Top Baneris

Ištraukime kiemą iš tamsos

2022 balandžio 6 d.
Kiemo apšvietimo įrengimasTik SA
Pxhere nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kiemo apšvietimas yra labai svarbi namo eksterjero dalis. Jis pabrėžia gražiąsias kiemo puses, sukuria akcentus. Kiemo apšvietimo reikšmė ypač išryškėja rudenį, pavasarį ir žiemą, kai temsta anksti, naktys gerokai ilgesnės, o augalai lieka be lapų. Tą patį galima pasakyti ir apie žvarbų ar lietingą orą – tokiu metu šilta šviesa apšviestas sodas atrodo visiškai kitaip nei skendintis tamsoje. Nepakartojamą atmosferą sukuriantis kiemo apšvietimas visada pakelia nuotaiką, išryškina aplinkos grožį, suteikia jai visai kitų spalvų, leidžia sodu džiaugtis 24 valandas per parą.

Apšvietimo sprendimai – statybų pradžioje

Daugeliu atvejų statydami namą žmonės įsirengia fasado apšvietimą, o kiemo apšvietimo įrengimą atideda vėlesniam laikui. Tai suprantama, nes kai namas dar statomas, apie tai, kurioje vietoje bus gėlynai, kur reikės sodinti medžius, dar negalvojama. Net jei ir pagalvojama, tai vėliau gali atsirasti visiškai kitokių idėjų, kitokių planų. Lauko apšvietimą įrengiančios bendrovės rekomenduoja lauko apšvietimą planuoti kuo anksčiau, pavyzdžiui, dar projektuojant namą. Jų teigimu, vėlesniuose etapuose, kai paklotos trinkelės, pasodinta veja ir įvairūs augalai, tinkamų sprendimų įgyvendinimas yra brangesnis ir sudėtingesnis.

Šiais laikais apšvietimo įrengimas kieme gali būti įgyvendinamas labai paprastai, nes vis populiaresnės žemos įtampos (pavyzdžiui, 12 V) sistemos, kurių laidų nereikia kasti giliai. Tačiau statybų pradžioje reikia labai gerai apgalvoti, kiek kurioje namo pusėje turi būti elektros įvadų.

landscape mansion house home suburb backyard 137092

Nemažą dalį žmonių nuo sodo apšvietimo įrengimo atbaido informacijos trūkumas: vis dar manoma, kad įrengus sodo apšvietimą teks nemažai papildomai mokėti už elektrą, be to, norint nutiesti 220 V kabelius, reikės kasti gilias tranšėjas, nes tokios įtampos kabelis turi būti 0,8 m gylyje, ne mažesniu nei 2 m atstumu nuo medžių ir 0,75 m atstumu nuo krūmų. Tokios baimės yra nepagrįstos, nes šiais laikais apšvietimui dažniausiai naudojamos LED lemputės, tad, net jei apšvietimas įjungtas nuo sutemų iki aušros, elektros sąnaudos tikrai nėra didelės. Be to, sodas neapšviečiamas kaip futbolo aikštė – pasirenkami tam tikri akcentai, šviesa koncentruojama tam tikruose taškuose, linijose, kad apšvietimas sukurtų atitinkamą nuotaiką, išryškintų tam tikrus elementus.

Žemos įtampos sistemos – paprastesnis ir greitesnis įrengimas

Šiais laikais galima rinktis saugias 12 V įtampos apšvietimo sistemas, kurias įrengiant nebereikia nei kasti tranšėjų, nei laikytis kažkokių normatyvų. Tokios įtampos sistemos kabelius galima drąsiai guldyti ant žemės arba, įpjovus veją, pakišti po velėna, nutiesti tarp krūmų, medžiuose (jei norėsite kelis žibintus pakabinti medyje), pats kabelis yra plonas, jam nereikia apsauginio šarvo, nes 12 V įtampa niekam nekelia pavojaus. Net jei netyčia perkirsite tokį kabelį kastuvu, niekam nieko nenutiks – sujungsite laidus ir vėl viskas veiks. Žemos įtampos sistemos turi dar vieną pranašumą – jei jums nepatinka apšvietimo išdėstymas, jį galite operatyviai pakeisti ir turėti visai kitą vaizdą, jei manote, kad kažkurioje kiemo vietoje trūksta akcento, galite greitai pastatyti ir pajungti papildomą žibintą. Jei jūsų sodas jau suformuotas, yra veja, auga medžiai, krūmai, gėlynai, bet nėra išvedžioti elektros laidai, žemos įtampos sistemos yra racionaliausias pasirinkimas. Be to, reikia žinoti, kad sodo apšvietimas nėra nekintamas – juk pats sodas nuolat keičiasi: veši augalai, kartais jie persodinami, tad ir apšvietimą tenka derinti prie pokyčių. Naudojant žemos įtampos sistemą visi pakeitimai atliekami greitai, tam nereikia elektrikų, nereikia sode rausti naujų tranšėjų – kiekvienas gali padaryti visus darbus, be to, tokią sistemą lengva papildyti naujais šviestuvais, į ją galima integruoti kalėdinį apšvietimą.

13

Nemažai žmonių išbando saulės įkraunamuosius sodo šviestuvus, kurių pilni prekybos centrai. Tokie šviestuvai yra pigūs, jiems nereikia instaliacijos – tiesiog įsmeigei žemėje ar pritvirtinai prie tvoros arba sienos ir šviečia. Deja, dažniausiai tokie šviestuvai šviečia tokia silpna šviesa, kad nėra nei efekto, nei žavesio. Reikia įvertinti, kad pas mus ruduo ir žiema yra labai tamsus metas – naktys ilgos, o apniukusiomis dienomis irgi šviesos mažai, tad saulės energija maitinami šviestuvai skleidžia šaltą ir vos matomą šviesą.

Dvi svarbios funkcijos: praktiškumas ir estetika

Sodo apšvietimo funkcijos yra dvi: praktiškumas ir estetika. Šios funkcijos tarpusavyje susijusios, tačiau norėčiau jas atskirti. Praktiškoji dalis leidžia lengvai judėti ir orientuotis kieme nakties metu. Tad sprendžiant praktiškumo klausimus labai svarbu apšviesti takelius, sklypo reljefo perimetro dalis, namo sienas ir kitus eksterjero elementus, laiptus, terasą ir pan. Siekiant įspūdingos estetikos apšviečiami medžiai, krūmai, baseinėliai, gėlynai, takeliai, namo dalys ir pan. Reikia pasakyti ir tai, kad sodo apšvietimas visada didina saugumo pojūtį – tai įrodyta tyrimais. Praktiškumo ir estetiškumo santykis labai priklauso ir nuo to, kur yra jūsų būstas: jei jis pastatytas gerai apšviestoje teritorijoje, galima daugiau dėmesio skirti estetikai, dekoratyvumui, jei jis yra ten, kur aplink tvyro tamsa, nes teritorija nauja, gatvių apšvietimo nėra, pirmiau reikėtų pagalvoti apie praktiškumą.

83733501 l

Įrengiant apšvietimą visada reikia apgalvoti, ką ir kaip norite apšviesti. Dažniausiai sode apšviečiami:

* varteliai ir įėjimo durys bei erdvė tarp jų;

* vartai, garažo vartai ir erdvė tarp jų;

* kiemas ir jo elementai (augalai, baseinai ir kt.);

* takeliai sode ir aplink namą;

* terasa;

* laiptai;

* namo sienos ir kiti elementai.

Sodo šviestuvų modeliai

Takeliams apšviesti. Takeliui apšviesti yra skirti specialūs šviestuvai, o jų formų ir tipų pasirinkimas nemažas. Populiariausia forma – žemas cilindrinis stulpas. Tokių stulpų pasirinkimas irgi gausus: skirtingi aukščiai, skirtingos formos, skirtingas dizainas ir gamintojai. Ne tik stulpai naudojami takeliui apšviesti – galima įrengti žemus, prie pat žemės prigludusius šviestuvus. Cilindro formos šviestuvai puikiai tinka ir gėlynams apšviesti, tam tikroms reljefo detalėms išryškinti. Tokie šviestuvai paprastai yra mažosios sodo architektūros elementai, todėl reikėtų apgalvotai parinkti jų aukštį, išsirinkti patraukliausią dizaino variantą. Keli cilindriniai šviestuvai, išdėstyti vienoje linijoje (nebūtinai tiesioje), gali sukurti šviesos sieną, atskiriančią vieną sodo dalį nuo kitos. Net vienas ar du cilindriniai šviestuvai sode tampa žaviais mažosios architektūros elementais. Takelių šviestuvai nėra galingi, tad nereikalauja daug energijos. Paprastai juose sumontuojamos kelių vatų galios LED lemputės. Kaip matote, šiuo atveju praktiškumas glaudžiai susietas su estetika.

Kiemo takelių apšvietimas

Terasų šviestuvai. Tose sodo vietose, kur leidžiate daugiausia laiko, pavyzdžiui, terasoje, verta sumontuoti galingesnius, stipresnę šviesą skleidžiančius šviestuvus. Terasoms apšviesti dažnai naudojami į stogą ar sienas įleidžiami LED šviestuvai, kabančios lempos, ant sienos montuojami įvairiausios formos žibintai. Nedideli įleidžiamieji terasos šviestuvai gali būti panaudoti ir terasos laiptams ar perimetrui pažymėti. Įleidžiamieji šviestuvai yra labai populiarūs ir gali būti panaudojami ne tik terasoje, tačiau ir bet kurioje sodo vietoje: prie fasado, prie medžių, gėlynuose, prie mažosios architektūros elementų. Kai kurie sodo objektams apšviesti skirti įleidžiamieji LED šviestuvai turi šviesos kampo reguliavimo mechanizmą, taigi šviestuvas neakina, efektyviau apšviečia norimą objektą.

90656366 l

Universalieji prožektoriai. Dar viena svarbi šviestuvų kategorija, į kurią būtina atkreipti dėmesį, yra prožektoriai. Jie skleidžia kryptingą šviesą, gali sukurti visą sodo šviesų simfoniją. Šiuolaikiniai prožektoriai paprastai yra nedidelių gabaritų, juos panaudoję savo sodą labai greitai galite paversti fantastikos pasauliu. Pavyzdžiui, pasirinkę šešių į žemę įsmeigiamų prožektorių komplektą ir susmeigę juos vejoje bei susukioję į skirtingas puses, kad vienas apšviestų krūmą, kitas gėlyną, trečias vieną medį, ketvirtas kitą medį, dar du namo fasadą, jau gaunate atitinkamą šviesos simfoniją. Prijungus elektrą ta simfonija gali pasirodyti visai ne tokia, kokios norėjote, bet juk prožektorius galima susukioti kitaip, o jei naudojate žemos ir saugios įtampos sistemą, tai ir lengvai juos galite perstatyti net neišjungę elektros ir stebėdami, kaip jūsų transformacijos keičia vaizdą. Tai žavi kūryba, kurios tikrai malonu imtis sode. Renkantis prožektorius geriau, jei jie yra reguliuojamo šviesos srauto, nes vienam objektui gali reikėti plataus apšvietimo kampo, kitam – siauro.

techmar focus 12v led spot lights

Ant medžių kabinami šviestuvai. Sparčiai populiarėja ant medžių kabinami šviestuvai. Tamsiuoju metu jie sukuria labai įdomų medžio vaizdą, išryškina jo vainiko tūrį. Tiesa, tokie šviestuvai tinkamesni didesniems medžiams.

Šviestuvai medžiuose

Sieniniai šviestuvai. Dar viena dažnai naudojama lauko šviestuvų kategorija – montuojami ant namo sienos. Tokie šviestuvai gali būti kaip dizaino elementai, naktį ant namo fasado sukuriantys šviesų žaismą, bet neapšviečiantys sodo. Bet galima rinktis ir praktiškesnį variantą – sieninius šviestuvus, skirtus intensyvesniam kurios nors sodo vietos apšvietimui.

Ant sienų montuojamų šviestuvų pranašumas tas, kad montavimo vieta gali būti gana aukštai, tad šviestuvo šviesos srautas apima didesnę teritoriją nei žemai esantis šviesos šaltinis. Tačiau apie tokių šviestuvų montavimą reikia pagalvoti prieš statant namą, kad reikiamose namo fasado vietose atsirastų elektros įvadai. Reikėtų pamąstyti ir apie tai, kas valdys ant sienos montuojamus šviestuvus. Ar juos sutemus įjungs apšviestumo daviklis, o kažkuriuo metu išjungs laikmatis, o gal reikia judesio jutiklio, kad šviestuvas neapšviestų zonos, jei joje nieko nėra?

wever ducre tube carre

Povandeniniai šviestuvai. Būtina paminėti ir povandeninius šviestuvus, kurie skirti baseinams ar fontanėliams apšviesti.

Šiuo atveju žemos 12 V įtampos sistemų pranašumai labai aiškūs – žmogus visada drąsiai kiša ranką į baseiną, jei šviestuvo įtampa yra 12 V, ir labai nedrąsiai, jei povandeninių šviestuvų įtampa yra 220 V, nors jų apsauga ir yra labai aukštos klasės. Tai susiję su mūsų psichologija.

Povandeniniai šviestuvai visada sukuria paslaptingą ir nepakartojamą atmosferą, o šviestuvų variantų yra įvairiausių. Tokie šviestuvai gali būti integruojami fontano akmenyse, žaismingai apšviesti iš akmens ar fontano galvutės trykštančią vandens srovę.

Bubulo tipo šviestuvai kiemui
Kalbant apie mažosios architektūros elementus, verta paminėti labai įspūdingai atrodančius masyvius burbulo tipo šviestuvus. Tokie burbulai, padėti įvairiose sodo vietose, dieną atrodo kaip akmenys, o naktį sukuria ypač žavią atmosferą.

Išmanusis valdymas

Pasirinkus modernią kiemo apšvietimo sistemą, reikia pamąstyti ir apie jos valdymą, kad nereikėtų jos kiekvieną dieną įjunginėti ir išjunginėti. Galbūt jūsų sistemą valdys laikmatis ir šviesos bei judesio jutikliai ir to visiškai pakaks. Tačiau šiais laikais, kai daug kas valdoma išmaniuoju telefonu, galima pasidomėti sistemomis, kurias galima valdyti nuotoliniu būdu įdiegus telefone programėlę. Tada kiemą galima suskirstyti į zonas, jas valdyti individualiai – juk nebūtinai kasdien turi degti visi kiemo šviestuvai. Vieną kartą pagal nuotaiką norisi kuklesnio apšvietimo, kitą kartą reikia daugiau šviesos, vienais atvejais, kai kieme nieko nėra, gali šviesti tik dalis šviestuvų, kitais, kai kieme yra žmonių, apšvietimas gali būti intensyvesnis.

Ir pabaigoje dar keli niuansai: įrengiant apšvietimą visada reikia įvertinti, ir kokią šviesą skleidžia namas iš vidaus. Pavyzdžiui, jei svetainė turi didelius vitrininius langus, iš jos į kiemą gali patekti nemažai šviesos. Dar vienas labai svarbus momentas – saikas. Jau rašiau, kad kiemas – ne futbolo aikštė. Jauki prieblanda jame visada yra geriau nei per intensyvus apšvietimas. Tad tiek šviestuvų skaičių, tiek jų modelius ir stilių reikia rinktis labai apgalvotai. Estetika neatsiejama nuo praktiškumo, o konsultacijos su šios srities specialistais atvers jums naujų horizontų ir padės išvengti klaidų.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video