Top Baneris

Kontekstas ir architektūra: 7 aplinkos ir pastatų dermės pavyzdžiai (1)

2023 gegužės 8 d.
Konteksto ir kraštovaizdžio architektūra, 7 pastatai, su aplinka susiliejusi architektūraTik SA
Pasidalykite straipsniu

Dažnai architektai skyla į dvi stovyklas: tuos, kurie paiso kontekstą ir aplinką bei tuos, kurie į architektūrą žvelgia kaip į ikonišką meną. Vienareikšmiškai specialistų ir architektūros entuziastų nuomone, kontekstas ir aplinka – neatsiejama šios srities dalis. Vis dėlto kartais būna sunku net įvardyti, kas iš tiesų yra konteksto paisymas – architektūros susiliejimas su aplinka ar vis tik natūralaus landšafto išlaikymas be pokyčių? Diskusijoms besitęsiant, galime pažvelgti į 7 įspūdingus projektus, kurie buvo įvardyti kaip „kamufliažiniai“, t. y. puikiai įsilieję ir susilieję su savo aplinka.

Individualus namas „Fort 137“
Architektai: Daniel Joseph Chenin
Vieta: Las Vegasas, JAV
Metai: 2021

Dykumų ir nacionalinių parkų kontekste išdygę mokslininkų ir gamtos entuziastų namai. Pastato statybai buvo naudojamos vietinės kilmės medžiagos, o sklypo kasimo metu rasti akmenys buvo panaudoti namų statybai. Tvarumas atsispindi ne tik pakartotinai panaudojus išteklius, bet ir pastato architektūriniame bei inžineriniame projektavime: atsižvelgta į saulės kryptis, apgalvotas pasyvus vėsinimas, įrengtos saulės panelės, panaudota priežiūros nereikalaujanti apdaila bei kitos priemonės. Namas yra atviro planavimo, didelės vidinės erdvės, kaip ir panoraminiai langai, sukuria „permatomumo“ įspūdį. O švelnus interjero stilius puikiai dera tiek su eksterjeru, tiek su vietos landšaftu.

Individualus namas „Wedge“
Architektai: „Façade“
Vieta: Lefkada, Graikija
Metai: 2023 (koncepcija)

Pavadinimas „Lefkada“ kilęs iš Homero poemos „Odisėja“, kurioje aprašomas baltas akmuo. Pastate buvo panaudota būtent ši medžiaga, nurodanti ir perkeltinę literatūrinę prasmę, ir vietinio regiono išteklius, blyškius akmens skardžius. Sklype atsiranda du individualūs namai, „užkloti“ žemės sluoksniu. Pastato tūriai laipsniškai pasislepia kalvoje, susiliedami su aplinkiniu landšaftu. Toks sprendimas gali atrodyti drąsus ir invazinis, bet prizmės formos tūrių kontūrai tarsi pakeičia natūralaus reljefo vietą.

Memorialinis parkas 416
Architektai: „UNITEDLAB Associates“, „Vtrillo arquitectos“
Vieta: Ansanas, Pietų Korėja
Koncepcija

Tai memorialinis parkas, skirtas atminti nuskendusio „Sewol“ laivo aukas. Šioje struktūroje siekta įveiksminti funkcionaliai kompleksišką užduotį, kur įsikurtų sociokultūrinis parkas, parodų ir edukacinės erdvės bei aukų kolumbariumas. Pastato struktūra, kurios vidinės erdvės „eina“ vis gilyn, simbolizuoja pasvirusį laivą, o banguojančio stogo ir parko tūriai atspindi tiek vandens judesį, tiek sielvarto virpesį. Dinamiška komplekso struktūra, esanti prie pat gamtinių objektų, nesudėtingai „įsilieja“ į aplinkinį kontekstą.

Individualus namas „Desert Palisades“
Architektai: „WOODS+DANGARAN”
Vieta: Palm Springsas, JAV
Metai: 2021

Šio namo akcentas – nepaliesta aplinka. Pagrindinė koncepcija yra pagarba esančiai gamtos tvarkai, todėl namas buvo pastatytas šiek tiek pakilęs virš esančios natūralios augmenijos ir akmenų. Name akcentuojamas atvirumas, interjero ir eksterjero ryšiai, dideli ir atviri langai bei natūralių medžiagų naudojimas. Išorės apdaila parinkta prisitaikant prie regiono spalvinės gamos, ryškūs žalvario lakštai, švelnus betonas ir tinkas, o platūs įstiklinti plotai sukuria permatomumo pojūtį.

Muziejus-saugykla „Depot Boijmans van Beuningen“
Architektai: „MVRDV”
Vieta: Roterdamas, Olandija
Metai: 2020

Iš pirmo žvilgsnio vieniems jis gali atrodyti kaip „iššokantis“ pastatas, o kiti gali išvis jo nė nepastebėti. Padengtas 1664-iomis veidrodinėmis panelėmis, pastatas visiškai atspindi jo kontekstą ir aplinkinį užstatymą. Iš dalies „atstumiantis“ ir skatinantis susidomėjimą aplinka, o ne pačiu pastatu, iš kitos pusės – keliantis smalsumą dėl jo vidinio „turinio“. Muziejaus-saugyklos interjere įkurta unikali koncepcija: rodyti ne tik meno muziejaus ekspoziciją, bet ir dažnai sandėliuose slepiamus eksponatus. Čia taip pat yra įsikūrusios įstiklintos patalpos, kuriose su meno kūriniais dirba įvairūs specialistai. Lankytojai „kiaurai“ mato šio muziejaus darbą ir ekspozicijas, skatinamas atvirumas, aiškumas ir įsitraukimas.

Kurortas „Gods and Dreams“
Architektai: „314 architecture studio”
Vieta: Graikija 
Koncepcija

Dar viena struktūra, kuri puikiai pasislepia ją supančioje aplinkoje, bet nekyla abejonės vadinti ją „invazine“ dėl smarkių landšafto intervencijų. Pagrindinis architektų tikslas – sukurti jaukią ir atpalaiduojančią aplinką, kas yra lengvai pasiekiama esant gamtos apsuptyje. Kūrėjai taip pat norėjo akcentuoti ir regiono istorinę architektūrą perteikiant ją per šiuolaikinę prizmę: tipinio graikiško amfiteatro laiptavimas, įsirėžęs į kalną. Čia susijungia istorijos simbolika, modernumas ir privatumas, o pati struktūra maksimaliai susilieja su esamu kraštovaizdžiu.

Viešbutis „Mason“
Architektai: „Vaslab Architecture”
Vieta: Čon Buri, Tailandas 
Metai: 2019

Ant kalvos šlaito stūksančios vilos imituoja uolas. Nors bandymas „sulieti“ pastatus su aplinka gal ir nėra pats sėkmingiausias, bet viešbutis tikrai švelniai įsipaišo į aplinkinį kontekstą. Daugiatūrė laiptuota komplekso struktūra leidžiasi nuo kalvos viršūnės iki pat paplūdimio, o kiekvienos vilos kiemelis gausiai praturtintas augmenija. Šiokį tokį susitapatinimo jausmą kuria ir žalieji pastatų stogai. Žvelgiant iš apačios į viršų, matosi moderni architektūrinė struktūra, o iš viršaus įžvelgiami žalieji plotai. Natūralios, vietinės kilmės medžiagos organiškai integruotos į vilų interjero apdailą.

Informacijos šaltinis: 10-asis metinis „A+Awards” apdovanojimas (architizer.com)


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Užkniso veidmainystė

    2023-05-09, 14:30  

    Kur matėte gamtoje 90 laipsnių kampu. Kai kurie tik imituoja ir deklaruoja draugystę su gamta, nes dabar tai „madinga”.

Rekomenduojami video