Top Baneris

Avarinės būklės buvęs išskirtinis Vilniaus medinukas netrukus pradės naują gyvavimo etapą (3)

2021 spalio 27 d.
polocko 52 medines architekturos muziejus
S.Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sostinės Užupio rajone XIX amžiaus antroje pusėje pastatytas medinis namas jau kitąmet bus baigtas rekonstruoti. Vienas žaviausių sostinės medinukų ilgus metus buvo paliktas likimo valiai, tačiau jau kitais metais čia duris atvers medinės architektūros muziejus.

Vilniaus meras R.Šimašius išreiškė viltį, jog su naujo muziejaus atidarymu Lietuvoje keisis medinės statybos reglamentai, kurie, anot sostinės mero, yra vieni griežčiausių Europoje.

„Atsimenat aršias diskusijas dėl griūvančio nuostabaus medinuko Polocko g. 52? Spėju, daugelis ne. O va restauracijos darbus atkakliai ir atsakingai vykdome. Ačiū besidarbuojantiems. Jei ir toliau sėkmingai, tai po metų bus medinės architektūros muziejus.

Tuo pačiu tikiuosi, kad ir šiuolaikinė medinė architektūra Lietuvoje bus išlaisvinta iš griežčiausių Europoje biurokratinių pinklių bei galės mus džiuginti savo grožiu, tvarumu ir funkcionalumu“, – sakė R.Šimašius.

Polocko g. 52 pastatas pradėtas statyti dar 1876 metais. Tai – ypatingos architektūrinės vertės medinis pastatas, puoštas menine drožyba, kuriai Vilniuje neprilygsta joks kitas medinis paminklinis namas.

Jame tarpukariu gyveno visuomenės ir kultūros istorijai svarbios asmenybės – menininkai Konstantinas Markovskis, Jadvyga Minska, rašytoja Sofija Bykova, lankėsi tapytojas Ferdinandas Rusčicas ir fotografas Janas Bulhakas. Namas 2006 metais buvo įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.

Medinės miesto architektūros muziejus duris atvers 2021 m. viduryje, Vilniaus istoriniame priemiestyje – Užupyje. Šiuo metu muziejui skirtame mediniame name Polocko g. 52 vykdomi tvarkybos darbai, finansuojami Vilniaus miesto savivaldybė administracijos ir Europos Sąjungos lėšomis (projektas Medinės architektūros paveldo muziejaus Vilniuje, Polocko g. 52, sukūrimas).

Taip šis medinukas atrodė prieš restauraciją:

medinukas uzupyje 2
statyba ir architektura

Žurnalas „Statyba ir architektūra“‎‎ 2022 metais minės šimto metų istorijos jubiliejų. Tai ilgiausiai Lietuvoje leidžiamas leidinys apie statybą ir architektūrą, svarbiausių statybos projektų ir architektūros raidos metraštininkas.

Puslapyje sa.lt/100 leisimės į amžių trunkančią Lietuvos statymo istoriją.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Nerijus

    2021-11-06, 17:55  

    Kodėl tokiam Osle galima statyti karkasinius medinius gyvenamuosius namus su bendra sienos konstrukcijos termoizoliacija 19cm ir dar vieną šalia kito, o LR ne?

  • Nesutinku

    2021-11-03, 9:04  

    Aplinka sutvarkyta neblogai, vaizdą gadina šalia esantis griuvėsis

  • Algis

    2021-10-31, 1:28  

    Namas dailus, bet aplinka sutvarkyta tragiškai.

Rekomenduojami video