Rudenį Dubajuje atidarytoje „EXPO 2020“ Lietuvą, kaip augančią, darnią ir modernią valstybę reprezentuoja architektų iš studijos „Baukas“ statinys „Openarium“.
Grakštus ir spalvingas medinis pastatas darniai įsiterpia tarp Slovėnijos ir Švedijos paviljonų, kurių konstrukcijose taip pat dominuoja medis.
Idėja gimė pajūryje
Viena iš studijos įkūrėjų Edita Bružikaitė pasakoja, jog paviljono idėja gimė architektų kolektyvui laiką leidžiant Lietuvos pajūryje. Tuomet buvo pradėta svarstyti, kokiais architektūriniais sprendimais milžiniškos apimties tarptautinėje parodoje Lietuvos paviljonui galima pritraukti kuo daugiau dėmesio.
„Organizavome kelių dienų poilsinį workshopą pajūrio gamtoje, kur ir gimė paviljono idėja. Tikime, kad Lietuva yra atvira valstybė, kurioje gali augti ir vystytis kūrybingų žmonių idėjos, verslas, mokslas. Idėjinis atvirumo kodas buvo tęsiamas architektūrinėje išraiškoje – parodos lankytoją pasitinka šviesus, ažūriškas įėjimo portalas, atvira ir aiški paviljono vidaus struktūra. Suvokdami EXPO parodų intensyvumą, vizualinės įvairovės ir informacijos gausą, kurią patiria lankytojas, siekėme kurti ramios ir jaukios architektūrinės išraiškos paviljoną“, – teigė E.Bružikaitė.
Tikslo siekė kryptingai
15 arų sklype stovinčio ir šiuo metu lankytojus priimančio pastato autoriai, architektų studija „Baukas“, geriausio paviljono idėjos konkursą laimėjo neatsitiktinai. E.Bružikaitė pasakoja, jog tam buvo ruošiamasi kryptingai.
„Pasaulinių parodų tema ir projektavimo specifika domimės jau nuo 2012 metų. Turime konkursinę Lietuvos paviljono kūrimo ir projektavimo patirtį parodoje „EXPO2015“ Milane, todėl naujo iššūkio ir architektūrinio konkurso EXPO 2020 Dubajuje labai laukėme.
Laimėjus konkursą džiaugėmės gana trumpai, nes netrukus prasidėjo labai intensyvus techninio projekto rengimo ir projekto derinimo Dubajuje etapas, kurį įveikus džiaugsmo buvo nemažiau nei laimėjus konkursą“, – sako architektė.
Viena iš projekto sumanytojų sako, jog aplankius pasaulinę parodą parsivežė geriausias emocijas.
„Įvykių ir įspūdžių koncentracija yra didžiulė, smagu, kad tokia paroda savo turiniu pasiekia labai įvairaus amžiaus ir skirtingų interesų žmones. Didelį įspūdį paliko galimybė pamatyti ir patirti EXPO renginio organizatorių profesionalumą, darbo ir bendravimo kultūrą.
Mūsų projekto atgarsius, lankytojų įspūdžius, šiuo metu geriausiai perteikia paviljone dirbančių lietuvių gidų komanda. Išgirstame, kad daugelis erdvinių sumanymų veikia: žmonės linkę ramiai domėtis ekspozicija, prisėdę stebėti erdvę nuo projektuotų amfiteatrinių laiptų, o paviljono balkone malonu leisti laiką susitikimų, renginių metu“, – tvirtina E.Bružikaitė.
Reikalavimai – tvarūs sprendimai
Lietuvos paviljone dominuoja mediena – tai vienas iš tvarumo simbolių statybų rinkoje. Tvarumo priemonės ir reikalavimai buvo gana aiškiai apibrėžti parodos organizatorių gairėse, sako E.Bružikaitė.
„Atsižvelgiant į jas, taip pat į tai, kad po parodos paviljonai turėtų būti demontuoti, rinkomės naudoti kuo daugiau perdirbamų medžiagų, mediena yra viena iš jų. Pastato konstrukcinė schema kurta taip, kad ją būtų nesunku demontuoti, naudota daug surenkamų sistemų, tiek pastato eksterjere, tiek interjere.
Paviljonas „Openarium“ ant stogo taip pat turi sumontuotą saulės elektrinę. Paviljono tūris yra kompaktiškas, lyginant su kitais parodos dalyviais, tai taip pat turi įtakos mažesniems pastato vėsinimo kaštams“, – teigė E.Bružikaitė.
Prie projekto dirbo MB „Baukas“ architektai: Edita Bružikaitė, Mantas Čekaitis, Mindaugas Bučas. „Architect of Record“ studijos Dubajuje „A2Z architectural and engineering consultancies“ komandos architektai Makram Younis, Isabella Colangelo prisidėjo prie projekto įgyvendinimo ir jo projekto vykdymo priežiūros.
„Mūsų studija kūrė paviljono architektūrą, vidaus erdvių funkcinius ir erdvinius sprendimus, interjero sprendimus paviljono administracijos patalpoms. Paviljono vidaus ekspoziciją ir šių erdvių interjero kompozicijas kūrė kitos įmonės“, – pridūrė architektė.
Statybų akimirkos:
1 komentaras. Leave new
Deja tai „statinys” bet ne pastatas…
Ir vėl visur vėluojama. 😜