Top Baneris

Keturi geriausi 2015-ųjų dangoraižiai

2015 spalio 2 d.
Pasidalykite straipsniu

Architektus, inžinierius ir statytojus vienijanti tarptautinė organizacija – Aukštųjų pastatų ir miesto arealo taryba (The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, CTBUH) – paskelbė keturis pastatus, kurie varžysis dėl geriausio pasaulio dangoraižio apdovanojimo. Nominuota po vieną objektą iš keturių pasaulio regionų: Amerikos žemyno, Azijos ir Australijos, Europos, Artimųjų Rytų ir Afrikos – iš 33 šalims atstovaujančių kandidatų. Lapkričio mėnesį vienas iš ketverto pelnys geriausiojo titulą.

Nr. 1 Niujorke

2014 metais Niujorke iškilęs „Pirmuoju numeriu“ vadinamas Pasaulio prekybos centro dangoraižis (One World Trade Center) turi dar ir kitą pavadinimą – Laisvės bokšto (Freedom Tower). Jis turėtų tapti ne tik šiuo metu kylančio Pasaulio prekybos centro komplekso, bet ir viso Niujorko ašimi.

Tarptautinis architektų biuras „Skidmore, Owings & Merrill“, išaugęs iš beveik prieš 85 metus Čikagoje architektų trijulės įkurtos praktikos, Pasaulio prekybos centro vietoje iškilusį „Pirmąjį numerį“ kūrė kaip drąsią miesto horizontą ženklinančią ikoną, kurios dizainas dera su gretimu memorialu ir kuri turi didžiulę simbolinę reikšmę miestui bei šaliai. Forma pastatas primena klasikinius Niujorko dangoraižius, iš kurių miestas geriausiai ir atpažįstamas. Su šiuo objektu buvo siejami dideli dizaino lūkesčiai – jie, geriausią pasaulio dangoraižį renkančios komisijos vertinimu, buvo net viršyti. Tęsiant ilgą ir išradingą Amerikos aukštųjų pastatų statybos tradiciją, projektuojant dangoraižį buvo panaudoti novatoriški architektūrą, statybas, miesto planavimą, saugumą ir tvarumą sujungiantys sprendimai.

Laisvės bokštas išskirtinis ne tik aukščiu (541 metrą siekiantis kūrinys pripažintas aukščiausiu JAV statiniu). Manoma, kad dėl konstrukcijų patvarumo, inžinerinių sprendimų jis įeis į JAV statybos istoriją. Pastato konstrukcijoms sunaudota apie 48 tūkst. tonų plieno ir 200 tūkst. kubinių metrų betono. Dangoraižyje sumontuoti 9 eskalatoriai ir 70 liftų. Didžiojoje dalyje patalpų įsikurs biurai, bus įrengti restoranai, trijuose viršutiniuose aukštuose – apžvalgos aikštelės.

Pasirinktas dangoraižio aukštis simbolinis – 541 metras lygu 1776 pėdoms (1 pėda lygi 0,3048 metro), o 1776 metais buvo priimta JAV nepriklausomybės deklaracija. Taigi pagal šį rodiklį pastatas patenka į pirmąsias aukščiausių pasaulio pastatų gretas. Tiesa, šis 104 aukštų objektas į aukščiausių pastatų viršūnes pakilo dėl smailės, kurios aukštis siekia 124 metrus. Buvo kilę karštų diskusijų, ar antena gali būti laikoma objekto dalimi. Nėra duomenų, kad šį aukščiausio JAV pastato titulą ir jį suteikusią Aukštųjų pastatų ir miesto arealo tarybą oficialiai palaikytų Amerikos architektų institutas (American Institute of Architect) ar JAV vyriausybės kanceliarija.

Daugiaaukštis žaliasis pastatas

Kitas dėl geriausio dangoraižio vardo besivaržantis statinys – 2015 metų vasaros pradžioje Singapūre duris atvėręs itin modernus 40-ies aukštų A klasės biurų pastatas „CapitaGreen“ (Azijos ir Australazijos regionas), kurio išskirtinumas yra gyva augmenija, dengianti net 55 procentus fasado.

Komisija pabrėžė, kad projekto autoriai sukūrė naują būdą apželdinti aukštų pastatų fasadus augmenija – tai padaryta įterpiant ją į dvigubą fasado sieną.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video