Ką žinoti įsirengiant individualius nuotekų valymo įrenginius?

Ką žinoti įsirengiant individualius nuotekų valymo įrenginius?

66 4 1
„AFS Baltic“ nuotr.

Statant namus užmiesčiuose, atokesnėse teritorijose susiduriama su buitinių nuotekų tvarkymo problema – galimybių prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų nėra, todėl tenka rinktis individualius buitinių nuotekų valymo įrenginius. 2019 m. įsigaliojus Nuotekų tvarkymo reglamento pakeitimams, padidėjo ir gyventojų dėmesys ekologiškesniems, pažangesniems nuotekų valymo įrenginiams, bet problemų vis dar netrūksta. Apie jas pasakoja inžinerinių tinklų statyba ir įrenginių prekyba užsiimančios bendrovės „AFS Baltic“ vadovas Lukas Žakaris.

Nuotekų valymo įrenginių problemų šalinimas – sudėtingas ir nepigus

Nuotekų tvarkymo reglamentas nurodo, kad nuotekų valymo įrenginiai iš nuotekų turi šalinti ne tik organinius teršalus, bet ir azoto bei fosforo junginius. 

„AFS Baltic“ vadovas pastebi, kad anksčiau populiarus buvo pigesnis variantas – talpos su biologine ir mechanine filtravimo sistema (dažnai net nesertifikuotos). Tai tik dalis viso nuotekų valymo proceso, kuomet nuotekų išvalymo lygis siekia tik apie 70 proc., taigi aplinka vis tiek yra teršiama, be to neužtikrinamas azoto bei fosforo junginių pašalinimas, todėl iki 2029 m. minėti įrenginiai privalės būti pakeisti atitinkančiais reglamento reikalavimus.

„Dabar būsimi naudotojai jau domisi ne tik kaina, bet ir lygina skirtingų gamintojų nuotekų valymo įrenginių parametrus, jų funkcijas, atitikimą reikalavimams, nes pigiausias sprendimas vėliau gali tapti vienu brangiausių“, – pastebi L. Žakaris. 

Paslėptiems montavimo darbams, vadovaujantis statybos techniniu reglamentu, suteikiama 10 metų garantija, bet pigesnes paslaugas siūlančios įmonės ar individualūs meistrai tiek metų rinkoje net neišsilaiko – keičia pavadinimus, steigia naujas įmones ir neprisiima atsakomybės dėl nekokybiškai atliktų darbų. „Kilusias problemas pašalinti nėra taip paprasta ar pigu, todėl svarbu atkreipti dėmesį ne tik į patį įrenginį, bet ir pasirinkti patikimą montavimo darbus atliekančią įmonę, pasidomėti ar ji sertifikuota“, – pataria L. Žakaris ir perspėja, kad „nuotekų išleidimas į aplinką, pažeidžiant teisės aktuose nustatytus reikalavimus, užtraukia baudžiamąją atsakomybę.“ 

5 2

2019 m. įsigaliojus Nuotekų tvarkymo reglamento pakeitimams, padidėjo ir gyventojų dėmesys ekologiškesniems, pažangesniems nuotekų valymo įrenginiams, bet problemų vis dar netrūksta. Iki 2029 m. nuotekų valymo įrenginiai privalės atitinkti reglamento reikalavimus.

Kaip pasirinkti tinkamą nuotekų valymo įrenginį?

Į ką atkreipti dėmesį renkantis buitinių atliekų valymo įrenginį? Nuotekų valymo įrenginiai turi būti paženklinti CE ženklu, turėti atitinkamus sertifikatus, o jų gamintojai ar platintojai turėtų pateikti šių įrenginių eksploatacinių savybių deklaraciją. 

Šiuolaikiniai nuotekų valymo įrenginiai valo azotą ir fosforą, kurie ypač kenkia visai ekosistemai ir šių junginių išvalymo parametrai turi atitikti patvirtintas normas. Įsigyjant nuotekų valymo įrenginį, patartina įsigyti ir jo projektavimo, montavimo bei techninio aptarnavimo paslaugas. „Kvalifikuoti bendrovės „AFS Baltic“ specialistai teikia profesionalias konsultacijas, operatyviai priima racionalius inžinerinius sprendimus, rengia detalius projektus bei darbų sąmatas, tad užtikrina aukštą produktų bei atliktų darbų kokybę, suteikia ilgalaikes garantijas ir vykdo nuolatinę objektų priežiūrą“, – akcentuoja bendrovės, įsikūrusios Šiauliuose, vadovas.

Tai inovatyvi įmonė, kuri siekia nuolat gerinti veiklos procesų kokybę. „AFS Baltic“ įdiegta tarptautinė integruota kokybės, aplinkos apsaugos bei darbuotojų saugos ir sveikatos vadybos sistema, atitinkanti ISO 9001, ISO 14001 bei ISO 45001 standartų reikalavimus.

Primenama, kad gyventojai, norintys turėti centralizuotą nuotekų tvarkymo paslaugą, turi kreiptis į miesto ar rajono nuotekų tvarkymo įmonę su prašymu išduoti prisijungimo sąlygas. Įmonė išduoda technines sąlygas, atliekami projektavimo ir statybos darbai, paklojami nuotekų tinklai.

WALIS – inovatyvus, šiuolaikiškas nuotekų įrenginys

„AFS Baltic“ yra oficialus sertifikuotų WALIS biologinių buitinių nuotekų valymo įrenginių gamintojo atstovas Lietuvoje. Iš stiklaplasčio pagaminti WALIS nuotekų valymo įrenginiai yra patvarūs ir atsparūs korozijai. Azoto bei fosforo šalinimui pasitelkiama AAO technologija, naudojama didesnio našumo nuotekų valyklose, kas leidžia užtikrinti aukštą nuotekų išvalymo lygį. 

WALIS nuotekų valymo įrenginio veikimas yra automatizuotas, jo darbą reguliuoja išmanusis GSM valdiklis, fiksuojantis sistemos veikimą ir galimus nuokrypius. Šie valymo įrenginiai tinkami montuoti ir tose vietovėse, kuriose kaupiasi aukšti gruntiniai vandenys.

Atsižvelgiant į buitinių nuotekų valymo įrenginio gamintojo instrukcijoje/techniniame pase nustatytus reikalavimus, būtina periodiškai atlikti įrangos techninio aptarnavimo darbus. „AFS Baltic“ komanda, pagal poreikį, priklausomai nuo buitinių nuotekų valymo įrenginio, atlieka šiuos įrangos techninio aptarnavimo darbus:

  • veikliojo dumblo nusistovėjimo kiekio išmatavimas
  • nuotekų įtekėjimo/ištekėjimo patikra
  • perteklinio dumblo šalinimas
  • įrangos plovimas aukšto slėgio vandens srove, valymas šepečiais
  • aeratorių plovimas aukšto slėgio vandens srove / keitimas
  • įrangos užpildymas vandeniu
  • erliftų veikimo patikra / reguliavimas
  • aktyviojo dumblo pildymas
  • orapūtės veikimo patikra
  • orapūtės filtrų valymas / keitimas
  • orapūtės membranų keitimas, orapūtės remontas
  • infiltracinių šulinių plovimas / valymas
  • kitų netinkamo įrangos funkcionavimo priežasčių / gedimų identifikavimas bei šalinimas.
Temos: AFS Baltic, buitinių nuotekų valymas, Lukas Žakaris, WALIS nuotekų valymo įrenginiai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai