Top Baneris

Lietuvių architektų eksperimentas: unikalios formos namo projektas (3)

2022 balandžio 6 d.
YCL architektų eksperimentasTik SA
„YCL Studio” nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vos 50 km už Vilniaus iškilsiančio namo „NRH“ tūris netikėtai sudrums miško ritmą ir jį papildys dinamiškomis formomis, kurios mainysis žengus vos vieną žingsnį ir pakeitus žiūrėjimo kampą. Iliuzinis 182,6 kv.m namo projektas Lietuvoje – originalus architektų studijos „YCL“ eksperimentas.

Eksperimentinis kūrybos kelias

„Kiekvienas darbas yra savotiškas eksperimentas“, – sako architektų studijos „YCL“ partneris, architektas Aidas Barzda, pabrėžiantis, kad naujausias projektas buvo vienas „drąsesnių“ kūrybinių variantų.

Eksperimentinis namas Vilniuje
Išskirtinis architektų projektas
„YCL Studio” iliustracija

„Klientas ateina kažką žinodamas, kažko nežinodamas, o mes, architektai, bandom pateikti projektą namo, kuriame būtų patogu gyventi. Bet jeigu į projektą giliniesi kaip profesionalas, gali atrasti papildomų sąsajų, paslėptų minčių. Didžiausias eksperimentas ir yra tai, kad žmogui projektą turi būti paprasta suprasti ir naudoti, o architektui projektas tampa logine užduotimi ir tyrinėjimų objektu.“

Išskirtinė vieta

„NRH“ projekto architektas A. Barzda pasakoja, kad šį projektą sukurti paskatino statiniui numatyta išskirtinė vieta gūdžiame miške: „Tokių vietovių yra labai nedaug, jos retos. O ir pats miškas, jo įvairovė įkvėpė sukurti projektą, kurio architektūra atspindėtų miško daugiasluoksniškumą.“

Architektas išskiria, kad buvo siekiama paprasta tūrine išraiška atrasti tūrį, kuris galėtų kisti su kiekvienu pasisukimu ir skirtingu priėjimu. Viena namo pusė primena paprastą šlaitinį namą, kita – tarytum šlaitinio namo negatyvas. Visos kitos namo dalys yra jungtis tarp šių dviejų fasadų.

Centrinė namo dalis, kuriame labiausiai matomas šlaito banguotumas skirtas virtuvės – valgomojo ir svetainės – poilsio erdvėms. Vienoje namo pusėje įrengta vaikų zona, kurioje yra du atskiri kambariai: vienas skirtas žaisti ir mokytis, o kitas – miegui. Prie įėjimo yra pagrindinis vonios kambarys su visa reikalinga įranga. Įėjimo zonoje yra paslėptas įėjimas į požeminę ūkinę patalpą šildymui, kondicionavimui ir nedideliam vyno rūsiui. Kitoje namo pusėje yra du erdvūs miegamieji su atskira drabužine ir poilsiui skirta vonia.

Subtilus medžiagiškumas

Namo statybai numatytos tvarios medžiagos – betonas, klinkerinės plytelės, paprasti balti ar natūralūs medžio paviršiai. 

„Šiuo metu tai tik projektas, tad namo medžiagos dar gali keistis. Pirminė mūsų mintis yra eksterjere ir interjere integruoti kietus paviršius – ne bandyti prisiderinti prie gyvos gamtinės aplinkos, o parodyti, kad namas, vertinant jo medžiagiškumą, nėra gyvas daiktas. Jis tarsi akmuo, kuris „numestas“ miško aikštelėje. Todėl šiam naujam objektui miške ir norėjom priskirti kitą, savotišką charakterį, tvirtą medžiagiškumą“, – dalinasi A. Barzda.

Ieškoti prasmės

Tvarūs, minimalistiniai, estetiški, kartais drąsesnės architektūros gyvenamųjų namų ar kitų statinių projektai pastaruoju metu vis dažniau pastebimi lietuvių architektų kūryboje. Visgi, anot architekto, sukurti ir įgyvendinti tokius projektus tikras iššūkis: „Žmogus dirba, taupo, ieško ir kartais vien suvokimas, kad būsimo būsto projektas gali būti kiek drąsesnis, jį šiek tiek išgąsdina. Juk vėliau nepavyks taip greitai pastatyti kažką kito. Todėl projektas turi būti lengvai suvokiamas paprastam žmogui (primenantis tai, apie ką jis svajojo), bet kartu architektas gali palikti kažką analizuotino ir įdomaus, jeigu labiau gilinasi į konkretų kūrybinį objektą.“

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
    Komentarai
    • Vidas

      2023-12-05, 11:45  

      Sėdi pikti „architektai” ir „ne architektai” prie tipinių projektų. Pavargsta, parašo piktą komentarą. Gal pavydi kūrybinės laisvės, o gal šiaip bloga diena. Nesuprasi tų meninkų.

    • architektas

      2022-04-07, 11:28  

      prisidengus „eksperimentiniu”, bandoma lįsti į neužstatomą plotą. Gal „eksperimentas” pavyks ir su „eksperimentine” dūmų uždanga pavyks prastūmti paprastą namą su komplikuotu stogu.
      Bukumas jaučiasi plane-daugiabučio „eksperimentas”.

    • ne architektas

      2022-04-07, 9:32  

      Baisu 🙂 Arba kvadratines ofisu dezutes arba tokie nesusipratimai. Architektai, kas jus per rusis????

    Rekomenduojami video