Pamatai – namo pagrindas. Vien pasirinkti pamatų tipo nepakanka, kad namas būtų tvirtas, ilgaamžis ir jame būtų saugu gyventi. Praleidus tokius svarbius pasiruošimo darbus kaip grunto tyrimai arba pamatų hidroizoliacija gali tekti brangiai taisyti pasekmes susidūrus su drėkstančiu namu skylančiomis sienomis, kuriame gali net neužsidaryti langai ar durys.
Pamatų ir viso namo priešas – vanduo
Vienas svarbiausių žingsnių planuojant nuosavo namo pamatus – hidroizoliacija. Pačiame žodyje užkoduota viena didžiausių statybų problemų – žalingas vandens ir drėgmės poveikis visoms statinio dalims. Pirmasis ir, ko gero, sudėtingiausias uždavinys – užtikrinti sausą pamatą, rūsį, automobilių stovėjimo vietas ir kitas statinio dalis, paslėptas giliai po žeme. Per menkas dėmesys šiam uždaviniui arba per optimistiškas situacijos vertinimas lemia didžiulę žalą ir dešimteriopai didesnes išlaidas šalinant pasekmes ir atstatant hidroizoliaciją, lyginant su pradinėmis išlaidomis, kai išsyk įrengiama patikima hidroizoliacija.
Pirmasis ir, ko gero, sudėtingiausias uždavinys – užtikrinti sausą pamatą, rūsį, automobilių stovėjimo vietas ir kitas statinio dalis, paslėptas giliai po žeme.
Dera suprasti, kad net ir esant žvyringam, labai laidžiam vandeniui gruntui, atitinkamai esant labai žemam gruntinio vandens lygiui ir nesant šaltinių jame, vis tiek išlieka tikimybė, kad ateityje, šalimais prasidėjusiose statybose įrengti pamatai nukreips požemines sroves į jūsų pastato pusę ir sausas gruntas virs vandeningu. Galbūt ši situacija jums dabar neatrodo labai pavojinga ar reali, bet kitos rizikos dažniau nulemtos neapdairumo, per didelio taupumo, nepagrįsto tikėjimo sėkme.
Lietuvoje gruntas labai dažnai molingas ir dėl to būna arba mažai laidus, arba visiškai nelaidus vandeniui. Nepatyrę statybininkai, projektuotojai arba patys statybų savininkai šią aplinkybę nuvertina ir aklai pasitiki įprastu, standartinio drenažo įrengimu, kurį sudaro vamzdynas aplink namą su nuolydžiu ir šulinys su siurbliuku. Surenčiamas standartinis lovys aplink namą, kuris užpilamas laidžiu vandeniui žvyru. Tad visai netyčia, lyg ir laikantis daugybę metų taikytos praktikos taisyklių padaromas baseinas, kuris semia visą požeminę pastato dalį, nes vamzdžių diametras standartinis, nepadidintas, o vandens per ilgesnį lietų ar atlydžio metu priteka ženkliai daugiau, nei drenažas gali surinkti.
Dar reikia žinoti, kad metams bėgant drenažas kemšasi, jo pajėgumai mažėja, o kartais, dingus elektrai arba sugedus, neveikia siurbliukas. Nenuostabu, kad molingas gruntas laiko vandens lovį pripildytą vandens ir gausiai drėkina dažnai tik drenažu apsaugotus pamatus.
Lieto betono pamatų hidroizoliacija
Jei šie perspėjimai suteikė pagrindo susimąstyti apie tinkamą hidroizoliacijos sprendimą namo pamatams, sužinokite svarbiausius akcentus, kuriuos pristato UAB „Mosas“ specialistai. Jei renkatės lieto betono pamatus, sužinokite, ką šiuo atveju užtikrina hidroizoliacija:
- Klojinių suveržimo skylių sandarinimas.
- Vertikalios pamato sienos ir horizontalios grindų plokštumų hidroizoliavimas.
- Technologinių siūlių sandarinimas.
- Deformacinių siūlių sandarinimas.
- Galimų įtrūkių betone prognozavimas ir pratekėjimų juose prevencija.
Visi šie aspektai gana detaliai ir vaizdžiai pavaizduoti UAB „Mosas“ parengtoje, viešai prieinamoje CAD brėžinių skiltyje (skyriuje „Konstrukcija“ suaktyvinkite pavadinimą „Rezervuaras“).
Pirmajame pateiktame brėžinyje REZ 10000 yra bendra statinio požeminės konstrukcijos hidroizoliacijos schema, kurios viena dalis (dešinioji) pavaizduota visiškai panardinta po žeme (požeminių kanalų, tunelių, rezervuarų ir pan. prototipas), o kairioji tik dalinai (gyvenamųjų namų ir komercinių, visuomeninės paskirties pastatų ir pan. prototipas).
Kaip tai įgyvendinta realiai? Pažangios hidroizoliacinės medžiagos panaudotos įspūdingo verslo centro S7 Vilniuje statybose. Verslo centro S7 projektuotojai ir rangovai nuo šio didžiulio projekto pirmojo etapo pasirinko naudoti bentonitinio molio gaminius „Voltex“ ir „Swelltite“ kaip pagrindinę hidroizoliaciją po grindimis bei visų keturių pastatų cokolinėms dalims.
„Swelltite“ hidroizoliacija, su kuria galima dirbti iki -20 °C temperatūroje ir ant drėgnų paviršių
Hidroizoliaciniai sprendimai suderinti su deformacinių siūlių profiliais „Jointex V30“ ir siūlių sandarinimo juostomis „Waterstop RX101 DH“ bei „Contaflexactiv ACF“.
Šios UAB „Mosas“ medžiagos pasirinktos ne tik dėl gerų hidroizoliacinių savybių, bet ir dėl to, kad bentonitinio molio gaminiai yra ekologiškiausi ir jų sudėtyje nėra lakiųjų medžiagų. 2021 m. jiems išduotos poveikio aplinkai deklaracijos (angl. Environmental Product Declaration, EPD), kurios suteikia kreditų siekiant statiniams BREEAM ir LEED sertifikatų.
Inovatyvios hidroizoliacijos medžiagos, kurios leidžia dirbti nedangstant pastato ištisus metus
„Swelltite“ – dviejų lygių hidroizoliacinė membrana, sudaryta iš polimerais papildyto brinkstančio bentonitinio molio sluoksnio, austinės HDPE geomembranos ir organinės tirpstančios plėvelės arba nuplėšiamos apsauginės plėvelės. Bentonitinio molio sluoksnis, reaguodamas su vandeniu, brinksta ir sandarina jungimo siūles bei membranos pažeidimus. Austinė HDPE geomembrana užtikrina gaminio sandarumą, siekiantį 7 barų slėgį. Šis gaminys S7 komplekse panaudotas eksploatuojamų stogų, tarpaukštinių automobilių saugyklos perdangų ir kai kurių sienų hidroizoliacijai. „Swelltite“ hidroizoliacija – viena iš nedaugelio aktyvių hidroizoliacinių membranų, su kuria galima dirbti iki -20 °C temperatūroje ir ant drėgnų paviršių. Tai leido rangovui atlikti darbus nedangstant pastato visus metus. Dėl mažo „Swelltite“ storio ir lankstumo galima lengvai hidroizoliuoti net sudėtingos geometrijos paviršius.
„Voltex“ hidroizoliacija, kuriai nustatytas minimalus 25 metų ilgaamžiškumas
„Voltex“ – tai vieno lygio aktyvi hidroizoliacija, sudaryta iš natūralaus bentonitinio molio granulių ir dviejų geotekstilių, suaustų į vientisą gaminį. Ši hidroizoliacija iš kitų išsiskiria tuo, kad jos sudėtyje naudojamas didžiausias brinkstančios veikliosios medžiagos montmorilonito kiekis, kuris užtikrina geriausias hidroizoliacines šio gaminio savybes rinkoje. Ją galima kloti ant drėgno sutankinto grunto net ir spaudžiant dideliems šalčiams. Ši danga S7 projekto pastatuose buvo naudojama automobilių saugyklų grindų ant grunto ir sienų hidroizoliacijai. „Voltex“ ir „Swelltite“ yra ilgametė hidroizoliacija, kuriai nustatytas minimalus 25 metų ilgaamžiškumas.
S7 komplekso pastatuose taip pat naudoti deformaciniai profiliai „Jointex V30“, skirti automobilių saugyklų temperatūrinėms siūlėms sandarinti. Jie puikiai sandarina siūles saugodami nuo vandens pratekėjimo. „Jointex V30“ profiliai lengvai įrengiami ir be vargo atkartoja betono paviršiaus formas, todėl jų montavimo kaina yra žemiausia rinkoje. Betono nereikia specialiai apdirbti, o puikiai suderinti komponentai yra atsparūs nusidėvėjimui bei druskos ir tepalų poveikiui.
Elkitės sumaniai – pasiruoškite pamatų įrengimui sistemingai, naudodami patikimas hidroizoliacijos priemones. Apsauga nuo vandens būtina, jei nenorite susidurti su sudėtingais, laiką ir finansus eikvojančiais remontais.