„Kedro namai“ – tai senos sodybos, įsikūrusios viename iš regioninių parkų Vilniaus priemiestyje, rekonstrukcija, pritaikymas ir naujos kokybės sukūrimas šiandienai, išlaikant statinių vietas ir jų semantiką.
Pastato autoriai studijos „Arches“ architektai atskleidžia pagrindinį moto – tai natūralumas, tikrumas, humaniškas mastelis, jautrumas, maksimalus įsiliejimas į gamtinę aplinką.
Anot kūrėjų, pastatai čia – tarsi gyvi organizmai, lyg pasižvalgyti nutūpę raibi miško paukščiai. Projektui Lietuvos architektų sąjunga pristatė atstovauti Lietuvos architektūrai Mies van der Rohe 2022 Europos Sąjungos šiuolaikinės architektūros konkurse.
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Architektai: Arūnas Liola, Edgaras Neniškis, Rolandas Liola, Rūta Vitonytė, architektūros ir estetikos studija „Arches“
Konstruktorius: Dainius Dubaka
Pagrindinio pastato plotas: 131 kv. m
Sklypo plotas: 2000 kv. m
Statybos metai: 2020
[/su_note]Integruotis į gamtinę aplinką
Buvusios senos sodybos vietoje, išlaikant ankstesnius užstatymo rodiklius ir pastatų vietas, projektuojama senų statinių rekonstrukcija. Jos tikslas – suteikti nevertingiems statiniams naują gyvenimą, sukurti naują kokybę ir šiuolaikinę estetiką.
Senos sodybos statiniai buvo itin vaizdingoje, gamtinėje aplinkoje, ant vienos iš parko kalvos viršūnės. Parko nuostatai saugo ir puoselėja tradicines architektūrines formas, tad natūralu, kad ir naujieji pastatai tai atliepia. Palei sodybos ribą driekiasi vienas iš parko apžvalginių takų. Todėl rekonstrukcijos autorių siekis buvo kuo labiau integruotis į unikalų gamtinį kontekstą, jo neužgožti, bet subtiliai jį papildyti architektūros kalba: optiškai slėpti ar mažinti tūrius, panaudojant kuo vientisesnę apdailą, pridengti langus langinėmis.
„Minimalistinė projektavimo programa, aukšta kokybė, aplinkai draugiški ir inovatyvūs sprendiniai kuria pridėtinę vertę, tačiau nekonkuruoja su aplinka. Priešingai, bando pritapti, atsiverti. Tarsi kviečia pajausti – išgyventi, pamatyti, išgirsti, paliesti, užuosti… mėgautis nuostabia gamta ir ramybe“, – sako A. Liola.
[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]Du atskiri tūriai, papildantys vienas kitą
Pagrindinis – gyvenamasis namas, jo vieta aukščiau sklype ir pagalbinis pastatas. Pastarasis įsikomponuoja žemesnėje sklypo dalyje, priešais save formuodamas granitu grįstą ūkinio kiemo erdvę.
Grindinys apželdintas veja, kad kuo labiau įsilietų į žaliąjį kontekstą. Nuo pagalbinio pastato link pagrindinio statinio veda skalda grįstas ir veja apželdintas takelis.
Pagrindinio pastato tūris integruojasi į kalvos aukštumą, dalinai įsigilindamas į ją, nesiekia dominuoti. Aplink pastatą išlaikomas natūralus ir kintantis aukštumėlės reljefas. Tai pastatui papildomai suteikia plastikos ir jautrumo bei kuria labai humanišką mastelį. Pastato siluetui grakštumo suteikia tūrinė išpjova su nediduke terasa pastogėje. Iš jos atsiveria įspūdinga slėnio erdvė, apjuosta miško parko.
Pagalbinis pastatas – santūresnis. Tik čia pastato langai ir vitrinos jau tarsi slepiamos už stumdomųjų langinių. Abu tūriai tarsi papildo vienas kitą, plėtoja tą pačią estetiką ir medžiagiškumą.
Tradiciniai siluetai ir ekologiškos, tvarios medžiagos
Pastatams pasirinkta nuosaiki, rami architektūrinė kalba, išlaikomi tradiciniai tūrių siluetai. Projekte naudojamos išskirtinai tik natūralios, ekologiškos medžiagos. Pastatų konstruktyvas – pušies medžio karkasas. Sienoms ir stogui apšiltinti panaudota natūrali medžio vata. Sienų ir pastogės vidinė apdaila – iš natūralaus molio tinko. Ši tradicinė vietos medžiaga kartu padeda užtikrinti ir norimą patalpų mikroklimatą. Grindys, langų rėmai – taip pat iš natūralios medienos.
Pastatų apdaila – natūrali kedrų medienos skiedrų danga. Ji tradicinė ir itin patvari. Keturiais skiedrų sluoksniais sukuriama ne tik patikima apsauga – tai yra visiškai ekologiška ir tvaru. Langų angokraščių ir įėjimo detalės pagamintos iš natūralios medžiagos – vario skardos.
Sprendimai, prilygstantys aukščiausiai tvarumo klasei
Tai ekonomiškas ir ekologiškas projektas su novatoriškais sprendimais. Jame ne tik puikios kokybės mediniai langai, iš išorės kaustyti aliuminiu, bet ir taupūs šiuolaikiniai inžineriniai bei buitiniai sprendiniai. Elektromobilio krovimo stotelė sąmoningai palikta lauke – kam eikvoti energiją ir išteklius statant stoginę ar garažą? Kitas etapas – saulės energijos baterijų integravimas ant pastatų stogų. Joms numatytos vietos tarp stoglangių. Tuomet pastatai apsirūpins ir žaliąja elektros energija.
Mikroklimatui viduje pagerinti rytinėje ir pietinėje pusėje esantiems langams naudojamos vertikalios medinės žaliuzės. Jos saugo pastatą nuo perkaitimo ir suteikia didesnį privatumo jausmą. Patalpų vėdinimą užtikrina natūrali vėdinimo sistema drauge su ištraukiamojo oro šilumos siurbliu.
Interjere – aptakios, ergonomiškos detalės
Anot architekto A. Liolos, užsakovai – žmonės, mylintys ir branginantys natūralią gamtą, suprantantys, kad joje turi būti svečiais, o ne šeimininkais.
„Labai džiugu, kad jų tausojanti ir asketiška filosofija labai tiko šiai vietai. Užsakovų lūkestis šiam projektui buvo profesionalus ir jautrus sprendinys. Kokybiškas, su apgalvotais sprendimais, bet ne kvadratų gausa viską išsprendžiantis projektas. Norėta apsvarstyti, išspręsti pačius būtiniausius buities dalykus nedidelėje kvadratūroje ir siekti ekologiško bei draugiško aplinkai sprendinio“, – tvirtina architektas.
Dėl užsakovų supratingumo ir asketiškumo nedidelėje kvadratūroje atsirado keturi miegamieji, pavyko į bendrą erdvę integruoti židinį, virtuvę ir valgomąjį. Polaipčio zona pasitarnavo drabužinei. Dėl apgalvotų ir ergonomiškų interjero detalių bei erdvių „persiliejimų“ pastatas atrodo erdvesnis.
Nedidelės erdvės yra pripildytos dienos šviesos ir puikių gamtos vaizdų. Jos siejasi ir jungiasi, tarpusavy sukurdamos vientisumo įspūdį. Vengiama aštrių, neergonomiškų detalių. Čia atsiranda ir sienos suapvalinimas, kuris tarsi įtraukia žmogų iš holo į pagrindinę erdvę. Nelygus molio tinkas, savo netobulumu kuria neįpareigojančią tikrumo emociją, kurią pratęsia natūralaus medžio langai, raižytos medinės kolonos, natūralaus medžio masyvo stalas, o svetainei jaukumo suteikia natūralaus pluošto kilimas.
Integruotas vidaus apšvietimas – paslėptas, kad tiesiogiai nebūtų matyti šviesos šaltinio. Arba sumontuoti laisvai reguliuojami prožektoriniai šviestuvai. Naudojamas išskirtinai tik šiltas šviesos spektras.
Teritorijoje aplink pastatus – kuo natūralesnė aplinka
Pagrindinis takas tarp pastatų – tiesiog šiek tiek sustiprintas grunto takelis. Lauko šviestuvai – minimalių gabaritų, kad nedominuotų gamtinėje aplinkoje. Automobiliams skirtas plotas grįstas retu natūralaus granito netolygiu grindiniu, kuris apželdintas veja, jis vėlgi prisitaiko prie supančios žalumos. Sklypo ribą, tik kaip užuomina, kukliai fiksuoja žema medinė tvorelė. Sklype nėra kultūrinių augalų. Sodinamos tradicinės mūsų miškuose augančios pušaitės – tarsi besitęsiantis pušyno jaunuolynas.
Išskirtinius projekto sprendimus įgyvendino rangovai „Kedro namai“, realizuojantys individualius ekologiškų namų sprendimus.
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Natūraliai senėjanti fasado detalių vario apdaila
„Pastatai tarsi kviečia prisiliesti. Natūralus vario apskardinimų ir medžio senėjimas tik dar labiau sutaurina apdailą, išryškina jų natūralumą“, – sako architektas Arūnas Liola.
Pasak įmonės „Klukis“ vadovo Algirdo Valiuškevičiaus, ne kartą objektuose bendraujant su architektu teko patirti, kad Arūnas ieško išskirtinių unikalių sprendimų, vertina darbų preciziškumą, kokybę. Šįkart įmonė objekte pagamino ir sumontavo paslėptą varinę lietaus nuvedimo sistemą, įrengė unikalius varinius fasado elementus. Tai nestandartiniai gaminiai, kurių techninius brėžinius atliko įmonės darbuotojai, o visos elementų sandūros įgyvendintos pačiame objekte. Labiausiai į akis krenta įėjimo angokraštis, kurio visos varinės plokštumos be matomų tvirtinimo detalių, kad būtų įgyvendintas architekto sumanymas gamtos apsuptyje kuo labiau atskleisti natūralios medžiagos grožį ir išskirtinumą. Taip pat visi langų angokraščiai ir palangės išorėje formuoti iš vario detalių siekiant, architekto pageidavimu, aiškiai neaprėminti langų, bet subtiliai sujungti juos su kedro skiedrų apdaila.
Įmonės „Klukis“ specializacija – nestandartinių detalių gamyba. Įgyvendinamų darbų ypatumas – derinti senąją tradicinę amatininkystę su šiuolaikinėmis technologijomis. Todėl dauguma detalių yra pjaunamos lazeriu, taip sujungiant pramoninę gamybą su apdailos įrengimu statybvietėje.
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 gegužė
Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?
Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!
[/su_note]PARTNERIO TURINYS