Žygimanto Pagalio struktūruotas pokalbis su dirbtiniu intelektu BIM, XR (VR, AR, MR) tema.
VR ir BIM VAIDMUO AEC SEKTORIUJE
Virtualiosios realybės (VR) naudojimas statinio informacinio modeliavimo (BIM) procese visiškai pakeitė architektūros, inžinerijos ir statybos (AEC) sektoriaus specialistų sampratą apie bendradarbiavimą, bendravimą ir projektavimo vizualizavimą. Naudodami VR technologiją trimačiams modeliams, imituojantiems realaus pasaulio aplinką, AEC sektoriaus profesionalai gali greitai nustatyti esminius projekto trūkumus ir efektyviau pagerinti projekto rezultatus.
Dėl virtualiosios realybės teikiamų galimybių AEC sektoriaus specialistai gali peržiūrėti tikroviškai atrodančius savo pačių suprojektuotus objektus. Būdami virtualioje aplinkoje, jie turi galimybę peržiūrėti statinį iš visų pusių, įvertinti statinio suplanavimą, laiku pastebėti galimas problemas ir prieš pradėdami statybas apsvarstyti įvairias galimybes. Tai ne tik sumažina išlaidas ir sutaupo daug laiko, bet ir pagerina paties projekto kokybę. Galimybė efektyviau bendradarbiauti – vienas pagrindinių VR ir BIM technologijų taikymo privalumų. VR technologija suteikia galimybę daugeliui suinteresuotųjų šalių realiuoju laiku peržiūrėti projektą ir su juo sąveikauti, nepriklausomai nuo jų buvimo vietos. Tai reiškia, kad architektai, inžinieriai ir rangovai gali dirbti kartu kur kas efektyviau, o tai leidžia sumažinti klaidų ir nesusikalbėjimo rizikas.
Kitas VR ir BIM technologijų naudojimo AEC sektoriuje privalumas yra galimybė kurti tikslius ir išsamius modelius. BIM modeliuose pateikiama daugybė informacijos apie pastato projektavimą, statybos procesą ir priežiūrą. Pasitelkdami VR technologiją šiems modeliams vizualizuoti, projektuotojai ir architektai gali kur kas geriau suprasti, kaip pastatas atrodys ir funkcionuos realiame gyvenime.
AR IR BIM VAIDMUO AEC SEKTORIUJE
AR ir BIM technologijų taikymas gali sukelti tikrą revoliuciją AEC sektoriuje, suteikdamas suinteresuotosioms šalims įtraukiančią ir interaktyvią patirtį. AR technologiją galima naudoti BIM modeliams vizualizuoti realioje aplinkoje, kad naudotojai galėtų pamatyti, kaip pastatas atrodys ir funkcionuos prieš jį pastatant. Tai gali padėti architektams ir inžinieriams iš anksto nustatyti projektavimo trūkumus ir taip padidinti efektyvumą visuose statybos procesuose.
Papildytoji realybė taip pat gali būti naudojama siekiant pagerinti pastatų priežiūrą ir valdymą. Perkėlę BIM duomenis į realaus pasaulio aplinką, techninės priežiūros darbuotojai gali greitai nustatyti ir rasti pastato komponentus, peržiūrėti techninės priežiūros istoriją ir susipažinti su pateiktomis remonto darbų instrukcijomis. Tai gali padėti sumažinti prastovų laiką ir padidinti bendrą pastatų priežiūros efektyvumą. Apibendrinus skaitmeninę aplinką, suinteresuotosios šalys gali dirbti kartu, kad priimtų su projektavimu susijusius sprendimus, nustatytų problemas ir išspręstų iškilusius sunkumus realiuoju laiku. Tai gali padėti sumažinti klaidų tikimybę ir išvengti vėlavimų statybos procese, galiausiai sutaupant daug laiko ir pinigų.
VR/AR POVEIKIS VALDANT BIM PROCESUS
Papildytoji realybė (AR) keičia ir įneša daug pokyčių į AEC sektorių, kai naudojama kartu su statinio informacinio modeliavimo technologija. AR technologija gali pagerinti vizualizaciją, bendradarbiavimą, klaidų nustatymą ir jų skaičiaus mažinimą BIM procese. Panašiai virtualioji realybė iš esmės keičia ir reikšmingai papildo BIM technologijos funkcijas AEC sektoriuje. Ji leidžia pagerinti vizualizaciją, bendradarbiavimą ir sumažinti rizikas BIM proceso metu:
Tikslesnis vizualizavimas. VR technologija suteikė galimybę AEC sektoriuje dirbantiems specialistams peržiūrėti savo projektus modeliuojamoje aplinkoje. Naudodami VR ausines, architektai, inžinieriai ir rangovai gali gauti pilną 360 laipsnių objekto vaizdą prieš prasidedant statybų procesui. Tai padidina BIM technologijos tikslumą ir efektyvumą. AR gali papildyti BIM modelį papildomu sluoksniu, uždėdama jį ant realaus pasaulio ir suteikdama suinteresuotosioms šalims galimybę suprasti, kaip projektas sąveikaus su jį supančia aplinka. Be to, jie gali pamatyti objektą esant skirtingam apšvietimui, o tai padeda tinkamai parinkti medžiagas. Glaudesnis bendradarbiavimas. Sėkmingam BIM užtikrinimui labai svarbus bendradarbiavimas, o virtualiosios realybės technologija labai palengvina šį procesą. Naudodami VR, komandos nariai gali palaikyti ryšį ir bendrauti tarpusavyje, kad ir kur jie būtų. Dėl to nebereikia organizuoti gyvų susitikimų, bendrauti tampa kur kas paprasčiau, o pakeitimais ar atsiliepimais galima dalytis akimirksniu. Papildytoji realybė suteikia galimybę dar labiau pagerinti bendradarbiavimo kokybę, nes leidžia suinteresuotosioms šalims realiuoju laiku peržiūrėti projektus iš skirtingų vietų, todėl jos gali greitai pateikti atsiliepimus ir laiku priimti pagrįstus sprendimus.
Rizikos mažinimas. VR technologijos leido AEC sektoriuje dirbantiems specialistams nustatyti galimus pavojus ir su saugumu susijusias problemas prieš pradedant vykdyti statybų procesą, taip sumažindamos nelaimingų atsitikimų ir klaidų riziką. AR technologijos taip pat gali padėti tai padaryti, nes BIM modelis uždedamas ant realaus pasaulio vaizdo, kad būtų galima nustatyti bet kokius neatitikimus tarp projekto ir tikrovės. Taip pat tai suteikia suinteresuotosioms šalims galimybę pamatyti objektus realiuoju laiku, kad būtų galima priimti pagrįstus sprendimus, susijusius su projekto pakeitimais. Naudojamos kartu, VR ir AR technologijos pagerino BIM proceso saugumą ir našumą.
Virtualioji ir papildytoji realybės sukėlė tikrą revoliuciją, nes iš esmės pakeitė statinio informacinio modeliavimo procesus AEC sektoriuje. Virtualiosios realybės technologija leido efektyviau vizualizuoti, palengvinti bendradarbiavimą ir sumažinti riziką, tuo užtikrindama, kad statybos projektai vyktų sklandžiau. O papildytosios realybės technologija gali perkelti vizualizacijos procesą į kitą lygį, palengvinti bendradarbiavimą, taip pat sumažinti klaidų skaičių BIM valdymo procese.
Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | Specialusis leidinys LT | 2023 (08/09)
1 komentaras. Leave new
Jeigu Statytojo, Projektuotojo mąstymas tik pelno gavimas, procesai ir rezultatas gaunasi BIM-BAM.