Top Baneris

Betono gaminiai aplinkai – nauja ar sena?  

2024 balandžio 18 d.
Pasidalykite straipsniu

Šiandien svarbus ne tik pats pastatas, bet ir erdvė aplink jį: mažoji architektūra, želdiniai ir tinkamas grindinys. Čia į pagalbą ateina betonas, pastaraisiais metais užkariavęs architektų širdis. Tai galimybė ne tik turėti modernų dizainą, didelę formų ir spalvų įvairovę. Tai ir įspūdingas ilgaamžiškumas bei lengva priežiūra.

Bendrovės „Betono mozaika“ kuriama strategija leidžia rinkai pasiūlyti tvaresnius gaminius. Bendrovės tikslas – pristatyti betono gaminius ne kaip baigtinį produktą, o kaip besikeičiantį, lankstų, bet kokiai erdvei pritaikomą sprendimą. Šią strategiją labai gerai iliustruoja įmonės sprendimai visose Baltijos šalyse įgyvendintuose projektuose, apimančiuose ne tik viešąsias, bet ir privačias erdves.

Viešoji erdvė ir miestų architektūra vis dažniau tampa architektų ir projektuotojų kūrybinės išraiškos forma. Ekologija ir aplinkosaugos sprendimai architektūroje, žaliosios technologijos statyboje jau yra norma. Projektuotojams ir investuotojams vis svarbiau atsižvelgti ne tik į gaminių dizainą, bet ir į realias visuomenės nuotaikas bei klientų lūkesčius, susijusius su klimato kaita. Pasauliniai lyderiai, taip pat ir Europos šalių gamintojai, jau pereina prie becementės gamybos, žiedinės ekonomikos, naujų
technologijų. Betono gaminiai kaip niekas kitas yra itin imlūs technologiniams sprendimams: jie lemia keičiamas galutinio produkto savybes, pradedant ilgaamžiškumu, baigiant fantastiškai skambančiomis, bet jau dabar įgyvendinamomis idėjoms, pavyzdžiui, tai trinkelės, gaminančios elektros energiją, tarsi permatomas ar atsinaujinantis betonas ir dar daugybė kitų, jau neminint sprendimų konservuoti CO2, naudoti plastiko ar stiklo atliekas.

Tvarumo ir funkcionalumo pusiausvyra

Dirbdami kartu su architektais, „Betono mozaikos“ specialistai kuria įvairiausius sprendimus ir produktus, spalvas, tekstūras bei įgyvendina tai projektuose. Kartu su „DO Architects“ sukurtas gaminys „Eco Line“ išpopuliarėjo ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse  – Latvijoje ir Estijoje. Specialiai Svencelės salų projektui kurtą produktą šiuo metu galite pamatyti tiek privačiuose kiemuose, tiek kavinių, restoranų, viešbučių, universitetų automobilių statymo zonose, vidiniuose įmonių kiemuose, takuose bei keliuose kartu su įprastais „Prizma“ gaminiais. „Eco Line“ dažnai naudojamas kuriant žalią, bet funkcionalią dangą, taip pat sėkmingai derinamas ir su skalda. „Eco Line“ ne tik atveria 9 proc. daugiau ertmių nei įprasti ažūriniai gaminiai, bet ir yra pritaikytas lengvojo transporto apkrovoms.  

Inovatyvūs, drenuojantys „Eco Line“ gaminiai nustato visiškai naują kryptį galvojant apie aplinką tausojančius investicinius sprendimus ir parodo galimus naujus sprendimus tiek projektuotojams ir vystytojams, tiek gyventojams. 

Screenshot 2024 04 18 at 12.36.40
„Lietuvos draudimo“ pastatas Vilniuje

Produktas, leidžiantis kurti funkcinę erdvę 

Naujovė – bendrovės „Betono mozaika“ gaminamos didžiausių gabaritų „Hansa“ linijos plokštės „Hansa 8 Mega“ – dažniausiai sutinkamas ir atpažįstamas gaminys miestuose, tikrai sulauksiantis populiarumo bangos Lietuvoje. Šios plokštės labai populiarios kaimyninėje Latvijoje, puikiai įsilieja tiek į privačių, tiek į visuomeninės paskirties objektų erdves. Nuotraukose matote du įrengtus, funkcijomis itin skirtingus objektus: lauko terasą Kuldygos restorane „Bangert`s“ ir privatų „AHA studijos“ architektų rengtą projektą. Gaminys tas pats, tačiau spalvos skirtingos – natūrali (pilka) ir daugiaspalvė „Granit“. 

Naujausias produktas, kurį bendrovė „Betono mozaika“ pasiūlys 2024 metais, yra rombo formos gaminys „Romb“. Sukurtas Estijos architektų „Kino“ komandai ir jau nugulęs naujosios „Swedbank“ būstinės Taline prieigose. Gaminio forma gana įprasta Estijos rinkoje, o rinkdamiesi natūralaus akmens faktūrą „Quartz“ ir „Silver Kino“ architektai stengėsi dangos motyvus derinti su fasade matomomis formomis ir spalvomis. Natūralaus akmens faktūra pasirinkta kaip ilgaamžė ir kokybiška, estetiška ir puošni danga.  

Sėkmingos dangos formulė 

Kokie veiksniai lemia dangos ilgaamžiškumą ir funkcionalumą? Kodėl matome nuskilusias trinkeles, duobes ir netinkamus, nors visai nesenai klotus šaligatvius? Ar įmanoma, o jei taip, kaip to išvengti?  

Egzistuoja paprasta penkių žingsnių formulė, leidžianti užtikrinti dangos ilgaamžiškumą, saugumą, estetiką. Ji labai paprasta:  

  • planavimas; 
  • pagrindai;  
  • elementai ir klojimas; 
  • siūlės;  
  • priežiūra. 

Planavimas. Pati svarbiausia proceso dalis. Norėdami užtikrinti dangos saugumą ir vientisumą, nepažeidžiamumą, tam turime skirti itin daug dėmesio. Etapas susideda iš šių veiksmų: 

  • dangai teksiančios apkrovos įvertinimo;  
  • dangos reljefo ir su tuo susijusių priemonių (įkalnė, nuokalnė) planavimo;  
  • grunto įvertinimo; 
  • dangos nuolydžio planavimo, papildomų elementų įvertinimo (pavyzdžiui kritulių surinkimo produktų poreikis, nuogrindos įrengimas, kt.). 

Jei danga patirs didesnių apkrovų, nei planuojama, žinoma, tai paveiks ir jos elementus: ilgainiui trūkinės betono gaminių kampai, vėliau trupės pats gaminys, pradės judėti aplinkui esantys, štai ir pažaidos židinys, pareikalausiantis papildomų medžiagų ir išlaidų remontui. Priklausomai nuo planuojamų apkrovų ir numatomo dangos funkcionalumo, pasirenkami skirtingo tipo ir aukštingumo gaminiai. Danga su nuokalnėmis ar įkalnėmis? Teks įvertinti papildomų priemonių, pavyzdžiui, inkarų poreikį. Grunto tyrimas, kritulių nuvedimas ne tik leis suplanuoti pagrindų sluoksnius, nuolydį, bet ir apsaugos nuo neteisingo jų įrengimo.  

Pagrindai. Kaip jau minėta, norint turėti saugią, tinkamą eksploatuoti dangą, būtini tinkamai įrengti pagrindai. Tiksliai numatyti pagrindų sluoksnius padeda grunto tyrimas ir dangų įrengimo reglamentai.  

Elementai ir klojimas. Priklausomai nuo zonos funkcionalumo, gali būti parenkami specifiniai gaminiai, leisiantys tinkamiausiai išpildyti poreikius. Pavyzdžiui, industrinėse, gamybinėse, transporto zonose siūlome gaminius, kurie itin tvirtai rišasi. Tačiau tokie gaminiai miestų aikštėse nebūtų tikslingi.  

Siūlės. Dažnai atmestinai vertinama dangos dalis, tačiau išties svarbi. Siūlės be užpildymo sukels nors ir minimalius, bet visgi elementų judesius, kurie ilgainiui taps nuskilimų, ištrupėjimų ir pažaidos pasekme.  

Priežiūra. Pirmiausia tai – dangos estetika. Tačiau priežiūrai parinkus netinkamas, šiurkščias priemones, pavyzdžiui, valydami sniegą metaliniais įrankiais, pažeisime dangos paviršių. Tokie pažeidimai silpnina elementus. Ne mažiau aktualus ir medžiagų, valiklių parinkimas. Itin agresyvi druska šaltuoju metu, netinkamai naudojamos rūgštinės valymo priemonės neigiamai veiks dangą, ji ne tik neatrodys estetiškai, bet ir bus linkusi skilinėti, koroduoti – tuomet vėl teks kalbėti apie remonto darbus ir papildomas išlaidas. 

Plačiau apie „Betono mozaikos“ produktus ir sprendimus.

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 VIEŠOSIOS ERDVĖS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video