- „Masia Cabellut“ – privatus vynuogynas, esantis 30 ha slėnyje 50 km nuo Barselonos;
- Vilos rekonstrukcija užtruko dvejus metus – nuo 2020-ųjų iki 2022-ųjų.
- Intejero derinamos autentiškos detalės ir šiuolaikinis dizainas.
Svečių namai-vila „Masia Cabellut“
Vieta: Masllorenç miestelis, Katalonijos regionas, Ispanija
Rekonstrukcijos autorius: architektas Jordi Granada Font, Ispanija
Interjero autorės: architektė Laura Grigaravičiūtė, architektė Dovilė Aleknavičienė ir dizainerė Greta Zablackaitė, studija „Insidel“
Kraštovaizdžio architektė: Vaiva Marozienė
Pastato plotas: 1100 kv. m
Sklypo plotas: 30 ha
Rekonstrukcijos ir įrengimo metai: 2020–2022
Rangovas: „Constecnia“ (Ispanija)
Tekstas – Aušros Nyman
„Masia Cabellut“ – privatus vynuogynas, esantis gražiame 30 ha slėnyje, mažame Masllorenç miestelyje, 50 km nuo gyvybingo, niekada nemiegančio Barselonos metropolio ir apie 20 km nuo Viduržemio jūros pakrantės.
Vynuogyno centre pastatyta įspūdingą praeitį turinti vila, menanti dar Napoleono karų laikus, šiais metais buvo visiškai restauruota ir paversta jaukiu svečių viešbučiu įsimintiniems šeimos ar draugų renginiams bei pobūviams. Pastato rekonstrukcijos autorius – ispanų architektas Jordi Granada Fontis, interjero autorė – architektė Laura Grigaravičiūtė.
Istorinė šeimos vila, atvira piligrimams ir svečiams
Vila „Masia Cabellut“ savo istoriją pradėjo dar XII a., tačiau dokumentai su oficialiu antspaudu ir Ispanijos karaliaus parašu savininkui Josepui Bondo de la Bisbaliui del Penedésui buvo įteikti 1745 m., XVIII a. pabaigoje.
Tuo metu tai buvo svarbūs piligrimų ir kitų keliautojų nakvynės namai, vykstant senuoju Romos keliu. Ši istorinė vieta, Napoleono karų metu buvusi prancūzų kariuomenės prieglauda, visada gyvavo kaip šeimos verslas, per šimtmečius valdomas tik kelių savininkų.
Dabar „Masia Cabellut“ priklauso europietiškoms šeimoms – lietuvei Jūratei Bilkštytei ir danui Peteriui Johnsenui bei Belgijos van Buitenenų šeimai, nusprendusioms atnaujinti vynuogyną ir pagrindinio pastato liekanas. Vilos rekonstrukcija prasidėjo 2020 m., o baigta 2022-ųjų vasarą.
Interjero autorė L. Grigaravičiūtė bendradarbiauti su būsimais vilos šeimininkais lietuviais pradėjo prieš kelerius metus, įrengus jiems jaukų klasikinio stiliaus būstą Vilniaus senamiestyje. Abipusis supratimas ir pasitikėjimas lėmė, kad interjero kūrėjai buvo patikėtas ir 1100 kv. m istorinės vilos interjeras.
Kaip pasakoja interjero autorė, dabartiniai šeimininkai įsigijo šią vilą jau virtusią griuvėsiais, be stogo, su viduje spėjusiais suželti medžiais. Taigi rekonstrukcijos autorių laukė kruopštus darbas grąžinti vilai buvusį solidų prieglobsčio ir tvirtovės pavidalą, sukuriant jaukias tiek vidaus, tiek kiemo erdves nuostabioms svečių patirtims, ar tai būtų šurmulinga vestuvių puota su 200 žmonių, ar jaukios atostogos su artimiausiais žmonėmis prie baseino.
Autentiškų ir modernių elementų darna
Pasak interjero autorės, net ir ilgokai neprižiūrimoje viloje buvo išlikę nemažai autentiškų elementų – arkiniai langai ir mažyčiai langeliai, dar Napoleono karų laikais pasitarnavę kaip šaudymo angos. Taip pat akmenų ir plytų mūro sienos, kurias interjero autorė siekė atidengti ir eksponuoti daugelyje vidaus erdvių.
Abu rekonstrukcijos autoriai, tiek architektas Jordi Granada Fontis, tiek ir pati Laura vieningai pasirinko neimituoti autentiškų elementų, o priešpriešinti juos moderniems sprendimams, taip sukuriant įtaigų kontrastą.
Masyvaus medžio gegnės ir stogo konstrukciją slepiančios medinės dailylentės, matomos viršutinio aukšto patalpų interjeruose, – nauja konstrukcija, kaip ir išlietos iš betono grindys, tampančios minimalistiniu fonu atidengtam išraiškingam senoviniam plytų mūrui, langų arkoms bei šiuolaikiniams lakoniškiems, kiek primenantiems bionines formas skandinaviškiems, ispaniškiems, itališkiems ir portugališkiems baldams.
Privatumas ir intymi atmosfera – pagrindinė vilos vidaus erdvių struktūra
Nors aplink vilą yra didžiulė privati teritorija, autentiška vilos struktūra buvo siekiama sukurti jaukesnį, vėjų ar smėlio audrų negairinamą vidaus kiemą, vidurvasarį šešėliu apsaugotą nuo kaitros.
Anot interjero autorės, vienas iš šeimininkų pageidavimų buvo suteikti jam kiek intymesnį, egzotišką marokietiško vidaus kiemo-riado įvaizdį. Parinktos marokietiškos plytelės atgabentos iš paties Marakešo, dekoro elementai originaliai papildo moderniais langų apvadais įrėmintą autentišką sienų mūrą. Apgalvotas lauko apšvietimas sukuria šventinę, pakylėtą nuotaiką.
Visos pirmo aukšto erdvės yra pritaikytos bendram naudojimui, todėl vila daugiau skirta vienai pažįstamų ir artimų žmonių bendruomenei. Pirmame aukšte, pravėrus duris, atsiduriama įėjimo zonoje su baru, kurioje svečiai kviečiami išgerti taurę putojančio vyno, sėdint ant žymios kompanijos „B&B italia“ baro kėdžių.
Iškart už jo – poilsio kambarys su garsiosiomis ispaniškomis „Fredericia“ kėdėmis ir minkštasuoliais. Iš ten galima patekti į baseino zoną ir lauko poilsio erdvę, kurią pagal autorės projektą sukūrė kompanija „Ethimo“, arba į valgomąjį su įspūdingu 4,80 m ilgio ąžuoliniu stalu, kurį savo rankomis pagamino garsus ispanų dailidė Xavieras Masas, ir originaliomis daniškomis žymaus dizainerio Carlo Hanseno sukurtomis kėdėmis.
Iš registratūros taip pat lengvai galima pasiekti ir vidinę virtuvę su žymaus italų gamintojo „Poliform“ baldais, įrengtą svečių visiems kasdieniams poreikiams, taip pat to paties gamintojo vėsinamą vyno kambarį.
Čia pat yra ir įspūdinga atviros erdvės svetainė su jaukiu židiniu, baltomis sofomis iš Portugalijos kompanijos „Laskasas“, „Karin Desiree“ poilsio kėdėmis, „Moggi“ šoniniais ir „Linteloo Lowtide“ kavos staliukais, įspūdingais kompanijos „Vibia“ ažūriniais „Wireflow“ ir Anglijoje pagamintais „J.Adams“ sieniniais šviestuvais.
Ne mažiau kruopščiai apgalvoti ir miegamieji, išsidėstę vilos antrame ir trečiame aukštuose. Be išraiškingų interjero elementų, gyvumo miegamiesiems kambariams suteikia garsaus Lietuvos menininko Eigirdo Scinsko tapybos darbai.
Išskirtinė vilos aplinka
Vilos didybė ir grožis atsiskleidžia dėl čia pat plytinčio vynuogyno. Svečiai ne tik vilos vidaus erdvėse, bet ir šalia jos laukiami degustacinėse vakarienėse – paragauti puikios kokybės ekologiškų vynų, kurie parduodami keliuose „Michelin“ žvaigždučių restoranuose Šiaurės Europoje.
Pietų Europos šalims būdingas terasomis ir akmenų atraminėmis sienelėmis suskirstytas sklypas kartu su vila kuria įstabią, autentiškumo persmelktą atmosferą, kupiną istorijos ir šiuolaikinio gyvenimo patirčių.