Top Baneris

Jomanto parko vizija: daugiau saugumo, dedikuotos erdvės poilsiui ir pramogoms (1)

2023 kovo 24 d.
Jomanto parkas
I. Gelūno/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kovo 22 d. prieš Baltupių progimnaziją esančiame kupole vyko Jomanto parko vizijos pristatymas. „Vilniaus miesto parkų“ ir „Vilniaus plano“ specialistai pristatė vizijos sprendinius ir kvietė gyventojus komentuoti. Pristatytoje vizijoje Jomanto parką siūloma matyti kaip miško parką, skirtą gamtos pažinimui, puoselėjimui ir edukacijai, rašoma savivaldybės pranešime.

Spręs saugumo Jomanto parke klausimus

Atliekant analizę paaiškėjo, kad viena pagrindinių problemų parke, su kuria susiduria lankytojai – nesaugumo jausmas. 66 % apklausos dalyvių teigia, kad tamsiuoju paros metu parke jaučiasi nesaugiai. Prie nesaugumo jausmo prisideda ir nusidėvėjusi asfalto danga. Parko vizijoje ties pagrindiniais, tranzitui naudojamais takais numatyta įrengti apšvietimą, atnaujinti nusidėvėjusią esamą asfalto dangą.

Svarstoma, kad dalis apšvietimo naktį būtų išjungiama, taip siekiant sumažinti dirbtinės šviesos poveikį parko augalams ir gyvūnams. Vakarinėje parko dalyje esančiuose šlaituose ties pramintais takeliais, kuriais vyksta pagrindinis judėjimas planuojama įrengti miško laiptus. Laiptų vietos renkamos pagal dirbtuvėse įvardintus pėsčiųjų ryšius ir, kad nesutaptų su šlaitais, kuriais žiemą leidžiamasi rogutėmis. Vizijos pristatymo metu lankytojai pažymėjo, kad matytų poreikį papildomiems miško laiptams leidžiantis nuo Kalvarijų gatvės į parką labiau šiaurinėje parko dalyje. Kitose pasiūlytose laiptų vietose, kur šlaitai ne tokie statūs, siūlyta įrengti pavienius turėklus.

Vakarinė Jomanto parko dalis – skirta veikloms, o rytinė – poilsiui

Tiek 2023 m. vasario mėn. atlikta gyventojų apklausa, tiek kovo 1 d. vykusios kūrybinės dirbtuvės parodė, kad parko rytinėje dalyje lankytojai norėtų matyti kuo mažiau pokyčių. Brandžiais medžiais pasižyminti parko dalis daugiausiai naudojama poilsiui ir ramiam pasivaikščiojimui. Griovoje esantį taką vizijoje siūloma pavadinti ramaus poilsio taku. Šis takas liks toks koks yra – neasfaltuotas ir neapšviestas. Vietomis, ten kur formuojasi balos, siūloma naudoti akmens atsijas. Ten, kur griovos takas jungiasi su Ateities gatve, planuojama įrengti pandusą – nuožulną, kuri palengvintų judėjimą gyventojams su apsunkintu judėjimu, tėvams su vežimėliais.

Aktyviai pėsčiųjų tranzitui naudojama parko vakarinė dalis siūloma, kad pasipildytų keliomis funkcinėmis aikštelėmis. Esančiose proskynose ties takais planuojama įrengti lauko klasę, lauko tualetą, geriamojo vandens kolonėles, sūpynes ir žaidimų bei gamtos pažinimo erdvę. Atsiras suoliukų ir šiukšlinių.

Svarbu pažymėti, kad žaidimų bei gamtos pažinimo erdvė bus kuriama pasitelkiant natūralias priemones ir, kiek įmanoma, jau esančias parke: medžius virtuolius, akmenukus ir pan.

Jomanto parko vizijos aptarimas kartu su gyventojais
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Apie Jomanto parko projektą ir tolesnius žingsnius

2022 sausio–2023 kovo mėn. „Vilniaus planas“ kartu su „Vilniaus miesto parkais“ kvietė gyventojus dalyvauti apklausoje ir kūrybinėse dirbtuvėse. Šie įrankiai leido geriau suprasti lankytojų poreikius pokyčiams parke ir tai, kokį parką ateityje nori matyti gyventojai. Projekto tikslas – kartu su parko lankytojais sukurti Jomanto parko viziją ir jos įgyvendinimo veiksmų planą.

2023 balandžio–birželio mėn. Jomanto parko vizija bus tvirtinama savivaldybėje. Planuojama, kad pirmieji vizijos įgyvendinimo darbai parke prasidės 2023 rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais.

Daugiau informacijos apie projektą rasite šiuose dokumentuose: Jomanto parko esamos situacijos analizė. 2023 m. kovo 1 d. vykusių kūrybinių dirbtuvių rezultatai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Rita

    2023-03-25, 14:31  

    Tokie pat planai buvo ,kazkur pries 5 metus,del Zeruzales ezeriuko….
    Liko tik planai…..
    Ar nebus cia tas pats?

Rekomenduojami video