Viena priežasčių, lėmusių geresnį įvertinimą – beveik du kartus išaugusios materialinės investicijos, tenkančios vienam gyventojui. Prie geresnio įvertinimo prisidėjo ir didėjantis veikiančių ūkio subjektų skaičius, tenkantis vienam gyventojui. Taip pat savivaldybė turi parengusi investicijoms tinkamų žemės sklypų.
Vis dėlto ji susiduria ir su tam tikromis problemomis. Prasta padėtis, susijusi su tiesioginėmis užsienio investicijomis, smarkiai blogina bendrą savivaldybės įvertinimą. Mokesčių aplinka Joniškio rajone vertinama irgi labai blogai. Savivaldybėje taikomas maksimalus nekilnojamojo turto mokesčio tarifas. Galiojantys žemės mokesčio ir verslo liudijimų tarifai patenka tarp vienų aukščiausių šalyje.
Tokia situacija sufleruoja veiksmus, kurių derėtų imtis Joniškio rajono savivaldybei. Kitas svarbus investicinės aplinkos aspektas yra operatyvus administracijos darbas išduodant leidimus. Joks investuotojas neis į savivaldybę, kurioje detaliojo plano keitimo procedūros trunka keletą metų.
EKSPERTO ŽVILGSNIS
Vietos rinkėjas svarbesnis nei investuotojas
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas
Joniškio rajone veikia keletas didesnių įmonių, o vietos verslininkai yra išplėtoję gerus bendruomeninius ryšius. Verslininkai prisideda prie infrastruktūros plėtojimo, asfaltuoja kelius, bemaž įgyvendina socialinės gerovės modelį. Ir tik dėl to Joniškis nemiršta, galbūt net pamažu gaivinamas.
Vis dėlto viskas verda savo sultyse. Kalbant apie investicijų pritraukimą, negalima pasakyti nieko gera. Joniškiui tiesiog pasisekė, kad keli lietuviai verslininkai čia dirba ir jiems gana gerai sekasi. Rajonas ir pats miestas yra iš mažųjų, turi nedidelį potencialą. Reikėtų kelių injekcijų – idėjinių bei finansinių, ir būtų galima tikėtis rezultato.
Probleminės savivaldybės statusas teigiamų balų ir patrauklumo Joniškio rajonui neprideda. Geografinė padėtis irgi ne pati geriausia. Bet yra šiek tiek darbo jėgos, kuria galėtų pasinaudoti vietos verslininkai. Žinoma, apie kvalifikuotus vadybos ar kitų sričių specialistus nėra ką kalbėti. Galima apmokyti cecho darbuotojus, kuriems nereikia kelti aukštų reikalavimų.
Kalbant apie užsienio investuotojų pritraukimą, sunku ką nors pasiūlyti. To turbūt nežino ir rajono valdžia – jos iniciatyvos nei matyti, nei girdėti. Rajono vadovai veikiau orientuojasi į vietos elektoratą, kad būtų išrinkti dar vienai kadencijai, nei į potencialius investuotojus. Akivaizdu, penkios gražios kalbos apie perdažytą paminklą ar palopytą kelią duoda kur kas geresnį rezultatą siekiant išlikti valdžioje nei įkurtos kelios gamyklos.
EKSPERTO ŽVILGSNIS
Dominuoja tik vienos paskirties nekilnojamasis turtas
Nekilnojamojo turto kompanijos „Ober-Haus“ Vakarų Lietuvos regiono
vadovas Linas Juozaitis
Joniškio rajono pavadinimas, be jokios abejonės, tapatinamas su žemės ūkio kraštu. Žemės ūkio paskirties plotai čia brangūs, už hektarą mokama po 18–20 tūkst. litų. Rinkai šiokią tokią įtaką daro latviai, kurie irgi noriai perka žemės ūkio paskirties plotus. Dėl to ir šio turto pasiūlos beveik nėra. Iki šių metų gegužės 1 dienos kainos buvo tikrai didelės, ir užtekdavo tik užsiminti apie ketinimą parduoti žemę – tuoj pat atsirasdavo jos pirkėjas.
Kitos paskirties nekilnojamasis turtas Joniškio rajone turbūt nėra toks aktualus. Būsto kainos čia panašios, kaip ir kituose šalia esančiuose rajonuose: Radviliškio, Pakruojo. Ir paklausa bei pasiūla tokia pat. Naujų projektų vargu ar reikia tikėtis, daugiau dėmesio galima skirti seniems daugiabučiams modernizuoti.
ŠIAULIŲ APSKRITIES SAVIVALDYBĖS:
Šiaulių miesto savivaldybė
Šiaulių rajono savivaldybė
Akmenės savivaldybė
Joniškio savivaldybė
Kelmės savivaldybė
Pakruojo savivaldybė
Radviliškio savivaldybė