Top Baneris

Legendinis „Lelijos“ fabrikas atgims į vieną didžiausių Europoje technologinių industrijų miestelį (2)

2022 gruodžio 27 d.
Tech Zity Lilium pristatymas 50 scaled 1
Foto - „Tech Zity Lilium“
Pasidalykite straipsniu

  • Planuojama įrengti iki 1000 vietų konferencijų salę, biurų erdves, kavines, renginių salės, parduotuvėles, kitas atviras erdves;
  • „Tech Zity Lilium“ projekto darbus planuojama pradėti ateinančių metų pavasarį, pabaigti per metus;
  • Siuvimo fabrikas „Lelija“ buvo vienas pirmųjų sovietmečiu pastatytų pramoninių objektų Vilniaus mieste, pradėtas statyti 1940 metų pabaigoje.

Istorinėje vietoje, legendiniame „Lelijos“ siuvimo fabrike, išsaugant vietos išskirtinumą bus įkurtas 50 tūkst. kv. m. technologinių industrijų miestelis, kuriame atsiras bendradarbystės ir biurų erdvės, renginių salės, gyvenamosios erdvės ir kitos viešosios erdvės, skirtos miestiečiams ir Vilniaus svečiams.

„Tech Zity Lilium“ projektu rūpinasi architektų komandų trio: „A2SM Architects“, „DO Architects“ ir „Audrius Ambrasas Architects“.

Miestelyje planuojama įrengti iki 1000 vietų konferencijų salę, biurų erdves, kavines, renginių salės, parduotuvėles, kitas atviras erdves.

Vystytojai žada išsaugoti autentiškumą: langų formas, jų išdėstymą, kolonas pastato viduje, senas fabriko plyteles.

Anot departamento, pastate surinktos įvairios fabriko įrangos detalės, mechanizmai, kurie planuojami kūrybiškai panaudoti interjere. Taip pat planuojama nugriauti fabriką supančią plytų tvorą ir pastatą labiau atverti visuomenei, įrengti žalias erdves.

,,Šis projektas yra kaip indėlis į Vilniaus Naujamiesčio renesansą. Sostinėje labai trūko tokios ypatingos vietos, kur visą parą vyktų gyvenimas, kur nuolat suptų bendraminčių bendruomenė, įsikurtų geriausi maitinimo verslai, kuri nepabostų ir kt., todėl mes tokią erdvę užsibrėžėme sukurti. Tai didžiulė ambicija ir, žinoma, atsakomybė, kurią prisiimame, tikėdami „Tech Zity Lilium“ sėkme“, – sako Mantas Mikuckas, projekto bendrakūrėjas.

„Miestas mieste“ koncepcija

Projekto viziją ir planus geriausiai atspindi terminas „miestas mieste“, nes čia susipins daug skirtingų veiklų, papildančių viena kitą ir išpildančių šiuolaikinio miesto žmogaus poreikius. Didžiausią dalį ploto – 32 tūkst. kv. m. – planuojama skirti biurų ir bendradarbystės erdvėms. Vienu metu čia patogiai dirbti galės apie 4000 žmonių.

„Tech Zity Lilium“ miestelyje taip pat bus įkurtos ir gyvenamosios erdvės – loftai, renginių salės talpinsiančios iki 1000 žmonių ir renginiams skirtas kiemelis, kavinės, barai, sporto ir grožio paslaugos, įvairios boutique stiliaus parduotuvėlės bei kitos atviros erdvės žmonėms. Daug dėmesio skiriant bendruomenei, projekto kūrėjai kviečia žmones jau dabar prisidėti kuriant šią erdvę.

„Kartu mes pastatėme stiprią startuolių ekosistemą – palaikančią ir kuriančią drauge. Aš kviečiu ir šį miestelį statyti kartu – bendras darbas ir idėjos gali būti labai reikšmingos, kuriant mums visiems patinkančią naują erdvę mieste“, – sako Tech Zity vadovas ir projekto bendrakūrėjas Darius Žakaitis.

Daugelį metų buvusi uždaryta „Lelijos“ fabriko erdvė atvirais, su gatve besisiejančiais kiemeliais organiškai įsilies į Naujamiestį, pranešė departamentas. Pasak vystytojų, projektu siekiama buvusiam pramoniniam rajonui suteikti naujų spalvų, veiklų.

„Tech Zity Lilium“ projekto darbus planuojama pradėti ateinančių metų pavasarį, pabaigti per metus.
 
Siuvimo fabrikas „Lelija“ – buvo vienas pirmųjų sovietmečiu pastatytų pramoninių objektų Vilniuje

Fabrikas pradėtas statyti 1940 metų pabaigoje. Jame planuota vyriškų ir moteriškų drabužių siuvykla. 

321047421 657392072843371 6442884145596345523 n 1
Foto – Jūratės Mičiulienės

Statybos projektas dėl įvairių priežasčių, dažniausiai dėl lėšų ar statybinių medžiagų taupymo, buvo nuolat keičiamas, rengiami vis nauji darbo brėžiniai.

Kaip skelbia įstaiga, 1944 metais kovojant dėl geležinkelio stoties mazgo, aviacijos bombardavimo metu sudegė vienos siuvyklos mūrinių patalpų medinės konstrukcijos. Pastatas nukentėjo ir 1945 metais, įvykus galingam sprogimui geležinkelio stotyje.

1945 metais pradėtas dviejų fabriko pastatų atstatymas ir remontas. Valstybinis siuvimo fabrikas „Lelija“ veiklą pradėjo 1947 metais.

1948–1950 metais. buvo statomi nauji „Lelijos“ siuvimo fabriko korpusai. Juose planuota įrengti nuo 200 iki 400 siuvimo mašinų. 1950 metais įkurtas vyriškų klasikinių švarkų siuvimo cechas.

1962 metais vyko fabriko reorganizacija, buvo įkurti filialai kitose miestuose.

Anot departamento, XX a. septintame – aštuntame dešimtmetyje buvo statomi nauji „Lelijos“ siuvimo įmonių gamybinio susivienijimo korpusai. Prie sudėtingos konfigūracijos gamybinio korpuso galinės sienos prišlietas trijų aukštų mūrinis administracinis pastatas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Pilietinis nepaklusnumas

    2023-01-08, 14:27  

    Ir vėl kiekviename žingsnyje lietuvių VALSTYBINĖS (ar tikrai???) kalbos niekinimas. Lingvistinė nesąmonė ir nepilnavertiškumo kompleksų manifestacija. Ar dėl tokios atsiprašant ateities stovėjom sausio 13-ąją ?

    P.S. „Audrius Ambrasas Architects“ taisyklingai šiaulietiškai būtų ” Architekts Audrius Ambrasas” 🙂

  • Jonas

    2023-01-08, 9:30  

    Argi Vilniuivtrūksta konferencijų salìų ir visokių parduotuvių. Žaidimas architektams, o miestui jokios naudos. Akropolyje, panoramoje parduotuvės tuščios. Dabar ukrainiečių ir baltarusų privažiavo, tai kiek daugiau. Kiek galim pirkti? Ir pagaliau: už ką?

Rekomenduojami video