Top Baneris

„Farmers circle“ – tarp šiuolaikinės architektūros ir ūkininkavimo tradicijų

2021 lapkričio 17 d.
farmers circle do architectsTik SA
Aistės Rakauskaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

„Farmers Circle“ – tai naujam gyvenimui prikeltas senas ūkis Ukmergės rajone, pristatantis ūkininkystę kaip įvykį. Pagrindinis architektūrinis ir urbanistinis uždaviniai buvo surasti harmoningą santykį tarp kaimo gamtos, sukultūrinto landšafto, senųjų ūkinių pastatų, šiuolaikinės architektūros bei kasdieninės ūkininkystės.

Be įprastinių daržovių laukų ir besiganančių galvijų, čia įkurdintas konferencijų centras, restoranas, viešbutis, naujai įrengti pažintiniai takai ir terasos su lauko židiniais.

Eksponuoti istoriškai susiklosčiusius sluoksnius

Danų verslininkas Niels Peter Pretzmann, prieš metus Vilniaus Senamiestyje atidaryto komplekso „Senatorių pasažas“ įkūrėjas, šią fermą Radiškio kaime, Ukmergės rajone įsigijo iš jos pirmtako, danų kilmės ūkininko. Fermoje verslininkas augino produktus jo valdomiems restoranams „Dublis“.

Užsidegęs „Senatorių pasažo“ Vilniuje idėja, jis norėjo, kad ne tik produktai į rekonstruojamo komplekso restoranus ir parduotuvėles patektų tiesiai iš ūkio, būtų švieži ir kokybiški, bet ir pats ūkis taptų atviras, bendruomeniškas, buriantis.

Bendradarbiaujant su „DO architects“ komanda, tuo metu projektavusia pastatus Senamiestyje, buvo sudėliotas ir šio modernaus ūkio scenarijus. Kaip pasakoja architektė, projekto vadovė Gilma Teodora Gylytė, 600 hektarų kalvotoje teritorijoje prieš tai buvo keletas pabirusių pastatų – įprasta ferma, be jokio viešumo tikslo. Pastatus architektai sujungė į vientisą urbanistinį darinį, atvirą visuomenei kaip edukacinį ūkininkavimo kompleksą.

Fermos sodyboje esami pastatai buvo rekonstruojami siekiant parodyti visus per ilgą laikotarpį susidėliojusius sluoksnius. Dalis jų pastatyta dar buvusio kolūkio laikais. „To laikotarpio pastatai nėra paveldo vertybė, bet vis tik tam tikras sodybos istorijos sluoksnis. O mes mėgstame juos išeksponuoti ir apie juos pasakoti“ – sako G. T. Gylytė. Šiltnamio motyvas atsikartoja „Stone Mill“ pastato stoge – jo kraigas įstiklintas, kad į vidų patektų kuo daugiau natūralios šviesos. Kitų pastatų aukštingumas rekonstruojant taip pat padidintas, fasaduose naudojami dideli langai, įstiklintos ištisos sienų plokštumos, kad pietaujant, renginių ar švenčių metu būtų smagu jausti ryšį su gamtine aplinka.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Ėjimas ratu ir ugnies motyvas

Per medžių alėją iš pagrindinio įvažiavimo patenkama į „Stone Mill“ („Grain Mill“) pastatą – pagrindinę virtuvę, kurioje yra laikomos ir apdorojamos visos ūkio gėrybės. Nuo jo prasideda ekskursija, kviečianti pasižvalgyti po šį neįprastą ūkį.

„Idėja buvo įrengti atvirą fermą, kurioje galima vaikščioti ir žvalgytis, kaip ir Senamiesčio objekte. Vaikai gali pamatyti, kur viskas yra auginama, kaip tarpsta daržovės ar salotos stikliniuose šiltnamiuose, o suaugusieji gali stebėti, kaip vyksta maisto ruošos procesas“, – sako architektė.

Netoli „Stone Mill“ yra keli šiltnamiai, kuriuos aplankius galima patekti į netoliese esantį ant šlaito suformuotą amfiteatrą. Nuo jo atsiveria miestiečio akį traukiantys vaizdai – sukant ratą takeliu matyti laukuose su naujai suformuotais tvenkiniais besiganantys angliški jautukai. Tako pabaigoje laukia restorano pastatas – renginių salė.

Amfiteatre ir šalia kitų pagalbinių statinių įrengti atviri lauko židiniai. Ugnies motyvas – tarsi jungiamasis elementas tarp „Senatorių pasažo“ Vilniuje ir „Farmers Circle“ komplekso. Židinys, kiek primirštas motyvas šiuolaikiniuose visuomeniniuose objektuose, čia tampa pagrindine įvaizdžio dalimi.

Miesto ir ūkio sąsajos

Architektė teigia, kad sąsaja tarp sostinės Senamiestyje esančio „Senatorių pasažo“ ir „Farmers circle“ komplekso sukuriama ir medžiagiškumu – pastatams rekonstruoti panaudotos tokios pačios plytos, parinkti tokie patys šviestuvai, trinkelės takams, net baldai suprojektuoti vienodi. „Iš Senamiesčio atkeliavo medžiagos, o iš „Farmers Circle“ ten keliauja produktai“ – sako architektė. „Kitoks tik urbanistinis kontekstas – čia yra gamta, o Senamiestyje – miesto aplinka“.

Pagrindiniai takai, kuriais vaikščiojama, apsodinti aukštaūgėmis smilgomis, tarp šiltnamių įrengti sodai, kurie yra atviri komplekso lankytojams ir sukurti taip, kad juose vykstančios šventės būtų įsimintinos.

„Jos – apie viską, kas susiję su maisto auginimu ir gamyba“ – sako architektai. Žmonių subūrimas per maistą, per laikmečio sluoksnius, istoriją – miestą ir kaimą nuo seno vienijančios vertybės, atskleistos skirtinguose kontekstuose. Taip „Farmers Circle“ sodyboje architektūra priartinama prie gamtos per tvarios ūkininkystės principus.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video