Danijoje pastatytas nepaprastas lankytojų centras, visiškai susiliejęs su kraštovaizdžiu

Danijoje pastatytas nepaprastas lankytojų centras, visiškai susiliejęs su kraštovaizdžiu

Skamlingsbanken_CEBRA_07_photo-Adam-Moerk
CEBRA nuotr. © Adam Mørk

Koldinge, Danijoje pastatytas Skamlingsbankeno lankytojų centras žavi unikalumu – savo išskirtine architektūrine forma jis visiškai susiliejo su gamta, taip pat tapo integruota vietos istorijos dalimi. Projekto autoriai – danų architektūros studija „CEBRA“.

500 kv. m ploto statinys iškilo saugomoje teritorijoje, aukščiausiame Pietų Jutlandijos taške, iš kurio atsiveria įspūdingas kraštovaizdis. Šiandien ši vietovė yra pamėgta ir lankoma turistų bei vietinių gyventojų. Kadaise Skamlingsbankenas buvo viena iš svarbiausių ir populiariausių visuomenės susirinkimų vietų, kurioje buvo sprendžiami nacionalinės reikšmės klausimai.

Naująjame lankytojų centre turistai ir vietiniai gyventojai gali labiau susipažinti su Danijos istorija, pamatyti istorinius paminklus ir centre vykstančias parodas. Taip pat čia įsikūrė ir lankytojams skirta kavinė.

Tvarūs sprendimai

Turtingas Skamlingsbankeno moreninis kraštovaizdis susiformavo pasitraukus paskutiniam ledynmečiui,  šiandien čia plyti lygumos, stačios kalvos, tarpekliai. Naujasis statinys subtiliai integruotas į gamtą ir natūraliai įsiterpia į aplinką, atkartodamas natūralias reljefo formas. Vaizdingas kraštovaizdis tapo architektų įkvėpimu, jie siekė, kad statinio architektūra iki menkiausių dizaino detalių atspindėtų unikalią vietovę, jos gamtą ir istoriją.

Anot CEBRA architektų, Skamlingsbankenas jungia praeitį su dabartimi ir ateitimi, o vienas pagrindinių projekto siekių buvo šiandieniniame kontekste pateikti nepaprastą vietos istoriją ir gamtą. Naujasis lankytojų centras yra moderni kultūros erdvė, kurioje atgimsta svarbios diskusijos nacionalinės reikšmės klausimais, pavyzdžiui, apie klimato kaitą. Architektai pabrėžia, kad šiandien pasaulyje kyla daug ekologinių iššūkių, todėl itin svarbu visiems kartu saugoti mūsų planetą ir išlaikyti saugią gamtos, žmonių ir gyvūnų buveinę.

Kuriant lankytojų centrą buvo siekiama išsaugoti retas augalų ir gyvūnų rūšis, aptinkamas saugomoje Skamlingsbankeno teritorijoje. Naujasis statinys nesutrikdė gamtos harmonijos, priešingai – mėginta skatinti unikalios vietos gamtos ir biologinės įvairovės vystymąsi. Bendradarbiaujant su vietos biologe, buvo sukurtas specialus žolės mišinys iš vietinių žolinių augalų ir juo apželdintas pastato stogas bei lankytojų centrą supanti aplinka. Apželdinant pastatą buvo pakartotinai naudojamos natūralios durpės iš statybvietės.

Interjere vyrauja vietinės medžiagos

Lankytojų centro interjerui parinkti ramūs, natūralių spalvų tonai. Vidaus apdailai pasirinktos vietinės medžiagos – mediena, teraco ir lauko akmuo, molis. Ramios ir pritemdytos parodų erdvės  akcentas – atsiveriantis įspūdingas panoraminis vaizdas link Mažojo Belto sąsiaurio. 

CEBRA architektai jau daugiau nei 20 metų formuoja Danijos šiuolaikinės architektūros gaires ir kuria akį traukiančius projektus, atspindinčius vietos kultūrą, istoriją ir darniai įsiterpiančius į kraštovaizdį. Architektai savo projektuojamuose statiniuose žaliuosius sprendimus, perdirbtas medžiagas derina su inovatyviomis technologijomis ir garsiai kalba apie nūdienos ekologines problemas. 

[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″  image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]
Temos: CEBRA, Danija, Koldingas, lankytojų centras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai