažinti ją decentralizuojant, plečiant rekreacinę erdvę.

AAZ_7689

Pagal pasiūlytą koncepciją, projektą sudarytų trys sudedamosios dalys: reprezentacijai skirtas plotas, liepų žiedas bei kultūrinė dalis su čia išsidėsčiusiais paviljonais. Anot R. Paleko, pastarąją būtų galima įgyvendinti atskiru etapu.

„Dabar esantį vėliavos stiebą reprezentacinėje dalyje matyčiau ir ateityje. Atsisakyti simetrijos ir stiebą palikti ne centre siūlome sąmoningai. Šitaip atsiranda daugiau įvairovės, o stiebas centre tarsi pasako, kad daugiau čia nieko negali būti“, – komentavo R. Palekas.

Ketvirtadalis aikštės dangos būtų kieta, laisvo piešinio akmens trinkelės. Aplink vėliavos stiebą bent jau laikinai, iki apsisprendžiant dėl memorialo, siūloma palikti žvirgždą. Formuojant žaliąjį žiedą, vietomis medžiai būtų retinami, o vietomis – tankinami. Bet kuriuo atveju, medžių skaičius liktų nepakitęs. Rekreacinėje dalyje būtų formuojamos žaliosios salelės su suoliukais poilsiui, geriamojo vandens taškais, galbūt ir fontanu. Arčiau gatvių siūloma augalų įvairovė – mažesni ir vešlesni krūmai labiau slopintų automobilių triukšmą.

„Vieną savaitgalį aikštėje buvo surengtas renginys, jo metu turėjome puikią progą pasitikrinti, ką aikštėje matytų vilniečiai. Jie galėjo makete modeliuoti aikštę savo nuožiūra. Pastebėjome, kad šioje vietoje miestiečiai norėtų matyti bemaž parką, o ne aikštę. Tad ir mūsų pasiūlytas variantas bus tarsi parko ir aikštės derinys“, – sakė architektas R. Palekas.

„Labai pozityviai vertinu šį projektą, jis tikrai puikus. Miestiečiai tikisi, kad tai būtų reprezentacinė vieta, kita vertus, kad nebūtų viskas užklota akmenimis ir kad būtų pakankamai žalios zonos pabūti su vaikais, pasėdėti ant suoliukų ir pasidžiaugti miestu bei vasara. Šis projektas puikiai suderina tuos dalykus“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Jeigu sostinės savivaldybės specialistai nebeturės esminių pastabėjimų dėl projekto, jis bus teikiamas Vyriausybei dėl įgyvendinimo.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video