Top Baneris

2015 spalio 22 d.
Pasidalykite straipsniu

Vis stiprėjanti įvykių ir patirčių reikšmė urbanistiniame planavime sutampa su sparčiai besiplečiančiu pasakojimų apie miestą diapazonu, kuriame nuolat daugėja veiksnių, įrankių ir tikslų. Ekonominio augimo, politiškai angažuotų bendruomenių ir socialinio aktyvizmo klausimų permąstymams ir perkadravimams urbanistiniame kontekste naujas galimybes atveria ekskursijų mieste fenomenas.

Open House Vilnius, LUNI kelionės, Mineo Vilnius eksperimentai, gatves gaivinančios Gatvės gyvos, K-LAB ekspedicijos, Kaune šėlstantis Ekskursas, Šančių kiosko ir Laimikis.lt kūrybiniai pasivaikščiojimai su vietiniais, AUTC ir Architektūros [ekskursijų] fondo ekskursijų ciklai – tai tik keli pavyzdžiai, rodantys pastaruoju metu plintantį ekskursijų virusą.

Tai stebint kyla klausimas – kas yra ekskursija? Ar tai alternatyvios edukacijos dalis, bendruomenės telkimo įrankis, performansas, manifestas, konceptualus pjūvis, ar linija per miestą, protestas, nostalgiška savirealizacija? Kokios yra ekskursijų galios – ar jos pajėgios pakeisti miesto erdvių privatumo ar viešumo, kultūrinio paveldo vertės ar nevertės, reprezentatyviųjų, kasdieninių ir atstumtųjų miesto vietų sampratas, kai kiekvienas gali būti gidu ir viešai pasakoti bei rodyti savo asmeninį miestą? Ar ekskursijų ir gidų bumas implikuoja vyraujančių prasmės kūrimo monopolijų žlugimą ir tokiu būdu meta iššūkį dominuojančioms miestiškos aplinkos revalvacijos taisyklėms? Ar atvirkščiai, suteikdamas konvencionalias formas anksčiau neįvertintoms pozicijoms ir bendruomenėms, kolektyvinis pasivaikščiojimas tik sutvirtina vyraujančias prasmės kūrimo monopolijas? Ar ekskursijos pajėgios demaskuoti iš pirmo žvilgsnio atsitiktinumu atrodantį šiandien tiek gajų urbanistinės ir regioninės erdvės performatyvumą, kuris lemtingai sutampa ir su spektaklizuotais hibridiniais verslo struktūrų interesų karais?

Šią savaitę prasidėsiantis 16-asis Architektūros [pokalbių] fondo ciklas „Ekskursijų galios“ kvies apsvarstyti ekskursijas kaip puikų atvejį, kuris iliustruoja naujų galios modelių vizualinius ir naratyvinius elementų ryšius bei provokuoja diskutuoti apie miesto skaidrumo ir performatyvumo ribas. Spalio– lapkričio mėnesiais Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, vyksiančiose paskaitose penki intriguojantys pašnekovai – ekskursijų festivalio B_Tour kūrybos vadovės Yael Sherill ir Christin Prätor, menininkas-tyrėjas, „architekto-bastūno“ koncepcijos plėtotojas Stephen Hodge, architektūros istorikas Vaidas Petrulis, eksperimentinės architektūros ir fantastinių filmų tyrėjas Mark Dorrian, filosofas, teoretikas Gintautas Mažeikis – bandys atsakyti į esminį ciklo klausimą – kas yra ekskursijos ir kokios yra jų galios paveikti mieste vykstančius ekonominius, socialinius, urbanistinius, politinius procesus ir sprendimus?

Naują įkvepiantį pokalbių ciklą šį ketvirtadienį, spalio 22 dieną, 20 valandą, pradės B_Tour – platformos tarptautinėms miestų ekskursijoms – kūrybinės vadovės Yael Sherill ir Christin Prätor (Vokietija).


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video