Top Baneris

BIM: pirmasis nuo A iki Z

2015 rugpjūčio 2 d.
Pasidalykite straipsniu

Apgailestaujančiųjų, kad Lietuvoje dar nėra nė vieno projekto, kuris būtų įgyvendintas nuo pradžių iki galo naudojantis pastatų informaciniu modeliavimu (BIM), laukia geros žinios. Sostinės Vikingų gatvėje, šalia prekybos centro IKEA, kyla šiuolaikinis bemaž pusšimtį parduotuvių talpinsiantis prekybos slėnis NØRDIKA. 2016 metais bus baigtas statyti 40 tūkst. kvadratinių metrų ploto užimsiantis prekybos centras – pirmasis Lietuvoje projektuotas ir statomas naudojantis pasaulio statybų sektoriui puikiai žinomomis BIM technologijomis.

Sutaupyta daugybė brangaus laiko

Prekybos centro NØRDIKA projektą įgyvendina statybinių konstrukcijų įmonė „Descon“, architektų biuras „Unitectus“ ir generalinis statybos rangovas „YIT Kausta“.

2014 metais projektuoti pradėtas prekybos centras NØRDIKA statomas dviem etapais. Pirmąjį 18 tūkst. kvadratinių metrų ploto užimantį prekybos centro pasažą planuojama atidaryti jau šių metų rugsėjo mėnesį. Antrosios, 22 tūkst. kvadratinių metrų ploto, centro dalies įgyvendinimas turėtų užtrukti iki 2016 metų. Planuojama, kad investicijos į šį projektą sieks beveik 50 mln. eurų.

Nemenką darbo su BIM technologijomis patirtį Skandinavijoje sukaupusios įmonės „Descon“ vadovas Mindaugas Dagys džiaugiasi, kad ir projektavimo, ir statybos darbai atliekami sėkmingai – tam didelę įtaką turi darbas pasitelkus pastatų informacinį modeliavimą.

Prekybos centro NØRDIKA konstrukcijų darbo projektą įmonė „Descon“ atliko naudodama „Open BIM“ programą „TEKLA Structure“. „Šiuo įrankiu visą reikiamą informaciją – medžiagų kiekius, specifikacijas, ypatybes, darbų pobūdį – galėjome užšifruoti ir saugoti vienoje visiems statybų dalyviams prieinamoje vietoje“, – apie darbo pobūdį pasakojo M. Dagys.

Projektuotojas teigė, kad dirbant su BIM bendravimas tarp statytojų, projektuotojų, architektų ir kitų statybos proceso dalyvių tampa kitoks.

„Tokio dydžio pastato detalųjį projektą parengėme nė karto nesusitikę su architektais. Sutaupyta labai daug laiko projekto derinimo aspektu. Pasitelkdamas BIM technologijas visą mūsų darbą užsakovas stebėjo savo kompiuteryje. Vos atlikus projekto korekcijas jis ekrane akimirksniu tai pamatydavo ir galėdavo pareikšti savo nuomonę. Išvengėme ilgų posėdžių, o pats projekto valdymas ir koordinacija tapo paprastesni, efektyvesni“, – pasakojo specialistas.

M. Dagys atkreipė dėmesį, kad dirbant BIM modeliavimo programa TEKLA smarkiai sumažėja klaidų tikimybė, o statybų sektoriuje tai yra itin svarbu. Jeigu kartais ir atsirastų klaidų, BIM technologijos padės jas pastebėti anksčiau, negu šios nukeliautų į statybų aikštelę. Tokiu būdu išvengiama ne tik papildomų taisymo darbų, bet ir neplanuotų išlaidų.

Modeliuotojas pabrėžė, kad darbo su BIM naudą įvertino ir gamintojai. Anot M. Dagio, jie tikino pirmą kartą šalyje matantys tokio aukšto lygio pastatą, kurio statyboms panaudota apie 100 tonų metalo, o neatitikimų ir klaidų nėra.

Visapusė BIM nauda

BIM technologijos ne tik bendrą statybų procesą paverčia efektyvesniu, spartesniu, bet ir palengvina atskirų jo dalyvių darbą. Bendrovės „Unitectus“ architektas Povilas Čepaitis vienu didžiausių darbo su BIM privalumų architektams įvardijo lengvesnį darbų koordinavimą.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video