Top Baneris

Kas nauja pirmosiose moderniosios architektūros gretose?

2015 kovo 20 d.
Pasidalykite straipsniu

Vasario pabaigoje paskelbti penki projektai, kurie varžysis prestižinės Mieso van der Rohe fondo moderniosios architektūros premijos finale. Iš viso konkursui buvo pateikta net 420 projektų, iš kurių vasario pradžioje buvo atrinkta 40 kandidatų. Per artimiausius du mėnesius žiuri nariai aplankys kiekvieną iš 5 finalininkų. Gegužės 8 dieną Barselonoje esančiame Mieso van der Rohe paviljone bus paskelbtas šio konkurso nugalėtojas, kuriam ir bus įteikta pagrindinė – 60 tūkstančių eurų – premija.

Prestižiškiausia architektūros premija Europoje

Europos Sąjungos (ES), Europos Komisijos, Europos Parlamento ir architekto Ludwigo Mieso van der Rohe fondo bendra iniciatyva 1987 metais įsteigti Mieso van der Rohe architektūros apdovanojimai yra prestižiškiausi Europoje moderniosios architektūros srityje. Fondas skatina architektūrą suprasti kaip veiksnį, suteikiantį galimybę kurti saugesnę ir atsakingesnę visuomenės ateitį. Fondo skiriami apdovanojimai – pagrindinis Mieso van der Rohe prizas (60 000 eurų) ir nuo 2001 metų skiriamas Jaunojo architekto prizas (20 000 eurų), kuriuo pagerbiami nauji architektūros talentai bei jų pasiekimai.

Kas dvejus metus visos ES šalys šiai premijai gauti deleguoja per pastaruosius dvejus metus įgyvendintus architektūros projektus. Tarptautinė žiuri išrenka laureatus ir atrenka dar 40 geriausių Europos architektų darbų keliaujančiai architektūros parodai bei architektūros katalogui. Parodoje eksponuojamos didelio formato parodinės planšetės, statinių maketai, multimedijos projektai. 2013 metais į Lietuvą ją sugebėjo atvežti architektūros festivalio KAFe organizatoriai – įprastai paroda siunčiama tik į laureatų atstovaujamas valstybes.

Iš 420 konkursui 2015-aisiais pateiktų projektų 27 proc. yra gyvenamosios, 24 proc. – kultūrinės, 11 proc. – švietimo paskirties, 5 proc. – biurų pastatai, o kitus 33 proc. sudaro daugiausia sporto, komercinės, valdžios, transporto ir urbanistinės paskirties projektai. Lietuva konkursui nominavo 8 įgyvendintus projektus, tačiau į išrinktųjų keturiasdešimtuką jie nepateko.

Šiemet Mieso van der Rohe fondas pristato dar vieną naujieną – Jaunojo talento architektūros premiją už geriausius Europos magistro projektus. Dėl šio apdovanojimo varžosi studentai iš 40 Europos šalių.

Finalininkai: nuo muziejų iki vyno daryklos

Ravensburgo meno muziejus – pirmasis pasyvusis muziejus (Ravensburgas, Vokietija), autorius – „Lederer Ragnarsdóttir Oei“

Istorinėje vietovėje privataus kliento „Reisch Bau GbR“ užsakymu iškilusio Ravensburgo meno muziejaus dizainas sujungia sena ir nauja, harmoningai ir nepastebimai įsiliedamas į istorinį miesto kontekstą. 1900 kvadratinių metrų ploto muziejaus statyboms buvo panaudotos šimtametės plytos iš nugriauto vienuolyno, taip ne tik įprasminant ryšį tarp senų pastatų ir naujos statybos, bet ir akcentuojant tvarių statybų svarbą.

Taip pat tai pirmasis pasyviojo pastato standartus atitinkantis muziejus. Jis aprūpinamas oru, šildomas ir vėdinamas tik tada, kai reikia, ir suprojektuotas taip, kad sumažintų savo pradines energijos sąnaudas iki minimumo. Visą sistemą kontroliuoja ir reguliuoja pastatų valdymo sistemos (ang. BMS), o jas per kontrolės centrą valdo ir prižiūri energijos tiekėjas. Šilumą generuoja absorbcinis dujinis šilumos siurblys, o geoterminis zondas veikia kaip šilumos šaltinis.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video