Top Baneris

2014 gruodžio 3 d.
Pasidalykite straipsniu

Šiuolaikinis gyvenimo būdas reikalauja nuolat didėjančio efektyvumo. Viskas turi veikti geriau, sparčiau ir taupiau. Lygiai to paties yra reikalaujama iš miestų. Rinkas drebina naujos įmonės siūlančios dalyntis automobiliais, jau įprasta tapo dalytis biuro erdve. Koks būtų miestas, jei jo gyventojai aktyviau dalytųsi savo gyvenamąja erdve?

Architektūros [pokalbių] fondo paskaitoje Nacionalinėje dailės galerijoje šį ketvirtadienį 20 valandą pašnekovė iš Olandijos Beatriz Ramo (nuotraukoje) atsakys į šio ciklo klausimą „Koks miestas?“ pasiūlydama „Co-Residence“ būsto modelį.

„Co-Residence“ – tai siūlymas gyvenamajam būstui pritaikyti šiandien populiarius dalijimosi ekonomikos (ang. sharing economy) principus, naudojamus bendradarbiavimo (ang. co-working) centruose, dalijimosi dviračiais sistemose ar tiesiog važiuojant pakeleivinėmis mašinomis. Tai – ambicingas sumanymas, nes buto mastelyje (1:100) įgyvendinti pokyčiai gali pasitarnauti sprendžiant šiuolaikinio didmiesčio problemas (1:100.000). Tankis, užimtumas, išaugę atstumai, valdymas – visa tai, kas aktualu mąstant metropolio mastu, bus sprendžiama per smulkiausią urbanistikos „ląstelę“ – butą.

Beatriz Ramo yra „STAR strategies + architecture“ biuro įkūrėja ir vadovė. „STAR“ projektuoja, vykdo kritinius tyrimus, analizuoja tiesiogiai ar netiesiogiai su architektūra ir urbanistika susijusias temas. Nuo 2008 metų B. Ramo yra viena iš „MONU“ žurnalo redaktorių. Ji yra dirbusi „OMA“ biure Roterdame kur prisidėjo prie projektų  „CCTV“ ir „TVCC“ (pastatai Pekine), bei „Wyly Theatre“ (pastatas Dalase). Beatriz yra dalyvavausi ir laimėjusi ne vieną tarptautinį architektūros konkursą, skaičiusi paskaitas Amsterdamo architektūros akademijoje, „Sandberg“ institute Amsterdame, Tilburgo architektūros akademijoje.

Ciklo kuratoriai: Ieva Cicėnaitė, Andrius Ropolas, Matas Šiupšinskas

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbių pradžia 20:00. Renginiai nemokami. Pokalbis vyks anglų kalba. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt. 

Ciklas rengiamas bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu. Rėmėjai: Kultūros taryba ir „Dextera“.

Pokalbių ciklas „Koks miestas?“

Anksčiau garbintą sterilią miestų tvarką ir griežtą logiką, pakeitė miesto, kaip pozityviai konfliktiškos ir patrauklios žmonėms, vietos vizija, o praeities utopijos sulaukė tiek pat daug kritikos kiek iki tol buvo sulaukusios šlovės. Gyvenamosios aplinkos formavimas buvo atiduotas į ambivalentiškos neoliberaliosios rinkos rankas. Tai nebūtinai reiškia, kad šiuolaikinė visuomenė nėra pajėgi formuoti projekcijų į ateitį. Tai nereiškia, kad šiandienos miestai nėra ideologiniai tvariniai ir utopinės mąstysenos produktai.

Šio ciklo tikslas – aptarti koks yra šiuolaikinis miestas, kas formuoja jo įvaizdį, kokį vaidmenį šiame procese atlieka ideologija ir kieno rankose koncentruojasi galios svertai. Miesto vizijų formavimas, erdvių kokybės gerinimas, protų pritraukimas – visa tai daro daugybė tarpusavyje besivaržančių miestų. Bet ar miestas kuris neturi kultūrinės, politinės ar socialinės pozicijos gali išlikti globaliose varžybose?

Kviečiame apsilankyti ir kitose 14-ojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo paskaitose:

2014 m.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video