Iš netikėtumo galime prarasti amą, sušukti iš susižavėjimo arba būti tokie nustebę, kad nežinosime, kaip vertinti tai, ką matome. Architektūra kaip išmonės, formų, medžiagų menas turi galią sukurti netikėtumą. Ypač, kai pasirenkamas netikėtas kontekstas. „YCL studio“ architektai Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis kaimo sodybą suprojektavo tokią ir taip, kad iš netikėtumo imi galvoti, kad tai labiau iškarpa iš pasakų knygos, nei pastatas. Šį projektą portalo SA.lt skaitytojai išrinko „ArchBook: Skaitytojų geriausias“ 2023 m. gruodžio mėnesio laureatu.
„Kitokia 190 kv. m kaimo sodyba tarp Vilniaus ir Molėtų“, – taip projektą pristato studija. „Kitokia“ nedvejotinai čia yra kertinis žodis. Visgi keistenybių ne tiek daug – projektas apgalvotas ir argumentuotas. Sodyba suprojektuota nedidelei šeimai, kuri norėjo gyventi nuošaliau nuo miesto šurmulio. Projektas planuotas ypatingo grožio erdviame, apie 3 ha ploto, sklype.
Architektai išsyk apsibrėžė, kas šiame plote skirta gamtai, o kas žmogui. „Apskritimas su uždaru kiemu turėjo būti ta erdvė, kurioje gali „pasikrapštyti“ po darbų. Visa kita atiduota laukinei gamtai, natūraliam procesui. Šios idėjos unikalumas ir buvo, kad išpuoselėta erdvė apsupta natūralios gamtos grožio“, – viziją įžodina architektai iš „YCL studio“.
Statinys susilieja su gamta ir nors yra gana netikėtas, nėra kaprizingas. Kaip sako patys architektai, „Green“ projektas sukuria modernios vilos, atsitolinusios nuo miesto šurmulio, nuotaiką. Nesiekta nei statinio „pasendinti“, nei kurti dirbtinai kaimiško įspūdžio.
Nuspręsta statinį organiškai įvesti į aplinką. Tą išoriškai padėjo padaryti fasadas. „Pigmentuotas žalias betonas turėjo susilieti su gamta vasarą, kada gamta būna aktyvi. Jis neturėjo gąsdinti nei besiganančių karvių, nei kitų smulkių žvėrelių, bet turėjo būti matomas žiemą, kada viskas miega, kada šalta ir tuščia. Žiemą jis ima dominuoti ir išskirti, kviečia rasti, sušilti“, – idėją, kaip statinys tarsi keičia savo įvaizdį skirtingais metų laikais, pristato kūrėjai.
Vidinė pastato struktūra išsidėsčiusi viename aukšte, todėl pastatas per langus tiesiogiai susijungia su erdviu lauku. Patekę į namą išvystume dvi pailgas zonas. Pagrindinė zona ir visos bendros erdvės atsiveria į didįjį kiemą, kur visada paruošti įdomūs scenarijai. „Kita zona ramesnė, privatesnė arba tiesiog rečiau naudojama ir orientuota į aukštąjį kiemą“, – SA.lt portalo skaitytojams vardija architektai iš „YCL studio“.
Netikėtą projekto koncepciją – statinys apskritime, kuris apibrėžtas dideliame sklype, – architektai pasiskolino iš gamtos. Statinio lyg vidury laukų koncepciją jie palygino su numestu didelėje erdvėje akmeniu. „Nukritęs akmuo visada atrodys savo vietoje, nesvarbu, kokia didelė ir neapibrėžta ta erdvė“, – pabrėžė architektai, praktiškai išbandę šią „beformę architektūros formą“.
Jie nepaisė suvokimo, kad apvali forma nėra patraukli dėl pozicijos ar krypties stokos. Šį apribojimą jie įveikė pasirinkę didelį apskritimą, kuriame, įbrėžus švarų stačiakampį, forma tampa nesudėtinga ir palanki išplanavimui.
„SA ArchBook“ – išskirtinė galimybė architektams
Platformoje „SA ArchBook“ architektams siūloma nemokamai dalytis savo kūryba, garsinti įgyvendintus ir sukurtus projektus. Kiekvienas naujas prisijungęs projektas yra viešinamas SA.lt socialiniuose tinkluose.
Tapkite ir jūs „SA ArchBook“ bendruomenės dalimi! Atsisiųskite darbų pateikimo failą, kurį užpildykite ir pateikite reikalingą medžiagą pagal ten esančius aprašymus. Po to užpildytus aplankus reikia įkelti į „Wetransfer“. Galiausiai nuorodą siųskite el. paštu: archbook@sa.lt. Projektų registracijos forma.
1 komentaras. Leave new
Jeigu tie gyventojai nori būti kaime, kam atsitverti tokia 6 ir daugiau metrų g/b tvora nuo gamtos, kaip Trumpo tvora.
Nebent tie gyventojai su antkojais ir suka ratelius už milžiniškos gelžbetoninės.